Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

Řada autorských rekordů ozdobila červnovou aukci 1. Art Consulting. Dařilo se zástupcům současného umění. Letošní skvělou jízdu českými aukcemi potvrdila Antonie Brandeisová. Celkem sběratelé na aukci za 119 prodaných obrazů a soch utratili přes 47 milionů korun.

Atmosféra Topičova salonu v neděli odpoledne byla ospalá jen zdánlivě. Účastníci aukce 1. Art Consulting zaplnili sál pod světlíkem sice jen ze třetiny, ale o to více se činili dražitelé připojení přes internetovou platformu Livebid. A tak i když z nabídky 195 obrazů a plastik našlo nového majitele jen 61 procent, což je na poměry 1. Art Consulting výkon spíše podprůměrný, zapíše se červnová aukce do letošních statistik několika pozoruhodnými rekordy.

Hradčany a Malá Strana od vily dr. KramářeŠtyrský Jindřich: Hradčany a Malá Strana od vily dr. Kramáře 1922
olej na plátně, 50 x 60 cm
1. Art Consulting CZ, 16.06.2024
Dosažená cena: 5 856 000 Kč

Celkem dražitelé za 119 prodaných položek zaplatili i s aukční provizí 47,3 milionu korun. Hned desetkrát se cena vyšplhala přes milion korun, přitom pod sedmimístnou sumou z nich do aukce vstoupila polovina. Nejdražším dílem aukce se staly Hradčany a Malá Strana od vily dr. Kramáře od Jindřicha Štyrského, která z aukce odešla za vyvolávací cenu 5,9 milionu korun včetně provize.

TOP 10 červnové aukce 1. Art Consulting

Pořadí Autor Název Cena s  aukční provizí v  Kč Růst proti
vyvolávací ceně
1. Štyrský Jindřich Hradčany a Malá Strana od vily dr. Kramáře 5 856 000 +0 %
2. Šíma Josef Bez názvu 5 246 000 +15 %
3. Zykmund Václav Hodiny, jejichž kyvadlem je noc  3 599 000 +23 %
4. Boštík Václav Fantastická figura  3 233 000 +2 %
5. Bolf Josef Remembring Beckwards 1 403 000 +259 %
6. Piesen Robert Bez názvu  1 281 000 +11 %
7. Justitz Alfréd Akt v křesle 1 220 000 +54 %
8. Pitín Daniel Ateliér 1 220 000 +257 %
9. Kalvoda Alois Český kraj 1 037 000 +13 %
10. Gutfreund Otto Cellista (Hráč na cello) 1 037 000 +136 %

Dva milionové obrazy ovšem nového vlastníka nenašly. Ať už to bylo Splynutí od Josefa Šímy, jehož vyvolávací cena bez provize 2 miliony korun nepřesvědčila žádného dražitele k příhozu, nebo Počínající se rýhování od Václava Boštíka, které začínalo na 4,5 milionu korun bez aukční provize.

Úspěch současných umělců

Mezi díly z TOP 10 padly čtyři absolutní autorské aukční rekordy. V úspěšném tažení letošními dražbami pokračovala díla Josefa Bolfa. Jeho dva roky starý obraz Remembering Beckwards poprvé na kladívku překročilo hranici milionu korun, i s provizí se cena vyšplhala na 1, 4 milionu korun. Fakt, že jde o jednoho z nejžádanějších současných autorů promítli kupující i do líté příhozové bitvy, když vyvolávací cenu navýšili na více než třiapůlnásobek. Zopakoval se tak scénář starý jen dva měsíce, kdy u Adolf Loos Apartment and Gallery padla teprve podruhé sedmimístná částka za některé z Bolfových děl. Obraz Bez názvu odešel za 1,08 milionu korun s dvouapůlnásobným navýšením. Úplně poprvé se tak stalo loni v červnu u aukční síně Arthouse Hejtmánek s obrazem Osamělý večer II.

Remembring BeckwardsBolf Josef: Remembring Beckwards 2022
Kombinovaná technika - Malba, 150 x 200 cm
Dosažená cena: 1 403 000 Kč

Vůbec poprvé se na aukci dostal přes milion korun obraz dalšího současného autora Daniela Pitína. Ateliér z roku 2007 s úctyhodnými rozměry 140 na 200 centimetrů byl vůbec největším malířovým dílem, který se kdy na českých aukcích prodával. Pro více než tříapůlnásobném navýšením vyvolávací ceny skončil na 1,22 milionu korun včetně aukční provize. Dosavadní jedničkou byla sotva poloviční Závrať, která před třemi lety odešla z aukce Galerie Kodl za necelého půl milionu korun.

