Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024

Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur.

Alternativní popis Ivana Štenclová s obrazem Minimax
akryl, překližka, 80 x 60 cm

Po přírodních katastrofách, které zdecimují celé vesnice či města, trvá dětem až šest let, než se mohou zase vrátit do školy. „My jsme schopni novou školu postavit za šest měsíců,“ říká Karolína Bosáková, zakladatelka dobročinné organizace Happy Hearts. Za téměř dvacet let působení společně s partnery pomohla Happy Hearts postavit 353 škol ve 27 zemích a pomohla více než 120 tisícům dětí vrátit se zpátky ke vzdělávání.

Letos, u příležitosti dvacátého výročí od založení, oslovila organizace ve spolupráci s platformou pro sběratele EduArt Experience a galerií a aukční síní Weinberg čtrnáct českých současných umělců, aby darovali svá díla do charitativní online aukce. Ta skončí v 29. července. Stále je tak možné přihazovat na díla sklářky Anny Jožové, malířky Ivany Štenclové či Veroniky Holcové, sochařky Magdaleny Roztočilové nebo malíře Jakuba Tytykala. 

Necelý měsíc před ukončením aukce se aktuální ceny pohybují v rozmezí od 400 do 3750 eur. Výtěžek půjde na projekty nových škol v Nepálu, Mexiku a na Filipínách. Zatím nejvíce si dražitelé cení koláže a kresby Ivany Štencelové s názvem Minimax. Dětský obličej na ní tvoří prolínající se oblíbené figurky z dětských animovaných seriálů. „To, co často sleduje, člověka do jisté míry také tvoří a formuje jeho vnímání základních principů a hodnot,“ popisuje Štenclová obraz Minimax, za který dražitelé aktuálně nabízejí 3750 eur, tedy o necelých 700 eur více, než je odhadovaná tržní hodnota.

Alternativní popis Anna Jožová při tvorbě vázy Lollipop vase
foukané sklo, 32 x  28 cm

O přízeň dražitelů se uchází i téměř již ikonická lízátková váza z dílny Anny Jožové. Hravou formu odkazuje na složité a drahé vázy, které vytvářejí skláři na benátském ostrově Murano. Lízátka lepí zevnitř do předem navrženého skleněného tvaru a následně je zapečetí speciálním čirým materiálem. Aktuálně za ní dražitelé nabízejí 1000 eur.

Nabízená díla spojuje téma dětství nebo dětské zkušenosti. Výjimkou je obraz českého malíře bulharského původu Rumena Sazdova Procházka po Montmartre. Olej s kubistickou kompozicí zachycuje ranní atmosféru pařížského Montmartu. Aktuálně se draží za 2000 eur, což je podle odhadu zhruba 200 eur pod jeho tržní hodnotou.

Alternativní popis Rumen Sazdov s obrazem Procházka po Montmartre
olej na plátně, 40 x 50 cm

„Témata dětství, naděje a lásky mají šanci oslovit právě podporovatele nadace Happy Hearts. Díla vydražená v online aukci pomohou uskutečnit skvělé charitativní projekty Nadace a současně budou těšit své nové majitele,“ říká Barbora Půlpánová, zakladatelka EduArt Experience.

Charitativní aukce je součástí fundraisingové a komunikační kampaně Inspire the Change, která začíná v letošním roce. Jejím cílem je hlavně šířit povědomí o aktivitách Happy Hearts a získat prostředky na další školní projekty. 


Související články

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

V katalogu sálové aukce 1. Art Consulting v neděli 16. června s podtitulem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění najdou zájemci téměř dvě stovky položek. Dominovat mezi nimi bude klasická moderna a poválečné umění.

13. června 2024
Zobrazit všechny

Další články


<