Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Mečkovský Robert | Foto Dorotheum | Datum 18.05.2014
V záplavě nabídky vrcholící aukční sezony bychom rádi upozornili na díla dostupná širokému sběratelskému publiku, která nebývají zmiňována tak často jako milionové položky z obálek aukčních katalogů. Tentokrát jsme vybrali dílo Josefa Multruse reprezentované drobnou malbou, přenášející diváka do atmosféry nizozemského města z doby před poslední velkou válkou.
Olejomalba kabinetního formátu zachycuje ve vyvážené kompozici pastelových barev pohled do vodního kanálu se čluny nakládanými z přístavního mola. Diagonála tvořená perspektivní zkratkou zakotvených plavidel vede divákův pohled k emblematické siluetě sklápěcího mostu v pozadí. Výsledný dojem dotváří městská zástavba tvořená shlukem domů převýšených mohutnou chrámovou stavbou. Protipól k postavám dělníků pracujících na molu tvoří hlouček hochů v pravém rohu, oblečených do bílých košilí a vycházkových šatů. Obraz zachycuje reálný pohled na baziliku sv. Mikuláše (St. Nicolaaskerk) v Amsterdamu spolu s nábřežím, kterým dnes probíhá třída prince Jindřicha (Prins Hendrikkade).
V posledních letech prošlo českým aukčním trhem více než 160 Multrusových maleb. Pestrost této přehlídky dokumentuje námětovou šíři, které se malíř věnoval. Jsou zde zastoupena téměř všechna tradiční malířská témata: krajiny, pohledy do městských intravilánů, květinová zátiší, figurální scény, nebo portréty. Většina prací věnovaných krajině, či městu je lokalizována do domácího prostředí. Výjimkou je několik málo maleb z italské cesty. Uvedený obraz je tak prvním autorovým dílem na trhu s holandským námětem. Prodejní cena jednotlivých pláten se pohybuje většinou v řádu desítek tisíc korun. Nejvýše draženou položkou se stal rozměrný pohled na zahrádku Restaurace U stromu na Olšanech v Praze, která byla prodána 228 tisíc korun.
Obraz je součástí nabídky nadcházející aukce pražského Dorothea, kde byla jeho vyvolávací cena stanovena na 26 tisíc korun bez aukční provize.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...
4. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 2024Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 20244. července 2024
1. července 2024
24. června 2024
20. října 2015
9. listopadu 2014
28. února 2014
27. ledna 2017
15. února 2016