Toyen a Bukovac pro Katar

Adolf Loos Apartment and Gallery 4. 10. 2020

Za loňským překvapivým rekordem obrazu Piková dáma od Toyen, který se na říjnové aukci Adolf Loos Apartment and Gallery prodal za 78,65 milionu korun, bylo podle sdělení aukční síně Národní muzeum v Kataru. 

Toyen: Piková dáma, 1926


Toyen: Piková dáma, 1926, olej na plátně, 92 × 65 cm,
cena: 78 650 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 4. 10. 2020

Obraz z roku 1926 startoval na necelých 30 milionech korun a dosažená cena byla v danou chvíli malířčiným rekordem a vůbec nejvyšší cenou za dílo české umění (více zde). Stejná instituce podle Adolf Loos Apartment and Gallery na táže aukci ještě za necelé 3 miliony korun zakoupila dívčí portrét od Vlaho Bukovace, který startoval na částce 2,3 milionu korun.

"Naše společnost si díky osobě majitele a ředitele vybudovala mimořádné a dlouhodobé vztahy obvykle na přátelské a osobní úrovni se zástupci předních světových sbírkotvorných institucí či fondů a s významnými zahraničními sběrateli. Zakoupení právě například Toyen a Bukovace v aukci ALAG je nesporně ocenění naší poctivé a tvrdé práce a projevem velké důvěry v naši aukční síň ze strany National Museum of Qatar," komentuje prodej zástupkyně galerie Zdena Růžičková.
 

Vlaho Bukovac: Dívka v oranžovém šálu, 1909


Vlaho Bukovac: Dívka v oranžovém šálu, 1909, olej na lepence, 38 x 46 cm,
cena: 2 964 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 4. 10. 2020

Na otázku, zda má muzeum nějaké další sběratelské plány na poli českého umění, Růžičková odpovídá: "Majitel aukční síně se osobně nedomnívá a nemá ani žádné takové informace od majitelů tohoto muzea, že by National Museum of Qatar chtělo budovat sbírku českého umění. Dle jeho informací bude obraz Toyen Piková dáma pravděpodobně vystaven National Museum of Qatar na podzim 2021 v Paříži v rámci výstavy s pracovním názvem Modern Paris."

National Museum of Qatar se pro veřejnost otevřelo na jaře 2019 a sídlí v budově od architekta Jeana Nouvela. V čele správní rady muzea stojí sestra katarského emíra Al-Mayassa bint Hamad bin Khalifa Al-Thani. 

 


Související články

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024
Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Třetí ročník festivalu umění v Praze

Třetí ročník Prague Art Week opět představí to nejlepší z pražských galerií a muzeí umění. Zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 5. září v Centru současného umění DOX společně s vernisáží výstavy jednoho z nejznámějších českých malířů Josefa Bolfa....

1. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<