Toyen a Bukovac pro Katar

Adolf Loos Apartment and Gallery 4. 10. 2020

Za loňským překvapivým rekordem obrazu Piková dáma od Toyen, který se na říjnové aukci Adolf Loos Apartment and Gallery prodal za 78,65 milionu korun, bylo podle sdělení aukční síně Národní muzeum v Kataru. 

Toyen: Piková dáma, 1926


Toyen: Piková dáma, 1926, olej na plátně, 92 × 65 cm,
cena: 78 650 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 4. 10. 2020

Obraz z roku 1926 startoval na necelých 30 milionech korun a dosažená cena byla v danou chvíli malířčiným rekordem a vůbec nejvyšší cenou za dílo české umění (více zde). Stejná instituce podle Adolf Loos Apartment and Gallery na táže aukci ještě za necelé 3 miliony korun zakoupila dívčí portrét od Vlaho Bukovace, který startoval na částce 2,3 milionu korun.

"Naše společnost si díky osobě majitele a ředitele vybudovala mimořádné a dlouhodobé vztahy obvykle na přátelské a osobní úrovni se zástupci předních světových sbírkotvorných institucí či fondů a s významnými zahraničními sběrateli. Zakoupení právě například Toyen a Bukovace v aukci ALAG je nesporně ocenění naší poctivé a tvrdé práce a projevem velké důvěry v naši aukční síň ze strany National Museum of Qatar," komentuje prodej zástupkyně galerie Zdena Růžičková.
 

Vlaho Bukovac: Dívka v oranžovém šálu, 1909


Vlaho Bukovac: Dívka v oranžovém šálu, 1909, olej na lepence, 38 x 46 cm,
cena: 2 964 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 4. 10. 2020

Na otázku, zda má muzeum nějaké další sběratelské plány na poli českého umění, Růžičková odpovídá: "Majitel aukční síně se osobně nedomnívá a nemá ani žádné takové informace od majitelů tohoto muzea, že by National Museum of Qatar chtělo budovat sbírku českého umění. Dle jeho informací bude obraz Toyen Piková dáma pravděpodobně vystaven National Museum of Qatar na podzim 2021 v Paříži v rámci výstavy s pracovním názvem Modern Paris."

National Museum of Qatar se pro veřejnost otevřelo na jaře 2019 a sídlí v budově od architekta Jeana Nouvela. V čele správní rady muzea stojí sestra katarského emíra Al-Mayassa bint Hamad bin Khalifa Al-Thani. 

 


Související články

Taháky podzimních aukcí: Schikaneder, Švabinský i Chagall

Taháky podzimních aukcí: Schikaneder, Švabinský i Chagall

Výhled před podzimní aukční sezónou

Jarním aukcím vládli Toyen, Karel Černý a Zdeněk Sýkora. Podzimní nabídka bude rovněž bohatá, slibují majitelé aukčních síní. Dražit se budou díla galerijních hodnot, která se na trhu dlouho neobjevila.

25. září 2023
Na podzim trh s uměním dál poroste

Na podzim trh s uměním dál poroste

Výhled trhu s uměním před podzimní aukční sezónou

Majitelé českých aukčních síní se shodují, že růst trhu s uměním letos lehce přibrzdil, nicméně očekávají dobrou podzimní sezónu. Situaci jim komplikuje stále složitější hledání špičkových děl, která mohou v aukcích atakovat autorské i absolutní reko...

21. září 2023
Milionových českých žen je na aukcích příliš málo

Milionových českých žen je na aukcích příliš málo

TOP 10 českých autorek na sálových aukcích

Pokud pomineme Toyen, která na aukcích hraje vlastní ligu, je královnou českých umělkyň jak podle cen, tak objemu prodeje Adriena Šimotová. Ve srovnání se světem ovšem počet i ceny děl žen-umělkyň na tuzemských aukcích paběrkují. Na celkových obratec...

14. září 2023
Zobrazit všechny

Další články


<