Milionový šperk

Dorotheum 23. 5. 2015

Katalog květnové aukce společnosti Dorotheum měl na obálce netradičně diamantový diadém z počátku 20. století, mistrovskou šperkařskou práci z majetku rodiny Vojtěcha Mastného, jednoho z nejvýznamnějších prvorepublikových právníků a diplomatů. Sázka na tento pozoruhodný šperk osázený více než tisícovkou diamantů v celkové hmotnosti přibližně 12 karátů se osvědčila – z vyvolávací ceny 432 tisíce se dostal na více než trojnásobek, na 1,44 milionu korun.

Diamantový diadém / 1890–1920

Diamantový diadém / 1890–1920 / platina / celková hmotnost diamantů 12 ct

cena: 1 440 000 Kč

Dohromady aukce, která se konala v sobotu 23. května v pražském hotelu Marriott, vynesla 15,1 milionu korun. Nového majitele našla necelá polovina z více než 650 nabízených uměleckých děl a starožitností. Vedle zmiňovaného diadému hranici milionu korun překonaly ještě květinové zátiší rakouského biedermeierového malíře Franze Xavera Pettera a jedna z Venuší Ladislava Sutnara. Za více než sto tisíc korun bylo draženo dalších 15 položek.

Od Pettera šlo o teprve druhé jeho zátiší, nabízené na aukci v Česku. Obraz z roku 1855, nazvaný Alpské květiny, není tradiční dekorativní kyticí ve váze, ale zaujatým pohledem na trs trávy a lučního kvítí. Obraz startoval na 288 tisících, několik zájemců v sále i na telefonu však jeho cenu vyhnalo až na 1,44 milionu korun, což je velice dobrý výsledek i v mezinárodním kontextu. Začátkem roku byla jedna z tradičněji pojatých Petterových kytic v Londýně vydražena za třetinovou částku.

Franz Xaver Petter: Alpské květiny / 1855

olej na plátně /
65,5 x 91,5 cm /
cena: 1 440 000 Kč

Sutnarova výrazná Venuše (In Central Park) – obraz, který se mimo jiné, což katalog neuváděl, před čtyřmi lety objevila na obálce letního dvojčísla Art+Antiques – se prodala s nárůstem o sto tisíc za 1,02 milionu korun. Dosažená cena je ve srovnání s některým minulými prodeji poněkud zklamáním, ve skutečnosti se však jen šest Sutnarových obrazů prodalo dráž a před dvěma lety jiný rozměrný obraz z téže série zůstal se stejnou vyvolávací cenou nevydražen.

Za vyvolávací cenu 600 tisíc korun se prodal olej Václava Špály z roku 1940 Anemony ve džbánečku. S nárůstem z 360 na 540 tisíc korun našla kupce historická malba Přechod přes brod od rakouského malíře Rudolfa von Ottenfeld, který v roce 1899 převzal ateliér po Júliu Mařákovi na pražské akademii. Ještě výraznější nárůst zaznamenal obraz Salome s hlavou Jana Křtitele od neznámého středoevropského barokního malíře, který vystoupal z 96 na 408 tisíc korun. Letos již podruhé se za více než sto tisíc prodala jedna z lokomotiv Viléma Kreibicha. Malířův dosud největší obraz, jaký se objevil v akci, startoval na 60 tisících a vítěz aukce za něj nabídl 168 tisíc korun.

Ladislav Sutnar: Venuše (In Central Park)

Ladislav Sutnar: Venuše
(In Central Park)

akryl na masonitu / 109 x 180 cm /
cena: 1 020 000 Kč

Z nabízených soch se nejdráže prodalo barokní torzo mužské postavy. Kvalitní řezba z první poloviny 18. století se dostala z 36 na 102 tisíc korun. Za stejnou částku odešla i o něco mladší dvojice dřevěných andělů. Ze 90 tisíc korun, trojnásobek minimálního podání, se prodala 90 cm vysoká kopie Venuše Mélské, italská práce ze dvou druhů mramoru z 19. století.

Poměrně dobře se tentokrát prodávaly starožitnosti, na které připadá třetina celkového obratu. Šest položek se prodalo za částky nad sto tisíc korun, přičemž mezi nimi najdeme nábytek, hodiny i sklo a keramiku. Nejvíce dražitelé bojovali o dva džbány z 18. století ze západního Slovenska, které vystoupaly ze 17 a 24 tisíc na 102 a 168 tisíc korun. Tradičně dobře se prodávalo secesní sklo a keramika – za 120 tisíc odešla vysoká váza z produkce francouzské sklárny Daum, za 90 tisíc váza Vládce noci teplické porcelánky Amphora a za 84 tisíc korun miska s motivem vlčích máků značená G. Argy-Rousseau. Z hodin se nejdráže, za 180 tisíc korun, prodaly barokní kočárové hodiny. Za 156 a 132 tisíc odešly ještě dvoje stolní empírové hodiny. Z nábytku se přes sto tisíc dostala jen tří zásuvková barokní komoda, která vystoupala z 96 na 132 tisíc korun.

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

5. dubna 2024

Artslimit 24. 3. 2024

Sutnar Ladislav

Rekordní Rakušan

Rekordní Rakušan

26. října 2015

Kubišta, Janoušek, Kratina

Kubišta, Janoušek, Kratina

12. června 2013

Nadějný začátek

Nadějný začátek

16. října 2012