Prevít, Revolucionář

Sýpka 11. 4. 2021

Metrová postavička v mikině s kapucí, která systematicky buší hlavou do zdi, patří mezi nejznámější díla Krištofa Kintery. Nyní bude tato mechanická socha s názvem Revolution poprvé nabízena v aukci. Její dražba na nedělní aukci společnosti Sýpka bude startovat na rovném milionu korun. 


Krištof Kintera: Revolution, 2005, mechanická socha, výška 100 cm,
vyvolávací cena: 1 000 000 Kč (+ 20% provize), Sýpka 11. 4. 2021; vpravo
fotografie z výstavy Prague Biennale 2, kde měla socha svou výstavní premiéru

Podle aukčního katalogu se jedná o první kus z edice šesti, přičemž další kusy se nacházejí v Harvard Art Museum nebo v Museum der Moderne v Salcburku. Svou premiéru měla socha v létě 2005 na výstavě Prague Biennale 2 v Karlíně a tehdy dvaatřicetiletý umělec za ni byl oceněn jako nejlepší vystavující z České republiky. "Kinterova tvorba reflektuje silný psychický a sociální neklid současnosti. Umělec už není pouhým kritikem, ale nově přebírá dohled nad světem a morálkou," komentovali dílo autoři výstavy Helena Kontová a Giancarlo Politi.
 

Krištof Kintera: Believe It Or Not, Východočeská galerie v Pardubicích 2008


Krištof Kintera: Believe It Or Not, Východočeská galerie v Pardubicích 2008

"Kdyby byl ten Prevít, co buší hlavou do zdi, jen jeden, tak by byl naprosto neprodejný, jeho hodnota je pro mě nevyčíslitelná. Mně ten multipl nepřijde jako nějaký přešlap, naopak, ta věc je holt naklonovaná, samozřejmě v limitované edici. Většinou mám výstavní kopii, ta je neprodejná, plus edice třech až sedmi kusů. Prevít už zbývá jen jeden. To dílo se oficiálně jmenuje Revoluce, ale já mu říkám Prevít," vysvětloval Kintera svůj přístup k edicím v rozhovoru, který na jaře 2007 poskytl Art Antiques.
 

Krištof Kintera: I Am Not You, Museum Tinguely 2014


Krištof Kintera: I Am Not You, Museum Tinguely 2014, foto: Jan Rasch

A v čem je podle něj atraktivita této sochy? "On je hysterický, dokáže na sebe strhnout veškerou pozornost, k nelibosti ostatních vystavujících. Když byl vystavený v New Yorku, tak mě ostatní opravdu neměli moc rádi. V Harvard Museum Boston to dokonce stáhli a řekli, že za dva roky, až budou obnovovat instalaci, vymyslí Prevítovi nějaké jiné místo. Měli ho v muzeu přímo pod kancelářemi a nemohli v klidu mejlovat."

Na otázku, zda se "Prevít" už prodal také do nějaké české sbírky, Kintera před čtrnácti lety odpověděl: "Ne, je to poměrně smutné, ale skoro všechno jde ven."
 

Krištof Kintera: The End of Fun, Ikon Gallery 2020


Krištof Kintera: The End of Fun, Ikon Gallery 2020, foto: Tom Bird

Revoluce byla prezentována na všech Kinterových přehledových výstavách, od výstavy Believe It Or Not v roce 2008 ve Východočeské galerii v Pardubicích přes I Am Not You v roce 2014 v Museum Tinguely v Basileji až po loňskou přehlídku The End of Fun v Ikon Gallery v Birminghamu, abychom zmínili aspoň některé.

Když byla Revoluce v roce 2012 vystavena v pražské Městské knihovně na Kinterově přelomové výstavě Výsledky analýzy, umělec pro ni musel postavit speciální zeď z ytongových tvárnic, aby se bušení neneslo celou budovou. I když socha byla zapínána jen ve dvacetiminutových intervalech, během deseti týdnů trvání výstavy ve zdi vytloukla patnáct centimetrů hlubokou díru.
 

Krištof Kintera: Výsledky analýzy, Galerie hlavního města Prahy 2012


Krištof Kintera: Výsledky analýzy, GHMP 2012; foceno v poslední den výstavy

V Kinterově monografii Fatal Banal z roku 2018 je soše věnováno patnáct stránek fotografií. Najdeme zde mimo jiné i černobílé schéma vnitřního uspořádání sochy s instrukcemi k instalaci. Autor doprovodného textu Ondřej Chrobák každému dílo věnuje lakonické slovníkové heslo: "Revoluci definuje Ottův slovník naučný jako násilný převrat, který se děje silami vnitřního rozkladu."

Vyvolávací cena na aukci společnosti Sýpka je stanovena na 1 milion korun (+ 20% provize). Za částky přes milion korun byly na českých aukcích v letech 2018 a 2019 prodáni dva Kinterovi Mluviči, oba na aukcích společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery. První za 1,51 milionu, druhý za 1,19 milionu korun. Loni se další Mluvič prodal na aukci v Mnichově v přepočtu za 1,06 milionu korun.

 


Související články

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Výběr z květnové nabídky u newyorských aukčních síní, 13. – 16. 5. 2024

Ve třetím květnovém týdnu budou o pozornost sběratelů soutěžit hned čtyři přední aukční domy najednou. Světové společnosti Sotheby’s, Christie’s, Phillips a Bonhams zahájí své tradiční jarní přehlídky ve velkolepém stylu, s katalogovými odhady za des...

9. května 2024
Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu

Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu

Etcetera Art 27. 4. 2024

Letošní rok zahájí pražská galerie a aukční síň Etcetera Art přehlídkou 155 děl napříč výtvarnými kategoriemi. Těžištěm nabídky jsou známá jména tuzemského poválečného umění a jejich realizace v malbě, kresbě či plastice. S nejvyšší vyvolávací cenou...

26. dubna 2024
Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou

Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou

European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024

V nadcházejících jarních aukcích se budou prodávat hned dva poválečné oleje od malířky Toyen. Letos jde o její první malířské práce na trhu. Za pár dní budou první z nich dražit ve své sálové aukci European Arts, na konci května pak sběratelé budou m...

24. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články

Kintera Krištof

Kintera, Bolf, Kaláb a nejen oni

Kintera, Bolf, Kaláb a nejen oni

23. srpna 2020

Koťátková, Kohout a Kaláb

Koťátková, Kohout a Kaláb

19. března 2020

Současné umění na aukcích

Současné umění na aukcích

2. září 2019

Adolf Loos Apartment and Gallery

Toyen a Bukovac pro Katar

Toyen a Bukovac pro Katar

8. července 2021

Ještě dražší artificelní Toyen

Ještě dražší artificelní Toyen

19. dubna 2021

Paní Helferová a její dobrodružné cesty

Paní Helferová a její dobrodružné cesty

17. dubna 2021


<