Rekordní pololetí koroně navzdory

Celkový obrat sálových aukcí činil 846 milionů korun

Sběratelé a investoři v prvním pololetí na sálových aukcích umění a starožitností utratili rekordních 846 milionů korun. V této částce nejsou započteny internetové aukce, ani specializované numismatické či filatelistické aukce. Celkový obrat trh s uměním tak bude přes miliardu korun.


Tři obrazy za 122 milionů korun: Za licitátorem visí Preislerův obraz Tři dívky v lese
(29 milionů), přihazuje se na Muchův obraz Pohled do budoucnosti (13,3 milionu)
a na boční stěně vpravo visí Cirkus od Toyen (79,6 milionu korun).
foto: Adolf Loos Apartement and Gallery

Částka realizovaná od února do června patnácti největšími aukčními domy, jejichž výsledky databáze ART+ sleduje, je historicky nejlepším výsledkem za jedno pololetí. Dosud tento titul patřil prvnímu pololetí roku 2019, kdy celkový obrat činil 737 milionů korun (více zde).

Současně platí, že uplynulých 12 měsíců – do července 2020 do konce června letošního roku – představuje nejúspěšnější dvanáct měsíců v historii českých aukcí. V sálových aukcích se v tomto období prodala umělecká díla za 1,7 miliardy korun, včetně tří historicky nejdražší obrazů českých aukcí (top 10).

Letošní první pololetí tak plynule navázalo na vynikající výsledky z druhé poloviny loňského roku, kdy se po výpadku v prvním pololetí způsobeném protipandemickými opatřeními trh s uměním vrátil v plné síle. To odráží i výsledky Indexu ART+, který v červnu dosáhl svého nového maxima, hodnoty 1 764 bodů. To je o čtvrtinu vyšší hodnota, než bylo dosavadní maximum z prosince 2019.

K růstu Indexu ART+ napomohly nejen vysoké obraty, ale také výše celkových příhozů a nízká cena neprodaných položek. Z hlediska ceny byla prodejní úspěšnost rekordních 82 % (to znamená, že neprodané zůstávají hlavně levnější položky). Průměrný nárůst oproti vyvolávací ceně byl více než dvoutřetinový (67 %), průměr za předchozích pět let byl 45 %.
 

Index ART


Vývoj Indexu ART+ za posledních pět let

Uvedená čísla znamenají, že se dále posiluje význam nejdražších položek a že celkový obrat táhnou hlavně prodeje několika málo mnohamilionových obrazů. Ke koupi deseti nejdražších děl prvního pololetí by případný zájemce potřeboval 276 milionů korun (více zde). Čtvrt procenta nejdražších děl se tak postaralo o více než třetinu celkového obratu (37 %).

Za více než milion korun bylo letos vydraženo již 114 děl, včetně 14 děl, jejichž cena překonala hranici 10 milionů korun. Nejdražším dílem prvního pololetí je s cenou 79,6 milionů korun obraz Cirkus od Toyen, který v dubnu dražila společnost Adolf Loos Apartment and Gallery. Obraz se na trh podle záznamů ART+ vrátil bez pár týdnů po dvaceti letech a jeho cena v mezičase vzrostla více než třicetkrát (více zde). Dosažená cena je novým malířčiným rekordem a jde současně o jediné letos dražené dílo, které se dostalo na historického top 10 českého trhu (na druhé příčce).

Nových, milionových autorských rekordů dále dosáhli Jan Preisler (29 milionů), Bedřich Piskač (15 milionů), Alfons Mucha (13,3 milionu), Otakar Lebeda (6,5 milionu), Adriena Šimotová (3,2 milionu), Běla Kolářová (2,9 milionu), Vladimír Kokolia (2,8 milionu), Vlastimil Beneš (1,9 milionu), Jan Koblasa (1,9 milionu), Josef Liesler (1,8 milionu) či Jiří Kovanda (1,1 milionu korun).

 


Související články

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Dovoz uměleckých děl do Česka

Investoři do uměleckých děl či obchodníci s uměním mohou od podzimu využít při dovozu děl ze zemí mimo EU nový celní sklad, který zřídila společnost Artex. Díla umístěná v celním skladu nepodléhají platbě DPH za dovoz do Česka, jejíž sazba se od roku...

19. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<