Krajina zapomenutého malíře Riko Mikesky

Dorotheum 8. 3. 2014

Při listování katalogem březnové aukce Dorothea si lze všimnout v působivé řadě krajinných námětů řady malířů známých jmen. Mezi autory jako Josef Navrátil, Julius Mařák, Alois Kalvoda, či Václav Radimský je i nepříliš nápadná malba s názvem Jihofrancouzské město.

Riko (Emrich) Mikeska: Jihofrancouzské město / 1931 / olej na plátně
Riko (Emrich) Mikeska: Jihofrancouzské město / 1932 / olej na plátně / 55 x 81 / vyvolávací cena 24 000 Kč

 

Prospekt podaný s výraznou expresivní zkratkou a ostrými přechody světla a stínu je modelován jasnou optimistickou barevností s tóny modré, zelené a bílé barvy, doplněné cihlovými odstíny červené. V popředí je zachyceno přístaviště s drobnými rybářskými a výletními čluny, nad nímž se zvedá město evokující pobřežní letoviska západního středomoří. Pandán k vodní ploše pak tvoří obloha nad krajinou členěná lehkými bílými mračny. Malba je signována a vročena do roku 1932.

Autorem popisovaného díla je vítkovický rodák Riko Mikeska (1903 – 1983), patřící k dosud málo známé scéně německy mluvících umělců, tvořících v českých zemích mezi světovými válkami. Zásadním průlomem na tomto poli se stalo nedávné vydání knihy Mladí lvi v kleci editorky Anny Habánové v nakladatelství Arbor vitae.

Riko Mikeska studoval malířství na berlínské akademii. Své vzdělání rozvíjel též při návštěvách Francie, kde vystavoval v polovině dvacátých let na Podzimním salonu a později opakovaně mezi léty 1929 – 1937 na Salonu nezávislých. Jeho první samostatnou výstavou ve vlasti byla přehlídka uspořádaná roku 1930 pražskou galerií André. Rok poté se účastnil výběru sudetoněmeckého umění na výstavě v Norimberku. Přes své časté pobyty ve Francii se Mikeska hojně účastnil spolkového života v Čechách a na Moravě. Spoluzakládal sdružení Junge Kunst a Prager Secession a pravidelně vystavoval s ostravským Kunstringem a spolkem Scholle. Od začátku války vedl v Praze na soukromé umělecké škole Officina Pragensis Huga Steinera specializovaný kurs kresby. Záhy však emigroval do Anglie, kde ve čtyřicátých letech spolupracoval s československou exilovou vládou. Po roce 1948 odešel do Spojených států, kde dále tvořil a věnoval se pedagogické činnosti.

Zmiňovaný obraz byl již jednou nabízen na aukčním trhu v roce 2005. Tehdy zůstal s vyvolávací cenou 20 tisíc korun bez nového majitele. Bude zajímavé sledovat, jak zareaguje sběratelské publikum tentokrát, o několik let později, kdy dílo našich německy mluvících malířů přestává být neznámým a stavá se pomalu plnohodnotnou součástí domácí umělecké tradice.

 


Související články

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024

Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...

4. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
Zobrazit všechny

Další články


<