Náš člověk v Basileji

Hunt Kastner vystavují na Art Basel

Středeční vernisáží začíná galerijní veletrh Art Basel v Basileji, celosvětově nejvýznamnější akce svého druhu. Jednou z vystavujících galerií je letos i pražská galerie Hunt Kastner, která zde představuje tvorbu Dalibora Chatrného.


Dalibor Chatrný na Art Basel


Dalibor Chatrný: Interpretované fotografie (napodobením), 1978

Veletrhu se každoročně účastní kolem tří set galerií z celého světa, přičemž proniknout do tohoto elitního klubu je pro nové galerie velice obtížné. Odborná porota složená z šesti renomovaných galeristů se rozhoduje na základě celkového profilu žadatele, dosavadní činnosti i překládaného kurátorského projektu – co přesně chce galerie na veletrhu vystavit.

Galerie Hunt Kastner se v minulosti na Art Basel již dvakrát dostala, v letech 2010 a 2012 se prezentovala v sekci pro mladé galerie Art Statements výstavami Evy Koťátkové a Dominika Langa. Letos byla vybrána do sekce Feature, který je určena pro "kurátorované projekty etablovaných a historických umělců". Zatímco Art Statements mají vyčleněn samostatný prostor, sekce Feature je součástí hlavní expozice. Vedle Hunt Kastner zde vystavuje ještě osmnáct dalších galerií.
 

Dalibor Chatrný na Art Basel


Dalibor Chatrný: Redukované portréty, 1978, a Interpretované fotografie (posunem), 1975

Hunt Kastner v Basileji představují soubor "interpretovaných fotografií" Dalibora Chatrného ze 70. let, ve kterých pracuje s motivem jednoduchých intervencí do fotografického obrazu – linkou, provázkem, posunem, slovem, přemalbou… (ukázka vystavených děl na stránkách veletrhu zde). Chatrného pozůstalost galerie zastupuje od roku 2016.

Na aukcích se dosud žádné Chatrného fotografie z tohoto souboru neobjevily, nejblíže k nim měl snímek Nevěsta, koláže ze dvou fotografií Jindřicha Štreita, kterou loni neúspěšně za necelých 12 tisíc korun nabízela aukční síň Zezula. Nejdráže z Chatrného děl byly dosud draženy dvě malby z cyklu Otisky v prostoru, které byly loni a předloni na aukcích Prague Auctions prodány za 475 a 350 tisíc korun. 
 

Běla Kolářová na Art Basel 2012


Běla Kolářová na Art Basel 2012

V souvislosti s Chatrného výstavou na Art Basel není od věci připomenout, že v roce 2012 se stejné sekce Feature zúčastnila vídeňská galerie Krobath s výstavou Jiřího a Běly Kolářových. Jednu z asambláží Běly Kolářové z konce 60. let zde v přepočtu za 1,6 milionu korun zakoupilo newyorské Museum of Modern Art (více zde). Umělkynin aukční rekord na českém trhu v té době byl pouhých 180 tisíc korun.

Ve stejném termínu jako Art Basel se v Basileji konají ještě tři další veletrhy – Liste, Volta a Scope. Na Liste, kde tradičně vystavují Hunt Kastner, letos český zástupce chybí. Hned dvě pražské galerie se ale účastní veletrhu Scope. The Chemistry Gallery vystavuje obrazy Lubomíra Typlta, Nová galerie pak práce Martina Mainera. Na Voltě najdeme dva slovenské zástupce – bratislavskou galerii SODA a galerii Zahorian & van Esepen, která má vedle Bratislavy pobočku také v Praze.

 


Související články

Třicet let soudy hledaly majitele zapomenutého Picassa či van Gogha

Třicet let soudy hledaly majitele zapomenutého Picassa či van Gogha

Příběh sbírky Ambroise Vollarda a Ericha Šlomoviće II

V rámci veřejného obchodu s uměním je jedním z velmi důležitých faktorů původ uměleckého díla a jeho provenienční historie. Na trhu se stále objevují obrazy, kresby či tisky s "bílými místy" ve svém curriculu. V polovině května dražená čtyři díla ze...

2. června 2023
Autonehoda, která rozprášila vyhlášenou Vollardovu sbírku

Autonehoda, která rozprášila vyhlášenou Vollardovu sbírku

Příběh sbírky Ambroise Vollarda a Ericha Šlomoviće I

Na květnové aukci evropského a amerického umění u newyorských Sotheby´s se objevila čtyři na první pohled nenápadná díla od francouzských malířů Gauguina, Renoira a Cézanna. Spojovala je provenienční historie, sahající až k proslulé sbírce francouzs...

31. května 2023
Magritte, Klimt a další ikony za desítky milionů dolarů

Magritte, Klimt a další ikony za desítky milionů dolarů

Sotheby´s New York 16. – 19. 5. 2023

Na newyorském trhu s uměním jsou květnové termíny již tradičně rezervovány pro velké přehlídky moderní a současné výtvarné tvorby. U aukční síně Sotheby´s špičkový výběr zaměřili především na prestižní provenienci děl a jejich důležité postavení v dě...

24. května 2023
Zobrazit všechny

Další články

Typlt Lubomír

Současné umění na aukcích

Současné umění na aukcích

2. září 2019

Od Slavíčka po Typlta

Od Slavíčka po Typlta

15. července 2013


<