Ještě dražší artificelní Toyen

Nově identifikovaný malířčin obraz se prodal za 80 milionů korun

Obraz Cirkus od Toyen se na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery prodal za rekordních 79,56 milionu korun. Artificielní kompozice z roku 1925 tak o necelý milion překonala půl roku staré maximum obrazu Piková dáma. Obraz se na trh vrátil po dvaceti letech a jeho cena v mezičase vzrostla více než třicetkrát.

Toyen: Cirkus, 1925


Toyen: Cirkus, 1925,
olej na plátně, 90 x 90 cm,
cena: 79 557 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 18. 4. 2021

Aukční katalog obraz představuje jako "jeden z nejkrásnějších a nejvýznamnějších obrazů autorky vůbec," jde však do značné míry o neznámé dílo. Na jaře 2001 byl obraz nabízen pod generickým názvem Kompozice a s pouze přibližnou datací kolem 1925 (více zde). Nově jej Karel Srp ztotožnil s obrazem Cirkus, který byl v prosinci 1925 vystaven v Paříži na výstavě L'Art d'Aujourd'hui, mezinárodní přehlídce soudobé post-kubistické malby.

Výstavy se zúčastnilo více než šest desítek umělců, včetně Pabla Picassa, Joana Miróa, Le Corbusiera, Ferdinanda Légera, Brancusiho, Pieta Mondriana nebo Natalie Gončarové. Z Čechů to vedle Toyen byli ještě Jindřich Štyrský a Josef Šíma. Toyen zde vystavila obrazy Přístav a Cirkus, který byl donedávna ztotožňován s naivizujícím obrazem Cirkus Conrado, který rovněž pochází z roku 1925. 
 

Toyen: Přístav, 1925


Toyen: Přístav, 1925,
olej na plátně, 65 x 90 cm,
Centre Georges Pompidou

Obraz Přístav přímo z výstavy zakoupil významný mecenáš umění vikomt Charles de Noailles, který jej v roce 1971 daroval francouzskému státu. Dnes je jako zápůjčka z Centre Pompidou vystaven v Muzeu výtvarných umění v Dijonu. Že spolu oba obrazy souvisí a že nyní nabízený obraz skutečně je oním tehdy vystaveným Cirkusem, Karel Srp dovozuje nejen z jejich stylové příbuznosti, ale zejména z provedení signatury. Písmena E a N v malířčině jméně jsou na obou obrazech psána minuskulí, zatímco jindy psala celé své jméno kapitálkami. 

"Dá se předpokládat, že na tak významné výstavě jako L’art d’aujourd’hui, jíž se zúčastnil i Pablo Picasso, se chtěla Toyen blýsknout výběrem vzájemně se doplňujících obrazů, které měly společné výtvarné pojetí a signaturu. Tuto specifickou, téměř identickou signaturu, Toyen uplatnila pouze u těchto dvou maleb a později ji už nepoužívala," cituje aukční katalog Karla Srpa.
 


Toyen: Cirkus, 1925

Dražba obrazu, který přišel na řadu jako poslední položka více než tříhodinové aukce, startovala na 23 milionech korun (bez aukční provize). Ve čtvrt hodiny trvajícím souboji několika telefonních dražitelů cena nakonec vystoupala až na 65,75 milionu korun. Včetně 21% provize tedy vítěz aukce za obraz nabídl 79,56 milionu korun. Předchozí malířčino aukční maximum, stanovené na říjnové aukci téže aukční síně, mělo hodnotu 78,65 milionu korun (top 10).

Novými autorskými rekordy jsou také částky 29,04 milionu za obraz Tři dívky v lese od Jana Preislera (více o tomto díle zde) nebo 13,31 milionu korun za dívčí portrét od Alfonse Muchy. Portrét hraběnky Nosticové od Jaroslava Čermáka, který v dubnovém čísle podrobně představil Art Antiques, se prodal po jednom příhozu za 436 tisíc korun. Kupkovy kresby z Waldesovy sbírky, o kterých jsme psali zde, našly kupce za částky od 52 tisíc do 653 tisíc korun. 
 

Adolf Loos Apartment and Gallery


Licitátor Miroslav Zíka během dražby obrazu Toyen, foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

 


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články

Adolf Loos Apartment and Gallery

Toyen a Bukovac pro Katar

Toyen a Bukovac pro Katar

8. července 2021

Paní Helferová a její dobrodružné cesty

Paní Helferová a její dobrodružné cesty

17. dubna 2021

Preisler ztracený a znovuobjevený

Preisler ztracený a znovuobjevený

6. dubna 2021


<