Start do jarní sezóny vynesl 725 milionů dolarů

Christie´s New York 11. – 15. 5. 2023

Milovníci výtvarného umění 20. a 21. století si v posledních dnech dali sraz v New Yorku. Buď doslova, jako účastníci série špičkových aukcí přímo v sálech aukčního domu Christie´s, nebo přeneseně, na dálku, pomocí on-line platforem. Takových zájemců se během pěti dnů sešlo kolem 3,4 milionu z 19 zemí a utratili přes 725 milionů dolarů.

Alternativní popis Aukce děl ze sbírky Samuela Irvinga Newhouse s celkovým obratem 177 792 000 USD. Christie´s New York 11. 5. 2023
© The New York Times

Pořadatelé z aučkní síně Christie's si jako obvykle připravili pestrou nabídku děl od impresionistů po ikonická jména současného umění. V souladu s aktuálními sběratelskými a tržními preferencemi převažovaly závěsné obrazy větších formátů, ale pod licitační kladívko se dostaly i kresby nebo plastiky.

Nepřehlédnutelným prodejním úspěchům v řádu milionů dolarů se těšily položky od malířek a výtvarnic, jejichž obliba u sběratelů dlouhodobě roste. Především pro zámořské publikum byla důležitým faktorem i novodobá provenience nabízených děl, často z prestižních kolekcí slavných osobností z amerického mediálního, byznysového nebo kulturního prostředí.

Alternativní popis Francis Bacon: Autoportrét, 1969,
olej na plátně, 35,6 x 30,5 cm,
konečná cena: 34 622 500 USD (vč. poplatků)
Christie´s New York 11. 5. 2023

Aukční seriál odstartoval ve čtvrtek 11. května dražebním duetem se zaměřením na modernu a poválečné umění. V první části se představilo šestnáct děl ze sbírky Samuela Irvinga Newhouse, před šesti lety zesnulého šéfa jednoho z největších nakladatelských a mediálních domů v USA, společnosti Condé Nest. Šlo již o třetí pokračování pozůstalostní dražby, odložené vinou koronavirové pandemie po předchozích aukcích v letech 2018 a 2019.

Očekávání byla vysoká, vždyť původní majitel patřil mezi dvě stě nejvlivnějších sběratelů na světě a svého času byl 46. nejbohatším Američanem se jměním kolem 9,5 miliardy dolarů. Prodaly se všechny nabízené položky v čele se silným Autoportrétem Francise Bacona z roku 1969, který se z odhadovaných 22 až 28 milionů vyhoupl až na 34,6 milionu dolarů (vč. poplatků). Celkový obrat za 16 děl činil necelých 178 milionů dolarů, čímž přispěl v souhrnu s dřívějšími aukcemi Newhousovy sbírky k šestému místu v celosvětovém žebříčku obratů veřejných dražeb jedné ucelené kolekce.

Alternativní popis Henri Rousseau: Plameňáci, 1910,
olej na plátně, 113,8 x 162 cm,
konečná cena: 43 535 000 USD (vč. poplatků)

Tentýž den následoval výběr umění především z první poloviny 20. století v počtu čtyřiapadesáti položek. Přehlídce kralovalo velkoformátové plátno Les Flamants (Plameňáci) od Henriho Rousseaua. Obraz byl vročen 1910, což ho řadí mezi jedno z autorových posledních děl, neboť tentýž rok šestašedesátiletý „Celník“ zemřel na komplikace po operaci gangrénové nohy. Přímo z umělcova ateliéru jej zakoupil jeho přítel a galerista Wilhelm Uhde. Po roce 1949 se Plameňáci dostali do zámoří, do rodinné sbírky Whitneyových, kde zůstali dalších více než sedm dekád.

Jednu z mála Rousseauových scenérií, v níž je hlavním krajinným prvkem voda, sběratelé ocenili na částku přes 43,5 milionu dolarů (vč. poplatků). O neuvěřitelný řád výše než doposud platné maximum z roku 1993. Tehdejší prodej Portrétu Josepha Brummera u londýnských Christie´s byl přiklepnut za kladívkovou cenu těsně nad 4 miliony dolarů.

Alternativní popis Georgie O´Keefe: Černý iris VI., 1936,
olej na plátně, 91,4 x 60,9 cm,
konečná cena: 21 110 000 USD (vč. poplatků)

V rámci čtvrteční aukce se odehrálo i poslední dějství pozůstalostní dražby z majetku Paula G. Allena, která přepsala všechny dosavadní aukční rekordy. (Přečtěte si více o miliardových úspěších listopadové dražby). Ze sedmi předkládaných děl z Allenovy kolekce si nejlépe vedl Černý iris VI (Black Iris VI) od americké malířky Georgii O’Keeffeové.

Promyšlené florální série různých květinových motivů umožňovaly umělkyni experimentovat s abstrahujícím výtvarným výrazem a na svou dobu provokativním obsahem (datace 1936), v němž autorka tématizovala tělesnost, sexualitu a vlastní osobnost. Moderní provenienční historie zmiňuje jednu akvizici tohoto obrazu za více než 1,1 milionu dolarů před pětadvaceti lety (Christie´s NY) a poté privátní prodej do Allenovy sbírky za nezveřejněnou částku v roce 2001.

