Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Zájemce o koupi výtvarného umění tento týden v Praze čeká dvojice sálových aukcí. První pořádá ve středu Galerie Pictura, druhá, tradiční červnová zahradní aukce čeká na sběratele u aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obě nabídnou přes dvě stovky položek.

U Galerie Pictura ve středu budou moci zájemci usilovat o téměř tři stovky výtvarných děl. S nejvyšší vyvolávací cenou, za 2,36 milionu korun včetně aukční provize, do aukce vstupuje kvaš Františka Kupky Kompozice z raných 20. let. Získal ji přímo od Kupky malíř Pierre Bourut, který měl ve své sbírce řadu Kupkových děl, mimo jiné i Conception / Danae (Početí), nejdražší obraz tuzemských aukcí (Přečtěte si, jak se dražil nejdražší obraz tuzemských aukcí). Obraz je nabízen ve vkusné adjustaci do minimalistického dvoubarevného rámu.

HlavaFrantišek Gross: Hlava, 1983,
olej na sololitu, 122 x 91 cm,
Galerie Pictura 5. 6. 2024,
vyvolávací cena: 700 000 Kč (+ aukční přirážka ve výši 24 %)
Dílem hodným zřetele je také velkoformátový olej Františka Grosse Hlava ze samého závěru umělcova tvůrčího období. Malba je vyobrazena v monografii Evy Petrové z roku 2004, v posledních letech byla prezentována na umělcově výstavě v polovině roku 2017 v Galerii Moderna. S ohledem na Grossovy předcházející prodeje aukční síň nasadila nejvyšší možnou vyvolávací cenu, 868 tisíc korun včetně aukční provize, která se rovná dosavadnímu autorskému aukčnímu maximu. 
Jakkoli byl František Gross velmi plodným autorem a na aukcích se jeho díla těší velké oblibě a objevují se zde často, ještě nikdy se žádné z nich neprodalo za více než milion korun. Nejblíže k tomu může mít právě aktuálně nabízený obraz, který patří mezi nejrozměrnější Grossovy realizace, které kdy byly draženy. 
MASKA IIIFrantišek Muzika: Maska III, 1946,
olej na plátně, 66 x 50 cm,
Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024,
vyvolávací cena: 3 800 000 Kč (+ aukční přirážka ve výši 24 %)
Vysokou vyvolávací cenu stanovil i Arthouse Hejtmánek v případě obrazu Maska III Františka Muziky pocházejícího z majetku jednoho z tvůrců domácí moderní architektury, Otakara Novotného. Jde o jeden z obrazů patřící do širšího cyklu vznikajícího mezi lety 1944 a 1947. V tomto období se malíř pomalu obracel od ztvárňování metafor války k fantastické realitě s jiným obsahem.
Muzika, jeden ze stěžejních představitelů meziválečné avantgardy, surrealismu a imaginativní malby, již na trhu dosáhl velmi výrazných cen. Zvláštností Muzikových aukčních prodejů za nejvyšší ceny je jejich nevyhraněnost v rámci umělcovy tvorby, najdeme zde jak díla válečná (Noc II, 9,6 milionu korun), tak ze 60. let (Gobelin II/Fuga II, 9,46 milionu korun) nebo z období devětsilské poetiky (Pastorále, 9,24 milionu korun).
Alternativní popis Jan Zrzavý: Jaro, 1927,
pastel na papíře, 39,5 x 52,5 cm,
Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024,
vyvolávací cena: 3 200 000 Kč (+ aukční přirážka ve výši 24 %)
Jen za částku o něco málo nižší, 3,96 milionu korun, začne stejná aukční síň vyvolávat pastel Jana Zrzavého Jaro z roku 1927. Motiv nahého jinocha v krajině umělec zpracoval vícekrát. Známy jsou dvě uhlové kresby, nyní nabízený pastel ze soukromé sbírky, který byl doposud očím odborníků i veřejnosti skryt, a monumentální stejnojmenný olej z roku 1929, který je v současnosti ve sbírkách Galerie výtvarného umění v Ostravě. Pastel na papíře byl tedy nejspíše předstupněm finální malby.  
Nejdražší Zrzavého kresbou prodanou v aukci je doposud uhel Dívčí akt z roku 1913, který před třemi lety prodala Galerie Kodl za 3,96 milionu korun, následuje rovněž uhlová kresba Melancholie II vydražená u European Arts za 3,6 milionu korun. 

Související články

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

V katalogu sálové aukce 1. Art Consulting v neděli 16. června s podtitulem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění najdou zájemci téměř dvě stovky položek. Dominovat mezi nimi bude klasická moderna a poválečné umění.

13. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...

23. května 2024
Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Výběr z květnové nabídky u newyorských aukčních síní, 13. – 16. 5. 2024

Ve třetím květnovém týdnu budou o pozornost sběratelů soutěžit hned čtyři přední aukční domy najednou. Světové společnosti Sotheby’s, Christie’s, Phillips a Bonhams zahájí své tradiční jarní přehlídky ve velkolepém stylu, s katalogovými odhady za des...

9. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<