Rekordní Rakušan

Dorotheum 19. 9. 2015

Nejdražší položkou první velké aukce podzimu, aukce společnosti Dorotheum, která se konala v sobotu 19. září, se podle očekávání stala krajina od člena Vídeňské secese Carla Molla. Na tento titul by stačil i prodej za vyvolávací cenu, obraz Alej u zámku v Bruntále z doby první světové války se nakonec prodal za 4,8 milionu korun, více než dvojnásobek minimálního podání.

Carl Moll: Alej u zámku v Bruntále, kolem 1916

Carl Moll:
Alej u zámku v Bruntále, kolem 1916, olej na plátně, 60 x 60 cm, cena: 4 800 000 Kč

 

Dohromady aukce vynesla téměř 13,5 milionu korun, přičemž nového majitele našla polovina z tří stovek nabízených obrazů, soch a starožitností. Za částky nad milion se prodaly dva obrazy, dalších dvanáct položek překonalo hranici sta tisíc korun. V nových autorských rekordech byla dražena díla Bohumila Kafky a Viléma Kreibicha.

 

Carl Moll namaloval v roce 1916 několik krajin v okolí zámku Bruntál a Muzeum v Bruntále opatruje ve svých sbírkách dva jeho drobné oleje. V Praze dražený obraz byl nicméně novým objevem. Znalkyně malířova díle Cornelia Cabuk, kurátorka vídeňského Belvederu, potvrdila, že jej zařadí do připravovaného soupisu Mollova díla. O obraz se podle vyjádření aukční síně utkali čtyři zahraniční dražitelé, zájem byl prý především z Rakouska. Dosažená cena je zajímavá i v mezinárodním kontextu, před dvěma lety se jiné verze téhož námětu na aukci Sothebyʼs v Londýně prodala o třetinu levněji.

 

Druhým milionovým prodejem byla Venuše (All the Way to USA) od Ladislava Sutnara. Obraz vystoupal z 1,2 na 1,68 milionu korun a stal se tak čtvrtou nejdražší Sutnarovou malbou prodanou v aukci. K vysoké ceně jistě přispělo i to, že právě reprodukce tohoto obrazu tvoří přebal katalogu výstavy Americké Venuše, která se před čtyřmi lety konala v Galerii Rudolfinum.

 

Bohumil Kafka: Náhrobní reliéf

Bohumil Kafka: Náhrobní reliéf, patinovaný bronz, 172,5 x 96,5 cm,
cena: 600 000 Kč

 

Autorským rekordem a současně i jednou z vůbec nejvyšších cen za plastiku z přelomu 19. a 20. století je částka 600 tisíc korun za náhrobní reliéf od Bohumila Kafky. Secesní bronz o rozměrech metr na metr sedmdesát zobrazuje dvě truchlící dívky. Socha je reprodukována v České secesi od Petra Wittlicha a má status kulturní památky. Nový autorský rekord Viléma Kreibicha má hodnotu 228 tisíc korun. Ačkoliv šlo letos již o třetí prodej Kreibichových lokomotiv za více než sto tisíc, dražba začínala na necelých 34 tisících korun.

 

S výraznými nárůsty se prodaly díla dvou slovenských autorů – Josefa Teodora Moussona a Vojtěcha Erdélyiho. Moussonův žánrový výjev Cestou z kostela se dostal ze 144 na 360 tisíc, Erdélyiho Krajina s řekou pak z 240 na 720 tisíc korun. Pro oba šlo o třetí nejvyšší cenu na českých aukcích. To stejné platí i pro nejvýznamnější nabízené dílo poválečného umění, bezejmenný obraz Květy Válové z roku 1967. Rozměrná malba čtvercového formátu se prodala za 540 tisíc korun, v tomto případě však šlo o vyvolávací cenu.

 

Vilém Kreibich: Lokomotiva

Vilém Kreibich: Lokomotiva, tempera a pastel na karton,
85 x 122 cm,
cena:
228 000 Kč

 

Z dalších výraznějších prodejů zmiňme ještě drobný olej Studie k jaru od Jana Preislera, který se dostal z 288 na 432 tisíc, kvaš Zima na vsi od Josefa Lady, který odešel rovněž s velkým nárůstem za 480 tisíc, nebo kresbu Hlava dívky od Alfonse Muchy, která se prodala za vyvolávací cenu 180 tisíc korun. Úspěchem je také cena 156 tisíc korun za Letní krajinu Stanislava Lolka.

 

Vedle početného souboru prací na papíře a tří desítek položek ateliérového skla bylo součástí dražené kolekce i několik kusů nábytku. Mezi nimi i několik dalších kousků z vybavení vily Čeňka Zemánka navržených Otakarem Novotným. Po loni dražené pracovně a knihovně bylo nyní nabízeno zařízení jídelny. Z čtyř dražených položek se prodaly jen dvě, stůl se dvěma židlemi za 38 tisíc a bíle lakovaná dvoukřídlá skříň za 19 tisíc korun.

 


Související články

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Aukční dům Sýpka 16. 6. 2024

Sálová aukce Sýpky v neděli 16. června vydělala více než 5,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost byla bezmála 52 procent. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, za statisíce se prodalo dalších deset.

21. června 2024
Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

Řada autorských rekordů ozdobila červnovou aukci 1. Art Consulting. Dařilo se zástupcům současného umění. Letošní skvělou jízdu českými aukcemi potvrdila Antonie Brandeisová. Celkem sběratelé na aukci za 119 prodaných obrazů a soch utratili přes 47 m...

18. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

Začátkem června se v pařížské aukční síni Piasa představil již sedmý výběr ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. Umělecká pozůstalost se rozprodává pátým rokem a stejně jako v předchozích dražebních kolech nechyběla v nabídce ani tentokrát čes...

14. června 2024
Zobrazit všechny

Další články

Novotný Otakar

Nábytek z Holic

Nábytek z Holic

17. října 2014

Top 10 starožitnosti

Top 10 starožitnosti

21. října 2012

Sbírka Hascoe v Londýně

Sbírka Hascoe v Londýně

12. června 2011

Sutnar Ladislav

Milionový šperk

Milionový šperk

22. června 2015

Kubišta, Janoušek, Kratina

Kubišta, Janoušek, Kratina

12. června 2013

Nadějný začátek

Nadějný začátek

16. října 2012


<