Černý iris nechyběl na dnes již slavné výstavě Seeing Nature v seattleském muzeu před sedmi lety. Katalogový odhad se pohyboval mezi 5 až 7 miliony dolarů, ale dražitelé nasedli na elektrizující vlnu z loňského podzimu a vynesli obraz až přes 21 milionů dolarů, tedy čtvrtý nejdražší prodej dne. Zároveň se plátno posunulo na historicky třetí nejvyšší částku v autorčině aukčním TOP 10. Byť stále přibližně 20 milionů za absolutním rekordem O´Keefeové, obrazu Durman (Jimson Weed/White Flower No. 1) z roku 2014 u Sotheby´s. Ten drží také světové maximum za dílo jakékoli ženské umělkyně ve výši 44,405 milionu dolarů vč. poplatků. Do Allenova charitativního fondu tak minulý týden přišlo v součtu přes 89 milionů dolarů.

Alternativní popis Claude Monet: Temže, 1901,
pastel na papíře, 31,5 x 47,6 cm,
konečná cena: 2 954 000 USD (vč. poplatků)
Christie´s New York 13. 5. 2023

V pátek 12. května se u Christie´s v New Yorku pokračovalo poválečným a současným uměním s obratem kolem 80,5 milionu dolarů a v sobotu 13. května byli do sálu a k obrazovkám přizváni i obdivovatelé impresionismu a rané moderny. Zajímavé výsledky se udály například v kategorii kreseb, kde si skvěle vedl půvabný pastel Temže (La Tamise) Clauda Moneta z roku 1901. Odhadní cena mezi 400 až 600 tisíci dolary byla téměř pětinásobně překonána na výsledných bezmála 3 miliony dolarů (vč. poplatků), na dohled od Monetova světového maxima z loňského listopadu u téhož dražebníka. V součtu se nakoupilo umění za skoro 40 milionů dolarů.

Alternativní popis Jean-Michel Basquiat: El Gran Espectaculo (The Nile) - Velký Spektákl (Nil), 1983,
akryl a olej na plátně na dřevěné podložce, 172,7 x 358 cm,
konečná cena: 67 110 000 USD (vč. poplatků)
Christie´s New York 15. 5. 2023

Ani v pondělí 15. května si umělecký trh neoddechl, neboť byla ke koupi reprezentativní přehlídka výtvarné tvorby konce 20. a počátku 21. století. Z šestadvaceti položek uspěly až na jednu všechny a na celkovém obratu téměř 99 milionů dolarů se jedno „vítězné“ dílo podílelo více než dvěma třetinami.

Již dopředu avizovaným superhitem byl triptych Jeana-Michela Basquiata El Gran Espectaculo (The Nile) – Velký spektákl (Nil). Orientační vyvolávací cena sice nebyla zveřejněna, ale s ohledem na loňské prodejní částky se jistě pohybovala ve vyšších desítkách milionů dolarů. Zahajovalo se na 40 milionech. K famóznímu výsledku přes 67 milionů dolarů (vč. poplatků) patrně přispěla i jistá unikátnost díla, neboť, třebaže pocházelo z Basquiatova raného období (bylo mu 23 let), zformovalo jeho životní, kariérní a umělecký postoj.

Monumentální amalgám obrazových symbolů, nápisů, linií a barevných ploch je vlastně osobitým pokračováním žánru historické malby 19. století, v níž autor potřebuje vystihnout důležité momenty v dějinách lidstva. Místo akademických figur a dobových reálií jsou tu však graffiti technika a abstrahované znaky. V příběhu o tisíciletém putování současných Afroameričanů ze starověkého Egypta do Spojených států 80. let 20. století se Basquiat vyrovnával s vlastní zkušeností haitsko-hispánského mladíka ze skromných poměrů s ambicemi prorazit ve světě umění. Velký spektákl se po pěti minutách intenzivního přihazování posunul až na čtvrtou příčku Basquiatových autorských maxim.

Alternativní popis Vojtěch Kovařík: Afrodíté, 2020,
akryl na plátně, 160 x 150 cm,
konečná cena: 378 000 USD (vč. poplatků)

Na téže aukci se objevil i zástupce české současné výtvarné scény. Třicátník Vojtěch Kovařík, absolvent Fakulty umění Ostravské univerzity, se představil větším plátnem Afrodité z roku 2020. V charakteristickém malířském výrazu, v němž kombinuje objemnou figuraci a přesvědčivou barevnost, zachytil antickou bohyni krásy a lásky Afroditu. Starořeckým mýtům a jejich hrdinům a hrdinkám se Kovařík věnuje dlouhodobě, poskytují mu možnost zvěčnit je, zachytit archetypální podstatu pro současnou vizualitu.

Laureát Ceny kritiky za mladou malbu (v roce 2019) vystavuje doma i v zahraničí, nabízenou Afrodité na uměleckých trh původně uvedli galeristé z newyorské pobočky Mendes Wood DM. Předaukční odhad osciloval kolem průměru 100 tisíc dolarů. Sběratelé však o Kovaříkův obraz licitovali až na konečných 378 tisíc dolarů (vč. poplatků), což pro autora znamenalo skvělý posun a potvrzení stoupajících cen. Vždyť dosavadní kladívkový rekord činil 95 tisíc dolarů (červen 2022 u Phillips). Letos se jednalo už o čtvrtý aukční prodej.

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

19. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024