Dílo měsíce: Carl Moll - Alej u zámku v Bruntále

kol. 1916 / 60 x 60 cm / cena: 4 000 000 Kč (bez 20% provize)

Již v první dny letošní podzimní aukční sezony přinesly domácímu obecenstvu zajímavou událost. Na aukci pražského Dorothea byla dražena malba klíčové postavy vídeňské secese Carla Molla pocházející z české soukromé sbírky. Autor, jehož díla s výjimkou jednoho dřevořezu nebyla na českých aukcích doposud dražena, patří k zakladatelům moderní malby v sousedním Rakousku. Uvedený obraz zachycuje krajinný výřez z Bruntálska, které Moll navštívil v roce 1916.  

Carl Moll: Alej u zámku v Bruntále / kol. 1916 / olej na plátně / 60 x 60 cm / Dorotheum 19. 9. 2015 / 4 800 000 Kč
 

Dražba tohoto obrazu může být vnímána jako dobrá zpráva o stavu domácího aukčního trhu. Dílo bylo při vyvolávací ceně 1,7 milionu korun (bez provize) vydraženo za 4,8 milionu včetně aukční přirážky. Konečná cena odpovídá nejvyšším dosaženým výsledkům autora na rakouském trhu, kde působí nejsilnější skupina jeho sběratelů. Možné srovnání tohoto úspěšného prodeje poskytuje i podobný obraz Stromová alej v Bruntále vydražený v listopadu roku 2013 londýnskou Sotheby's za konečnou cenu 3,15 milionu korun včetně aukční přirážky.

Za obchodním úspěchem dražby stojí úsilí prodejce, který se za pomoci svých kontaktů od počátku zaměřil na rakouskou klientelu. Dílo bylo konzultováno s odborníky v Österreichische Galerie Belvedere, kteří k němu ve svých sbírkách nalezli přípravné studie a zařadili je do soupisu autorových prací. O chystaném prodeji pak byli sběratelé informováni v katalozích vídeňského Dorothea, novinách Kunst und Auktionen a Weltkunst. Cílená propagace přinesla své výsledky při licitaci, kde se utkalo pět rakouských zájemců včetně vídeňské Albertiny. Dílo nakonec získal soukromý dražitel. 

Dražba Mollova obrazu je ukázkovým příkladem důsledné práce aukčního domu, který při přípravě aukce vychází z konkrétních specifik jednotlivých děl a dokáže oslovit skupinu jeho sběratelů i mimo domácí trh. Podobným způsobem pracují i další české aukční domy rozvíjející své komunikační strategie zaměřené na různé specifické skupiny kupců, ať se již jedná o sběratele z Asie, či domácí milovníky české fotografie. Prodávající má dnes poměrně širokou škálu možností, v jejímž rámci může vyhledat vhodný aukční dům, jemuž svěří své dílo s vědomím, že bude vykonáno vše potřebné k jeho co nejefektivnějšímu prodeji.

 


Související články

Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

Řada autorských rekordů ozdobila červnovou aukci 1. Art Consulting. Dařilo se zástupcům současného umění. Letošní skvělou jízdu českými aukcemi potvrdila Antonie Brandeisová. Celkem sběratelé na aukci za 119 prodaných obrazů a soch utratili přes 47 m...

18. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

Začátkem června se v pařížské aukční síni Piasa představil již sedmý výběr ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. Umělecká pozůstalost se rozprodává pátým rokem a stejně jako v předchozích dražebních kolech nechyběla v nabídce ani tentokrát čes...

14. června 2024
Dílčí maximum pro Zrzavého i drazí Muzika s Justitzem

Dílčí maximum pro Zrzavého i drazí Muzika s Justitzem

Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Téměř 36 milionů korun utratili sběratelé na čtvrteční zahradní aukci u Hejtmánků. Nakoupili přitom více než 85 procent všech nabízených položek. Za milionové částky z aukce odešla čtyři díla, za statisíce pak dalších pětapadesát.

9. června 2024
Zobrazit všechny

Další články

Moll Carl

Neznámý Schikaneder v Americe

Neznámý Schikaneder v Americe

15. února 2021

Další rekord pro Reynka

Další rekord pro Reynka

23. září 2018

Rekordní Rakušan

Rekordní Rakušan

26. října 2015


<