Toyen a Bukovac pro Katar

Adolf Loos Apartment and Gallery 4. 10. 2020

Za loňským překvapivým rekordem obrazu Piková dáma od Toyen, který se na říjnové aukci Adolf Loos Apartment and Gallery prodal za 78,65 milionu korun, bylo podle sdělení aukční síně Národní muzeum v Kataru. 

Toyen: Piková dáma, 1926


Toyen: Piková dáma, 1926, olej na plátně, 92 × 65 cm,
cena: 78 650 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 4. 10. 2020

Obraz z roku 1926 startoval na necelých 30 milionech korun a dosažená cena byla v danou chvíli malířčiným rekordem a vůbec nejvyšší cenou za dílo české umění (více zde). Stejná instituce podle Adolf Loos Apartment and Gallery na táže aukci ještě za necelé 3 miliony korun zakoupila dívčí portrét od Vlaho Bukovace, který startoval na částce 2,3 milionu korun.

"Naše společnost si díky osobě majitele a ředitele vybudovala mimořádné a dlouhodobé vztahy obvykle na přátelské a osobní úrovni se zástupci předních světových sbírkotvorných institucí či fondů a s významnými zahraničními sběrateli. Zakoupení právě například Toyen a Bukovace v aukci ALAG je nesporně ocenění naší poctivé a tvrdé práce a projevem velké důvěry v naši aukční síň ze strany National Museum of Qatar," komentuje prodej zástupkyně galerie Zdena Růžičková.
 

Vlaho Bukovac: Dívka v oranžovém šálu, 1909


Vlaho Bukovac: Dívka v oranžovém šálu, 1909, olej na lepence, 38 x 46 cm,
cena: 2 964 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 4. 10. 2020

Na otázku, zda má muzeum nějaké další sběratelské plány na poli českého umění, Růžičková odpovídá: "Majitel aukční síně se osobně nedomnívá a nemá ani žádné takové informace od majitelů tohoto muzea, že by National Museum of Qatar chtělo budovat sbírku českého umění. Dle jeho informací bude obraz Toyen Piková dáma pravděpodobně vystaven National Museum of Qatar na podzim 2021 v Paříži v rámci výstavy s pracovním názvem Modern Paris."

National Museum of Qatar se pro veřejnost otevřelo na jaře 2019 a sídlí v budově od architekta Jeana Nouvela. V čele správní rady muzea stojí sestra katarského emíra Al-Mayassa bint Hamad bin Khalifa Al-Thani. 

 


Související články

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Umění jako investiční aktivum

Ceny kvalitního umění pokračovaly i loni v růstu. V posledních deseti letech dokázaly porazit i inflaci. Investiční fondy, které zhodnocují peníze investorů nákupem a prodejem umění, díky loňským prodejům dosáhly u některých děl zhodnocení v desítkác...

29. února 2024
Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<