Krajina zapomenutého malíře Riko Mikesky

Dorotheum 8. 3. 2014

Při listování katalogem březnové aukce Dorothea si lze všimnout v působivé řadě krajinných námětů řady malířů známých jmen. Mezi autory jako Josef Navrátil, Julius Mařák, Alois Kalvoda, či Václav Radimský je i nepříliš nápadná malba s názvem Jihofrancouzské město.

Riko (Emrich) Mikeska: Jihofrancouzské město / 1931 / olej na plátně
Riko (Emrich) Mikeska: Jihofrancouzské město / 1932 / olej na plátně / 55 x 81 / vyvolávací cena 24 000 Kč

 

Prospekt podaný s výraznou expresivní zkratkou a ostrými přechody světla a stínu je modelován jasnou optimistickou barevností s tóny modré, zelené a bílé barvy, doplněné cihlovými odstíny červené. V popředí je zachyceno přístaviště s drobnými rybářskými a výletními čluny, nad nímž se zvedá město evokující pobřežní letoviska západního středomoří. Pandán k vodní ploše pak tvoří obloha nad krajinou členěná lehkými bílými mračny. Malba je signována a vročena do roku 1932.

Autorem popisovaného díla je vítkovický rodák Riko Mikeska (1903 – 1983), patřící k dosud málo známé scéně německy mluvících umělců, tvořících v českých zemích mezi světovými válkami. Zásadním průlomem na tomto poli se stalo nedávné vydání knihy Mladí lvi v kleci editorky Anny Habánové v nakladatelství Arbor vitae.

Riko Mikeska studoval malířství na berlínské akademii. Své vzdělání rozvíjel též při návštěvách Francie, kde vystavoval v polovině dvacátých let na Podzimním salonu a později opakovaně mezi léty 1929 – 1937 na Salonu nezávislých. Jeho první samostatnou výstavou ve vlasti byla přehlídka uspořádaná roku 1930 pražskou galerií André. Rok poté se účastnil výběru sudetoněmeckého umění na výstavě v Norimberku. Přes své časté pobyty ve Francii se Mikeska hojně účastnil spolkového života v Čechách a na Moravě. Spoluzakládal sdružení Junge Kunst a Prager Secession a pravidelně vystavoval s ostravským Kunstringem a spolkem Scholle. Od začátku války vedl v Praze na soukromé umělecké škole Officina Pragensis Huga Steinera specializovaný kurs kresby. Záhy však emigroval do Anglie, kde ve čtyřicátých letech spolupracoval s československou exilovou vládou. Po roce 1948 odešel do Spojených států, kde dále tvořil a věnoval se pedagogické činnosti.

Zmiňovaný obraz byl již jednou nabízen na aukčním trhu v roce 2005. Tehdy zůstal s vyvolávací cenou 20 tisíc korun bez nového majitele. Bude zajímavé sledovat, jak zareaguje sběratelské publikum tentokrát, o několik let později, kdy dílo našich německy mluvících malířů přestává být neznámým a stavá se pomalu plnohodnotnou součástí domácí umělecké tradice.

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<