Absolutní rekord pro sbírku Paula Allena

Christie´s New York 9. a 10. 11. 2022

Pozornost světového trhu s uměním se tuto středu a čtvrtek upřela na newyorskou pobočku aukční síně Christie´s. Pozůstalostní dražba sbírky Paula Allena, spoluzakladatele společnosti Microsoft, předčila všechna očekávání a ve dvou dnech utržila přes 1,6 miliardy dolarů (orientačně necelých 40 miliard korun). Výtěžek z prodeje 155 položek bude věnován na filantropické projekty, zaštítěné fondem rodiny Allenových.

Dvoudenní aukce vybraných děl ze sbírky Paula Allena (1953-2018).                                             Celkový obrat 1 622 249 500 USD (přibližně 39 420 662 850 Kč, vč. poplatků) je nejvyšší částkou vydanou za prodej z ucelené sbírky.

Magickou hranici jedné miliardy dolarů za aukci solitérní sbírky sice pořadatelé i nezávislí experti očekávali ihned po prvním oznámení této speciální nabídky v září (resumé upoutávky zde). Na přesnější kalkulaci bylo však nutné si počkat další měsíc. Finalizoval se seznam položek, připravovala se atraktivní předaukční výstava v Rockefellerově centru, vybraná díla měla vlastní webové prezentace ve stylu učebnic výtvarného umění.

Zákulisní vyjednávání mezi dědici a dražebníkem vedla, jak je obvyklé v takto finančně exponovaných případech, k dohodě na garantované částce za prodej Allenovy sbírky. Aby si pořadatelé pokryli případné investiční riziko, uplatnili na vytipovaná nejprestižnější díla kupní záruky třetích stran, které by svými závaznými limity umožnily přednostní prodej. Například v první části nabídky, ve středu 9. listopadu, se to týkalo pětatřiceti položek v rozmezí desítek až stovky milionů dolarů.

Po dobu deseti dnů se na newyorskou přehlídku z Allenovy sbírky přišlo podívat 20 tisíc návštěvníků, přes 4 miliony zájemců se připojilo k živým aukcím ve středu večer a ve čtvrtek v poledne. Aktivní dražitelé v sále, na telefonu nebo on-line se rekrutovali z devatenácti zemí první den a dokonce z jednatřiceti zemí druhý den. Nepřehlédnutelný segment tvořili asijští, především čínští sběratelé, kteří se podílali na celkovém obratu až z 12 procent, jak dokládaly příhozy zástupců z asijských poboček Christie´s přímo na místě.

Odborná média poskytovala z dvou a půl hodinové středeční aukce reportážní vstupy, v nichž sledovala ve dvousetpadesátihlavém publiku reakce „těžkých vah“ z oblasti trhu s uměním, tedy předních světových galeristů a uměleckých agentů, a popisovala elektrizující atmosféru plnou napětí z nejvyšších cifer.

Georges Seurat: Modelky (Malá verze), 1888,
olej na plátně, 39,5 x 50 cm,
konečná cena: 149 240 000 USD
Christie´s New York 9. 11. 2022

Pětkrát se ozval spontánní potlesk, jímž se tradičně oslavují prodeje nad úctyhodné částky, v tomto případě nad sto milionů dolarů. Padlo 23 autorských rekordů, často s násobnými nárůsty. První aukční den s 60 položkami – obrazy, kresbami i objekty od starých mistrů po současnost – zakončil na částce přes 1,5 miliardy dolarů. Doposud nepřekonaná hranice s devíti nulami (v dolarech) se otřásla při nabídce 32. položky, Giacomettiho plastiky Žena z Benátek III.

Čtvrteční pokračování mělo „dostupnější“ ambice, neboť vyvolávací částky dalších 95 uměleckých děl ze sbírky Paula Allena se pohybovaly o jeden či dva řády níže než v rekordní první části aukce. Do nadačního fondu přineslo částku necelých 116 milionů dolarů.

Příhozy na Seuratův obraz přímo v sále Rockefellerova centra v New Yorku ve středu 9. 11. 2022. Kupce zastupovala ředitelka asijské sekce Christie´s paní Xin Liová-Cohenová.

Absolutním vítězem na kladívku se stalo slavné pointilistické plátno Georgese Seurata Modelky, v malé verzi (velký obraz je ve sbírkách Barnesovy nadace ve Filadelfii). Rafinovaná malířská technika francouzského impresionisty prý konvenovala osobnímu vnímání světa jeho posledního majitele. Shluky barevných teček tvoří formu i obsah obrazu obdobně jako kódy a analytické nástroje umělé inteligence strukturují počítačové systémy. Licitace zahajovala na 75 milionech dolarů a jen několik pamětníků si připomnělo více než padesát let starý dobový Seuratův rekord, tehdejších 430 tisíc dolarů u londýnských Christie´s (rok 1970). Za konečných více než 149 milionů dolarů (vč. poplatků) byly Modelky přiklepnuty šéfce asijské sekce aukční síně, bývalé basketbalistce a modelce Xin Liové-Cohenové.

Paul Cézanne: Hora svatého Viktora, 1888-90,
olej na plátně, 65,1 x 81 cm,
konečná cena: 137 790 000 USD

„Jen“ o deset milionů dolarů zaostal leitmotiv této dvoudílné aukce s podtitulem „Vizionářství“, obraz Paula Cézanna Hora svatého Viktora. Jihofrancouzská krajina byla pro malíře nekonečnou inspirací a horskou dominantu okolí Aix-en-Provence maloval v desítkách plenérových i ateliérových variant. Ani ve středu vydaných téměř 138 milionů dolarů však pro autora neznamenalo celkový rekord. V kategorii privátních prodejů figuruje ještě jedna majetková transakce z roku 2011, která byla ztotožňována s koupí Cézannových Hráčů karet katarským sběratelem za sumu kolem 250 milionů dolarů.

Vincent van Gogh: Ovocný sad s cypřiši v Arles, 1888,
olej na plátně, 65,2 x 80,2 cm,
konečná cena: 117 180 000 USD

I tak slavnému jménu, jako je Vincent van Gogh, se podařilo přepsat žebříčky prodejů. Akvizice do Allenovy sbírky z roku 1998 změnila majitele za více než 117 milionů dolarů a patrně se stane ozdobou některé z asijských sbírek, neboť na něj po telefonu opět přihodila ředitelka asijské sekce. Pohled na rozkvetlý Ovocný sad s cypřiši spadá do malířova arleského období a je jen jedním z pěti děl této série v soukromém majetku. Předchozí van Goghovo maximum z roku 1990 (Portrét doktora Gacheta) překonal o více než třicet milionů dolarů.

Veřejnost i sběratelé jistě po zásluze aplaudovali skvělým aukčním výsledkům „všech dob“, nicméně pro budoucí analýzy autorských statistik a žebříčků by se mělo přihlédnout ke specifickému kontextu prodeje sbírky Paula Allena. Čerství vlastníci si společně s uměleckou kvalitou vybraných děl bezpochyby cenili i provenience od celosvětově známého technologického vizionáře, stejně jako příležitosti svými financemi podpořit jeho filantropické poslání.