AteliérPitín Daniel: Ateliér 2007
olej na plátně, 140 x 200 cm
Dosažená cena: 1 220 000 Kč

Milionový Gutfreund

Nedělní odpoledne poprvé zapsalo do seznamu českých „milionářů“ také sochaře Otto Gutfreunda. Jeho proslulá plastika Cellista, jedna z vůbec prvních českých kubistických soch, našla s cenou 1,04 milionu korun nového vlastníka přes internetový příhoz. „Unikátnost této práce, která dnes patří mezi ikonické plastiky sochařského kubismu a šířeji evropského moderního sochařství vůbec, spočívá v tom, že se jedná o jeden ze dvou původních autorských sádrových odlitků, který byl až do této chvíle opečováván v umělcově rodině,“ uvedla aukční síň v katalogu k aukci.

Cellista (Hráč na cello)Gutfreund Otto: Cellista (Hráč na cello) 1912 - 1913
Plastika, 47.5 cm
Dosažená cena: 1 037 000 Kč

I tentokrát sběratelé ocenili žádanou surrealistickou tvorbu Václava Zykmunda ze druhé poloviny třicátých let minulého století. Za Hodiny, jejichž kyvadlem je noc, z roku 1939 zaplatili rekordních 3,6 milionu korun. Hodiny tak odsunuly na druhé místo autorova aukčního žebříčku surrealistický Autoportrét, který prodala před dvěma roky Galerie Pictura.

Hodiny, jejichž kyvadlem je nocZykmund Václav : Hodiny, jejichž kyvadlem je noc 1939
olej na plátně, 65 x 51 cm
Dosažená cena: 3 599 000 Kč

Čtyřikrát Boštík a rekordní Brandeisová

Celkem šestkrát měli možnost účastníci aukce zabojovat o obrazy Václava Boštíka. Zatímco melancholické Počínající se rýhování tentokrát nového majitele nenašlo, ojedinělý obraz z 50. let minulého století Fantastická figura se s jedním příhozem prodal za 3,2 milionu korun. Díla z tohoto tvůrčího období se na trhu prakticky nevyskytují. Ve Figuře autor propojil archaismus a modernismus, přičemž se údajně nechal inspirovat archaickými grafikami s fantastickými bytostmi, které si odvezl od svého přítele Jana Křížka. Kromě Fantastické figury se prodaly další tři nabízené Boštíkovy obrazy.

Benátky (Dům Dóžete Marina Falieriho)Brandeisová Antonie: Benátky (Dům Dóžete Marina Falieriho) 1880
olej na plátně, 60 x 80 cm
Dosažená cena: 915 000 Kč

V neděli pokračovalo dalším dílem nebývalé tažení Antonie Brandeisové letošními aukcemi. (Přečtěte si profil Antonie Brandeisové) Za prvních šest měsíců se už prodalo šest jejích děl za více než 2,5 milionu korun. Nikdy v historii sběratelé za díla autorky českého původu, která odešla v polovině 19. století studovat do Benátek a v Itálii už zůstala, tolik peněz nevydali. Pomohl k tomu také rekordní prodej oleje Benátky (Dům dóžete Marina Falieriho) z roku 1880. Vítěz za něj zaplatil 915 tisíc korun. Přitom jen o dva měsíce dříve padl dnes už bývalý autorský rekord za Nádvoří Dóžecího paláce s cenovkou 840 tisíc korun.

Nový rekordman internetových aukcí: Slavíčkova Zlatá ulička

Galerie Ustar 22. 9. 2024

Více než 18,5 milionu korun vydělala online aukce Galerie Ustar v neděli 22. září. Velkou část této sumy obstaral obraz Antonína Slavíčka Zlatá ulička prodaný za 12,3 milionu korun. Vydraženo bylo přes polovinu položek, 71 ze 132, z nichž dvě včetně...

27. září 2024
Nejdražší Janeček z bronzu

Nejdražší Janeček z bronzu

Artslimit 22. 9. 2024

Obrat online aukce portálu Artslimit v neděli 22. září činil 24 milionů korun. Z celkového počtu 229 položek bylo vydraženo téměř 90 procent. Na statisícové sumy dosáhlo celkem 74 artefaktů: maleb, plastik, prací na papíře nebo doplňků luxusních znač...

25. září 2024
Největší Štyrský je doma, koupil ho Vladimír Železný

Obraz Trauma zrození od Jindřicha Štyrského

Největší a patrně také nejvýznamnější obraz Jindřicha Štyrského a českého surrealismu se po desítkách let vrátil do Česka. Od francouzského sběratele Jean-Clauda Binoche ho koupil Vladimír Železný. Cenu transakce sice ani jedna ze stran nezveřejnila,...

27. srpna 2024