Dílo měsíce: Rekordní Kosárek ve Vídni

olej na plátně / 73 x 122 cm / 149 400 EUR

Ve druhé polovině října měli příznivci malířského díla Adolfa Kosárka mimořádnou příležitost získat jedno z jeho nejkvalitnějších děl, jaké se v posledních letech objevilo na trhu. Za touto akvizicí se někteří z nich vydali do nejstarší aukční síně v nedaleké Vídni.

Adolf Kosárek: Otevřená krajina / olej na plátně / 73 x 122 cm / Dorotheum Wien 23. 10. 2014 / 149 400 EUR
Adolf Kosárek: Otevřená krajina
olej na plátně /
73 x 122 cm / cena: 149 400 EUR /
Dorotheum Wien 23. 10. 2014

Širší středoevropské prostředí bylo pro české milovníky umění častým zdrojem nových akvizic a čilé kulturní výměny již v předešlých stoletích. Tento svůj potenciál osvědčila nedávnou nabídkou rozměrné malby Otevřené krajiny Adolfa Kosárka aukční síň Dorotheum.

Panoramaticky komponovaný krajinný prospekt s potemnělým popředím přitahuje divákův pohled k osvětlenému střednímu horizontu gradujícímu v poutavých tvarech členitého skalního útvaru. Kontrapunkt tohoto dramaticky komponovaného monumentu tvoří klidná vodní hladina, odpovídající svými studenými tóny mračné obloze. Nadlidské měřítko pak dodávají celému výjevu postavy poutníků, sdělující lidskou křehkost uprostřed působení gigantických sil přírody.

Obraz pocházející z německé soukromé sbírky byl autory katalogu odhadnut v cenovém rozmezí 1,2 až 1,68 milionu korun (40–60 tisíc eur), vycházejícím z referenčních cen českého trhu. Ty se pohybují na své horní hranici nad částkou 2 miliony korun (dvě malby téhož jména: Horská krajina v bouři a Horská krajina v bouři). Trojice českých kupců v aukčním sále svedla o dílo dramatický souboj a vyhnala konečnou cenu na rekordních 4,18 milionu korun (149 400 eur). Obraz se tak zařadil k nejdražším položkám dražby a vytvořil nový cenový rekord autora i celého segmentu české krajinomalby první poloviny 19. století. Tato událost osvědčila sílu české sběratelské komunity, která dokázala výjimečně kvalitní bohemikální dílo náležitě ocenit a získat je pro domácí kolekci.

Adolf Kosárek: Horská krajina v bouři / 1853
olej na dřevě /
33 x 52 cm /
cena: 2 640 000 Kč / Galerie Kodl
25. 5. 2014

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Aukční dům Sýpka 16. 6. 2024

21. června 2024
Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

18. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024

Kosárek Adolf

Tečka za úspěšným rokem

Tečka za úspěšným rokem

1. ledna 2009