Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

Z meziválečného období zaujme zcela jistě raná malba Jindřicha Štyrského zachycující Pražský hrad a přilehlé okolí od Kramářovy vily nad Chotkovou silnicí. Cenné je i to, že je obraz autorem přesně datován, a to sice do května 1922. Pochází tedy ze stejné doby, nebo těsně před ní, kdy vznikla na Štyrského prázdninových cestách srovnatelná Krajina z Korčuly s velmi zajímavým provenienčním příběhem.

Alternativní popis Jindřich Štyrský: Hradčany a Malá Strana od vily dr. Kramáře, 1922,
olej na plátně, 28 x 42 cm,
1. Art Consulting 16. 6. 2024,
vyvolávací cena: 4 800 000 Kč (+ aukční provize ve výši 22 %)

Tu vydražila před dvěma lety stejná aukční síň za 5,86 milionu korun, čtyřnásobek původní vyvolávací ceny. Kromě zajímavé historie vlastnictví se k obrazu váže i příběh jiný. Právě v ten rok a zrovna přímo na Korčule došlo k osudovému seznámení mladého a dlužno říci tehdy začínajícího malíře, který absolvoval teprve několik semestrů na pražské Akademii, s ještě o tři roky mladší Marií Čermínovou, pozdější Toyen. (O obrazu jsme před dvěma lety přinesli samostatný článek.)

Právě konečnou cenu obrazu Krajina z Korčuly, 5,86 milionu korun včetně aukční přirážky, nyní 1. Art Consulting určila jako cenu vyvolávací pro aktuálně nabízený obraz s vyobrazením Hradčan. Štyrského krajin se na trhu objevilo jen pár a bez výjimky jde o malby z počátků umělcovy tvorby z raných 20. let. S nejvyšší cenou z nich odešel před čtyřmi lety z aukce Galerie Kodl oboustranný obraz Kostel na kopci/ Svatý Šebestián z roku 1921. Nový majitel za něj vydal 8,52 milionu korun.

KRAJINA Z KORČULYJindřich Štyrský: Krajina z Korčuly, 1922,
olej na plátně, 28 x 42 cm,
1. Art Consulting 20. 2. 2022,
cena: 5 860 000 Kč
Poválečné umění na aukci reprezentuje hned šestice prací Václava Boštíka, trojice maleb, dvě kresby ze 70. a 80. let a jeden tisk. Nabízené malby představují několik poloh Boštíkovy tvorby. Pro autora nejtypičtější a na aukcích také nejoblíbenější lyrické obrazy ze 70. let 20. století zastupuje Počínající se rýhování, které aukční síň začne vyvolávat na částce 5,49 milionu korun
Podobný obraz Rýhování v modré z roku 1973 ze sbírky Henriho a Claude de Saint-Pierrových, francouzských obdivovatelů českého poválečného a současného umění, překonal v březnu u stejné aukční síně třináct let staré umělcovo aukční maximum a s cenou 6,59 milionu korun se stal rovněž nejdražší položkou aukce.  Jeho vyvolávací cena, 5,4 milionu korun, tehdy byla nejvyšší v umělcově aukční historii.
Fantastická figuraVáclav Boštík: Fantastická figura, 1958–59,
olej na plátně, 112 × 56 cm,
vyvolávací cena: 2 600 000 Kč (+ aukční provize ve výši 22 %)
Přelom 50. a 60. let, tedy období, které je v Boštíkově případě na trhu k vidění zcela ojediněle, zastupuje monumentální plátno Fantastická figura s minimálním podáním 3,17 milionu korun. Z děl prošlých trhem je možné ho srovnat snad jen s drobnou bezejmennou malbou ze stejné doby (Galerie Kodl 2017, 1,2 milionu korun).
Zcela rané dílo ze druhé poloviny 30. let, rozměrný obraz Antický motiv, se na trhu objevuje po 11 letech (European Arts 2013, 960 tisíc korun) a zprostředkovává opět zcela jinou formu umělcova malířského projevu. Boštík v obraze zpodobnil busty na skříni školního ateliéru, které mu poskytly prostor rozehrát na nich kontrasty světla a stínu a dospět k uvolněné prostorové modelaci (vyvolávací cena 750 tisíc korun + aukční přirážka 22 %).

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

23. května 2024