Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord
24. července 2024
Text Skřivánek Jan | Foto Galerie Ustar | Datum 08.06.2016
Ustar – Historicky teprve druhá aukce olomoucké Galerie Ustar, která se konala v sobotu 14. května na pražském Žofíně, vynesla 23,7 milionu korun. Hlavní zásluhu na tom měl obraz Fantastická krajina od Jana Zrzavého, který se prodal v novém autorském rekordu za 14,4 milionu korun. Za více než milion korun byl dražen ještě dívčí portrét od Vlaha Bukovace a současné kyvadlové hodiny značky Etalon. Hranici sta tisíc korun překonalo dalších sedm položek. Nového majitele ve výsledku našla čtvrtina z bezmála čtyř set nabízených uměleckých děl a starožitností.
O Zrzavého aukční rekord se postaral nově objevený poměrně rozměrný čtvercový obraz z let 1910–13. Karel Srp ve svém posudku k obrazu mimo jiné napsal: „Z hlediska celého Zrzavého vývoje je obraz mimořádně důležitý a je škoda, že byl tak dlouho v soukromé sbírce a nemohl být zařazen na žádnou výstavu. Zrzavý se však o něm zmiňuje na s. 303 v knize Dílo Jana Zrzavého (Praha 1941), když se zabývá stejným motivem, provedeným však v menším měřítku, jemuž dal stejný název – Fantastická krajina –, kde píše, že, existuje replika obrazu, větších rozměrů, v majetku dra V. Šamana v Praze‘. Jméno majitele, který měl od Zrzavého více obrazů, je uvedeno i na poškozeném štítku na zadní straně práce. Menší verze byla výstavně a publikačně dostupnější, tudíž je zachycena v literatuře. Jelikož jsem měl již dříve možnost vidět oba obrazy, musím říci, že každá má svou silnou působivost a že větší, nyní nabízená verze vzbuzuje definitivní dojem.“
Od Vlaha Bukovace Galerie Ustar nabídla dva dívčí portréty z let 1906 a 1911. Kupce našel jen mladší z nich, obraz Čtenářka, který sám malíř za svého života nechal reprodukovat ve formě pohlednic. Obraz startoval na 960 tisících, několik zájemců však jeho cenu vyhnalo až na 1,8 milionu korun. O pár let starší obraz pradlenky nazvaný Její sukýnka zůstal při stejné vyvolávací ceně nevydražen.
Jádro dražené kolekce starožitností tvořilo sedm desítek hodin a hodinek. Největším úspěchem byl prodej cestovních astronomických hodin vyrobených na konci 16. století v Augsburgu, které našly kupce za vyvolávací cenu 960 tisíc korun, což je třetí nejvyšší cena za starožitné hodiny realizovaná na českém trhu. S výrazným nárůstem za konečných 588 tisíc korun se prodaly stolní hodiny v podobě stříbrného slona, rakouská práce z doby kolem roku 1870. Za 1,44 milionu a za 720 tisíc našly kupce také dva současné regulátory s ročním chodem, vyrobené v limitované edici dvanácti kusů českou společností Etalon.
Největší boj se strhl o 60 cm vysoké čínské párové figury císařského páru, slonovinové řezby z doby kolem 1900. Z vyvolávací ceny 192 tisíc vystoupaly až na 444 tisíc korun. Za vyvolávací cenu 300 tisíc korun byla vzápětí vydražena také japonská slonovinová soška dívky s otepí dříví. Z ostatních starožitností se nejdráže prodala secesní váza Gallé, která vystoupala z 43 na 96 tisíc korun. Za stejnou částku, v tomto případě však šlo o minimální podání, našel kupce také velký dveřní zámek s mosazným krytem z 18. století. Za 78 a 84 tisíc korun se prodaly dvě kopí ze 17. století s širokými čepelemi zdobenými leptáním.
Výsledky českých aukcí v roce 2024
Navzdory historickému aukčnímu rekordu za obraz Františka Kupky Početí/Danaé, který se v dubnu vydražil na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun, celkově aukční trh v letošním prvním pololetí meziročně lehce zpomalil. V nejvyš...
24. července 2024Sálová aukce Sýpky v neděli 16. června vydělala více než 5,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost byla bezmála 52 procent. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, za statisíce se prodalo dalších deset.
21. června 20241. Art Consulting, 16. 6. 2024
18. června 202424. července 2024
21. června 2024
18. června 2024
8. května 2023
9. listopadu 2022
8. října 2021
5. ledna 2018
18. srpna 2016