Ještě dražší artificelní Toyen

Nově identifikovaný malířčin obraz se prodal za 80 milionů korun

Obraz Cirkus od Toyen se na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery prodal za rekordních 79,56 milionu korun. Artificielní kompozice z roku 1925 tak o necelý milion překonala půl roku staré maximum obrazu Piková dáma. Obraz se na trh vrátil po dvaceti letech a jeho cena v mezičase vzrostla více než třicetkrát.

Toyen: Cirkus, 1925


Toyen: Cirkus, 1925,
olej na plátně, 90 x 90 cm,
cena: 79 557 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 18. 4. 2021

Aukční katalog obraz představuje jako "jeden z nejkrásnějších a nejvýznamnějších obrazů autorky vůbec," jde však do značné míry o neznámé dílo. Na jaře 2001 byl obraz nabízen pod generickým názvem Kompozice a s pouze přibližnou datací kolem 1925 (více zde). Nově jej Karel Srp ztotožnil s obrazem Cirkus, který byl v prosinci 1925 vystaven v Paříži na výstavě L'Art d'Aujourd'hui, mezinárodní přehlídce soudobé post-kubistické malby.

Výstavy se zúčastnilo více než šest desítek umělců, včetně Pabla Picassa, Joana Miróa, Le Corbusiera, Ferdinanda Légera, Brancusiho, Pieta Mondriana nebo Natalie Gončarové. Z Čechů to vedle Toyen byli ještě Jindřich Štyrský a Josef Šíma. Toyen zde vystavila obrazy Přístav a Cirkus, který byl donedávna ztotožňován s naivizujícím obrazem Cirkus Conrado, který rovněž pochází z roku 1925. 
 

Toyen: Přístav, 1925


Toyen: Přístav, 1925,
olej na plátně, 65 x 90 cm,
Centre Georges Pompidou

Obraz Přístav přímo z výstavy zakoupil významný mecenáš umění vikomt Charles de Noailles, který jej v roce 1971 daroval francouzskému státu. Dnes je jako zápůjčka z Centre Pompidou vystaven v Muzeu výtvarných umění v Dijonu. Že spolu oba obrazy souvisí a že nyní nabízený obraz skutečně je oním tehdy vystaveným Cirkusem, Karel Srp dovozuje nejen z jejich stylové příbuznosti, ale zejména z provedení signatury. Písmena E a N v malířčině jméně jsou na obou obrazech psána minuskulí, zatímco jindy psala celé své jméno kapitálkami. 

"Dá se předpokládat, že na tak významné výstavě jako L’art d’aujourd’hui, jíž se zúčastnil i Pablo Picasso, se chtěla Toyen blýsknout výběrem vzájemně se doplňujících obrazů, které měly společné výtvarné pojetí a signaturu. Tuto specifickou, téměř identickou signaturu, Toyen uplatnila pouze u těchto dvou maleb a později ji už nepoužívala," cituje aukční katalog Karla Srpa.
 


Toyen: Cirkus, 1925

Dražba obrazu, který přišel na řadu jako poslední položka více než tříhodinové aukce, startovala na 23 milionech korun (bez aukční provize). Ve čtvrt hodiny trvajícím souboji několika telefonních dražitelů cena nakonec vystoupala až na 65,75 milionu korun. Včetně 21% provize tedy vítěz aukce za obraz nabídl 79,56 milionu korun. Předchozí malířčino aukční maximum, stanovené na říjnové aukci téže aukční síně, mělo hodnotu 78,65 milionu korun (top 10).

Novými autorskými rekordy jsou také částky 29,04 milionu za obraz Tři dívky v lese od Jana Preislera (více o tomto díle zde) nebo 13,31 milionu korun za dívčí portrét od Alfonse Muchy. Portrét hraběnky Nosticové od Jaroslava Čermáka, který v dubnovém čísle podrobně představil Art Antiques, se prodal po jednom příhozu za 436 tisíc korun. Kupkovy kresby z Waldesovy sbírky, o kterých jsme psali zde, našly kupce za částky od 52 tisíc do 653 tisíc korun. 
 

Adolf Loos Apartment and Gallery


Licitátor Miroslav Zíka během dražby obrazu Toyen, foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

 


Související články

Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+

Český aukční trh s uměním se s obratem sálových aukcí ve výši 1,4 miliardy korun vrátil na úroveň, kolem níž osciluje posledních šest let. Patnáctiprocentní propad ve srovnání s rokem 2023 zapříčinil menší počet prodaných položek a nižší hodnota nejd...

16. dubna 2024
Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

Jarní sezónu na tuzemském trhu s uměním odstartovalo hned několik úspěšných prodejů. Vedle rekordní bibliofilie Jindřicha Štyrského se nejlépe dařilo poválečnému umění. Na on-line platformách či přímo v živých aukcích si kupující pečlivě vybírali, ta...

5. dubna 2024
Třetí milionová Kmentová a Šímův papír přes milion

Třetí milionová Kmentová a Šímův papír přes milion

Artslimit 24. 3. 2024

Bezmála 20,5 milionu korun nechali sběratelé v online aukci Artslimit 7 uplynulou neděli. Vydraženo na ní bylo 196 z celkového počtu 210 položek, tedy více než 93 procent. Za milionové částky z aukce odešla dvě díla.

28. března 2024
Zobrazit všechny

Další články

Adolf Loos Apartment and Gallery

Toyen a Bukovac pro Katar

Toyen a Bukovac pro Katar

8. července 2021

Paní Helferová a její dobrodružné cesty

Paní Helferová a její dobrodružné cesty

17. dubna 2021

Preisler ztracený a znovuobjevený

Preisler ztracený a znovuobjevený

6. dubna 2021


<