Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Mečkovský Robert | Foto ART+ | Datum 28.02.2014
Při listování katalogem březnové aukce Dorothea si lze všimnout v působivé řadě krajinných námětů řady malířů známých jmen. Mezi autory jako Josef Navrátil, Julius Mařák, Alois Kalvoda, či Václav Radimský je i nepříliš nápadná malba s názvem Jihofrancouzské město.
Prospekt podaný s výraznou expresivní zkratkou a ostrými přechody světla a stínu je modelován jasnou optimistickou barevností s tóny modré, zelené a bílé barvy, doplněné cihlovými odstíny červené. V popředí je zachyceno přístaviště s drobnými rybářskými a výletními čluny, nad nímž se zvedá město evokující pobřežní letoviska západního středomoří. Pandán k vodní ploše pak tvoří obloha nad krajinou členěná lehkými bílými mračny. Malba je signována a vročena do roku 1932.
Autorem popisovaného díla je vítkovický rodák Riko Mikeska (1903 – 1983), patřící k dosud málo známé scéně německy mluvících umělců, tvořících v českých zemích mezi světovými válkami. Zásadním průlomem na tomto poli se stalo nedávné vydání knihy Mladí lvi v kleci editorky Anny Habánové v nakladatelství Arbor vitae.
Riko Mikeska studoval malířství na berlínské akademii. Své vzdělání rozvíjel též při návštěvách Francie, kde vystavoval v polovině dvacátých let na Podzimním salonu a později opakovaně mezi léty 1929 – 1937 na Salonu nezávislých. Jeho první samostatnou výstavou ve vlasti byla přehlídka uspořádaná roku 1930 pražskou galerií André. Rok poté se účastnil výběru sudetoněmeckého umění na výstavě v Norimberku. Přes své časté pobyty ve Francii se Mikeska hojně účastnil spolkového života v Čechách a na Moravě. Spoluzakládal sdružení Junge Kunst a Prager Secession a pravidelně vystavoval s ostravským Kunstringem a spolkem Scholle. Od začátku války vedl v Praze na soukromé umělecké škole Officina Pragensis Huga Steinera specializovaný kurs kresby. Záhy však emigroval do Anglie, kde ve čtyřicátých letech spolupracoval s československou exilovou vládou. Po roce 1948 odešel do Spojených států, kde dále tvořil a věnoval se pedagogické činnosti.
Zmiňovaný obraz byl již jednou nabízen na aukčním trhu v roce 2005. Tehdy zůstal s vyvolávací cenou 20 tisíc korun bez nového majitele. Bude zajímavé sledovat, jak zareaguje sběratelské publikum tentokrát, o několik let později, kdy dílo našich německy mluvících malířů přestává být neznámým a stavá se pomalu plnohodnotnou součástí domácí umělecké tradice.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...
4. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 2024Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 20244. července 2024
1. července 2024
24. června 2024
20. října 2015
9. listopadu 2014
18. května 2014
27. ledna 2017
15. února 2016