Od starých mistrů po Ferrari

Nejdražší prodeje vídeňského Dorothea

Nejdražším dílem prodaným loni na aukcích společnosti Dorotheum byl ženský portrét od Chaima Soutina, který byl koncem listopadu ve Vídni vydražen za 1,8 milionu eur. Nejpočetněji zastoupenou kategorií v desítce nejdražších obrazů jsou nicméně díla starých mistrů.

Chaim Soutine

Chaim Soutine: La femme en rouge au fond bleu, 1928,
olej na plátně, 75,5 x 54,9 cm,
cena: 1 811 555 eur, Dorotheum, Vídeň 24. 11. 2020

Vynucený přechod na formát online aukcí společnost podle jejího ředitele Martina Böhma úspěsně zvládla: "Možnost využívat náš systém online příhozů byla velice dobře přijata. Zaznamenáváme obrovský příliv nových zákazníků a pozorujeme nárůst zájmu mladých lidí o naše aukce. Jen v červnu naše webová stránka zaznamenala přes milion návštěv."

Dva obrazy v aukcích Doroteha překonaly hranici milionu eur. Vedle Soutinova portrétu to byl rozměrný oltářní obraz Klanění tří králů od Pietera Coeckea von Aelst, který se již v červnu prodal za 1,14 milionu eur (více zde). Ze starého umění vysokých cen dále dosáhli díla Petra Pavla Rubense (873 tisíc), čtyřdílný pozdněgotický oltář s pašijovými výjevy (816 tisíc) nebo portrét od Jusepa de Ribery (589 tisíc eur).

Pieter Coecke van Aelst: Klanění tří králů, kol. 1523

Pieter Coecke van Aelst: Klanění tří králů, kol. 1523, olej na desce, 112 x 75 cm, cena: 1 137 800 eur, Dorotheum, Vídeň 9. 6. 2020

Z umění 19. století se nejdráže prodala studie k jedné nástropních maleb pro Burgtheater od Gustava Klimta. Raná malba Dionysiův oltář z roku 1886 se prodala za 475 tisíc eur. Na druhém místě s cenou necelých 300 tisíc eur figuruje žánrový výjev od Ferdinanda Georga Waldmüllera.

V kategorii poválečného a současného umění se nejvýše umístil jeden z charakteristických proříznutých obrazů Lucia Fontany, který se prodal za 552 tisíc eur. Do přehledu nejdražších položek se dále dostaly diamantový diadém Cartier (582 tisíc), Ferrari Dino 246 GTS z roku 1973 (440 tisíc) nebo pětidukát Rudolfa II., který se v půlce listopadu prodal za téměř 400 tisíc eur (více zde).

Surrealistka Carrington s novým rekordem a poptávka po Basquiatovi

Zajímavé prodejní výsledky z květnových aukcí v New Yorku, květen 2024

Dražitelé na newyorských aukcích u Sotheby's a Christie’s utratili velmi podobnou částku, bohatě přes 600 milionů dolarů. U obou pořadatelů se na úctyhodné sumě nejvýrazněji podílely moderní umění, poválečné trendy a díla z konce 20. století. Autorsk...

22. května 2024
Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Výběr z květnové nabídky u newyorských aukčních síní, 13. – 16. 5. 2024

9. května 2024

Waldmüller Ferdinand Georg

Staří mistři a 19. století ve Vídni

15. dubna 2011

Kníže jako sběratel

Kníže jako sběratel

6. května 2010

Klimt Gustav

Gustav Klimt neznámý

Gustav Klimt neznámý

18. července 2014