Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti
24. června 2024
Text Koucká Tereza | Foto 1. Art Consulting | Datum 13.06.2024
V katalogu sálové aukce 1. Art Consulting v neděli 16. června s podtitulem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění najdou zájemci téměř dvě stovky položek. Dominovat mezi nimi bude klasická moderna a poválečné umění.
Z meziválečného období zaujme zcela jistě raná malba Jindřicha Štyrského zachycující Pražský hrad a přilehlé okolí od Kramářovy vily nad Chotkovou silnicí. Cenné je i to, že je obraz autorem přesně datován, a to sice do května 1922. Pochází tedy ze stejné doby, nebo těsně před ní, kdy vznikla na Štyrského prázdninových cestách srovnatelná Krajina z Korčuly s velmi zajímavým provenienčním příběhem.
Tu vydražila před dvěma lety stejná aukční síň za 5,86 milionu korun, čtyřnásobek původní vyvolávací ceny. Kromě zajímavé historie vlastnictví se k obrazu váže i příběh jiný. Právě v ten rok a zrovna přímo na Korčule došlo k osudovému seznámení mladého a dlužno říci tehdy začínajícího malíře, který absolvoval teprve několik semestrů na pražské Akademii, s ještě o tři roky mladší Marií Čermínovou, pozdější Toyen. (O obrazu jsme před dvěma lety přinesli samostatný článek.)
Právě konečnou cenu obrazu Krajina z Korčuly, 5,86 milionu korun včetně aukční přirážky, nyní 1. Art Consulting určila jako cenu vyvolávací pro aktuálně nabízený obraz s vyobrazením Hradčan. Štyrského krajin se na trhu objevilo jen pár a bez výjimky jde o malby z počátků umělcovy tvorby z raných 20. let. S nejvyšší cenou z nich odešel před čtyřmi lety z aukce Galerie Kodl oboustranný obraz Kostel na kopci/ Svatý Šebestián z roku 1921. Nový majitel za něj vydal 8,52 milionu korun.
Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 2024Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024
Zájemce o koupi výtvarného umění tento týden v Praze čeká dvojice sálových aukcí. První pořádá ve středu Galerie Pictura, druhá, tradiční červnová zahradní aukce čeká na sběratele u aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obě nabídnou přes dvě stovky položek...
4. června 2024Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...
23. května 202424. června 2024
23. května 2024
18. června 2024
5. prosince 2023
1. června 2022
21. června 2024
9. června 2024