Rekordní (poválečná) Toyen

Sotheby's Paříž 16. 3. 2022

Pozdní obraz Toyen z roku 1966 se na aukci Sotheby's v Londýně minulý týden prodal s výrazným nárůstem za 1,5 milionu eur, v přepočtu tedy za rekordních 37 milionů korun. Dosažená cena je malířčiným novým aukčním maximem na zahraničních aukcích a současně historicky nejvyšší cenou za její poválečné dílo. Na českých aukcích se dráž prodaly jen tři rané obrazy z poloviny 20. let.

Toyen: Tajný pokoj bez zámku, 1966


Toyen: Tajný pokoj bez zámku, 1966, olej a koláž na plátně, 73 x 115,7 cm,
cena: 37 000 000 Kč (1 497 000 EUR), Sotheby's Paříž 16. 3. 2022

Obraz Tajný pokoj bez zámku je kombinací malby a koláž, což byla v polovině 60. let malířčina oblíbená technika. Do stejné série patří například obraz Zástěna, titulní dílo pařížské reprízy Toyeniny retrospektivy, která je v pařížském městském Muzeu moderního umění pro veřejnost otevřena od dnešního dne. V monografii z roku 2000 jsou ostatně obě tato díla publikována na společné dvoustraně. Obrazem Tajný pokoj bez zámku se však Karel Srp v knize podrobněji nezabývá. Zmiňuje jej jen ve výčtu obrazů, ve kterých autorka pracuje s reprodukcemi sochařských děl.

Lze k němu také vztáhnout poznámku o Toyeniných oblíbených barvách: "Mnoho maleb z pařížských let určovala komplementarita zelené a červené barvy. Oblíbený barevný kontrast, používaný již v roce 1946, představoval pro Toyen stálou vizuální kvalitu, ke které se opakovaně navracela, někdy tak často, že zřetelně převládala, jako tomu bylo v šedesátých letech."

Toyen v roce 1966 bylo šedesát čtyři let a nově začala spolupracovat s Galerií André-Francoise Petita, který o uspořádání její výstavy usiloval řadu let. Na konci léta 1966 zemřel André Breton a na jaře následujícího roku se Toyen přestěhovala do jeho někdejšího ateliéru. Na konci roku se v Moravské galerii v Brně uskutečnila retrospektiva jejího a Štyrského meziválečného díla, která pak byla v lednu 1967 reprízována v pražském Mánesu. 
 

Toyen: Zástěna, 1966


Toyen: Zástěna, 1966, olej a koláž na plátně, 116 x 73 cm,
Musée d'art moderne de la ville de Paris

Obraz byl nabízen bez podrobněji zpracovaného katalogového hesla, jen s poznámkou, že je reprodukován v malířčině monografii z roku 1974, kterou připravil Radan Ivšić. Předaukční odhad počítal s cenou 400 až 600 tisíc eur bez aukční provize. Cena na sále nakonec vystoupala na dvojnásobek horní hranice odhadu. Včetně provize a autorských poplatků je konečná cena 1,497 milionu eur, respektive 37 milionů korun. 

Dosažená cena přibližně odpovídá částce, která byla v letech 2017 až 2020 malířčiným cenovým rekordem. Předloni a loni se její aukční maximum posunulo na více než dvojnásobek, na 78,6 milionu a 79,6 milionu korun. Za částky v rozmezí od 30 do 49 milionů korun byly loni draženy ještě tři Toyeniny obrazy (více zde). Malířčino cenové maximum na zahraničních aukcích posledních šest let patřilo obrazu Budoucnost svobody z roku 1946, který byl ve Francii vydražen v přepočtu za 23 milionů korun (autorčino top 10). 

 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<