Nový rekordman internetových aukcí: Slavíčkova Zlatá ulička
27. září 2024
Text Koucká Tereza | Foto Aukční dům Sýpka | Datum 21.06.2024
Významný cenový nárůst zaznamenala především velkoformátová malba Dalibora Chatrného Palce, která se zároveň stala i nejdražším dílem aukce. Plátno z poloviny 70. let je jedním z mála, ve kterých autor zpracoval témata odpovídající mezinárodnímu konceptuálnímu hnutí. Do té doby je vtiskoval do sérií kreseb (projektů), které v lineární podobě obměňovaly nejrůznější prostorové situace a vztahy.
V souladu s autorovými aukčními výsledky dražebník malbu nacenil na 554 tisíc korun včetně aukční provize. U té však zdaleka nezůstalo. Dva zájemci mimo sál se o obraz přetahovali až do sumy 1,29 milionu korun. Milionovou hranici Chatrného práce překonala podruhé. Poprvé tomu bylo teprve před necelými dvěma měsíci na aukci Etcetery, kde nový majitel vydal 1,31 milionu korun (díky vyšší provizi aukční síně, kladívková cena byla stejná) za o pár let starší plexisklový objekt Magnetické skříně. Podobně jako u Palců zde byl použit znejišťující prvek, avšak v podobě magnetu, který navozuje labilitu celého objektu.
Historie limitů a příhozů byla bohatá i u druhého nejdražšího díla aukce, Brožíkovy kopie obrazu Anthonise van Dycka, která vystoupala z 98 až na 480 tisíc korun. Malba chovaná ve florentských Uffiziích v polopostavě ztvárňuje podobu šlechtice Jeana de Montfort. Brožík měl možnost se s holandskou a vlámskou malbou, kterou obdivoval, seznámit osobně na konci 70. let 19. století, kdy do Nizozemí podnikl studijní cestu. Zaujala ho především malba 17. století, jmenovitě Frans Hals. Kopírování portrétů mu poskytovalo příležitost k drobnopisnému zobrazování bohatého dobového šlechtického ošacení.
Pro Bohuslava Reynka neobvyklý, výrazně šířkový formát, měla suchá jehla kombinovaná s monotypem (ta je zase autorovým poznávacím znamením) Klanění pastýřů. I tento list se dočkal významného nárůstu minimálního podání. Již před aukcí byla katalogová vyvolávací cena necelých 52 tisíc korun navýšena limity na více než dvojnásobek. Kladívko se následně zastavilo až na cenovce 283 tisíc korun.
Na aukci dále bodovaly práce Zdeňka Sýkory, Jiřího Johna nebo předčasně zesnulého Víta Soukupa (1971-2007).
Více než 18,5 milionu korun vydělala online aukce Galerie Ustar v neděli 22. září. Velkou část této sumy obstaral obraz Antonína Slavíčka Zlatá ulička prodaný za 12,3 milionu korun. Vydraženo bylo přes polovinu položek, 71 ze 132, z nichž dvě včetně...
27. září 2024Obrat online aukce portálu Artslimit v neděli 22. září činil 24 milionů korun. Z celkového počtu 229 položek bylo vydraženo téměř 90 procent. Na statisícové sumy dosáhlo celkem 74 artefaktů: maleb, plastik, prací na papíře nebo doplňků luxusních znač...
25. září 2024Obraz Trauma zrození od Jindřicha Štyrského
Největší a patrně také nejvýznamnější obraz Jindřicha Štyrského a českého surrealismu se po desítkách let vrátil do Česka. Od francouzského sběratele Jean-Clauda Binoche ho koupil Vladimír Železný. Cenu transakce sice ani jedna ze stran nezveřejnila,...
27. srpna 202425. září 2024
27. srpna 2024
13. června 2018
15. prosince 2016
30. března 2011
25. září 2024
12. září 2024