Kupkova Danae za 126,5 milionu korun překonala Kubištův rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Olej Františka Kupky Početí / Danae překonal historický rekord českých aukcí. Prodal se za 126,5 milionu korun včetně aukční provize, která byla po dohodě s prodávajícím snížena z obvyklých 21 na 10 procent. O necelé tři miliony korun překonal dosavadní maximum za Staropražský motiv od Bohumila Kubišty z roku 2022. Jde o teprve druhý obraz v historii českých aukcí, který se dostal nad stomilionovou hranici.

Conception / Danae (Početí)Kupka František: Conception / Danae (Početí)
olej na plátně, 49 x 73 cm
Adolf Loos Apartment and Gallery, 21.04.2024
Aukční provize: 10 %
Konečná cena: 126 500 000,-

Dva roky starý rekord tuzemských aukcí padl. Pět minut před půl sedmou večer na nedělní aukci Adolf Loos Apartment and Gallery odklepl licitátor obraz Františka Kupky Početí / Danae pro zájemce v sále za 115 milionů korun bez aukční provize. Po započtení snížené desetiprocentní provize činí nový rekord 126,5 milionu korun. Nutno říct, že Početí z Kupkova krátkého mašinistického období porazila po odečtení provizí dosavadního rekordmana Staropražský motiv od Bohumila Kubišty o 12 milionů korun. (Přečtěte si, jak se dražil Kubištův Staropražský motiv)

"Před dvaceti lety nebylo vůbec jednoduché prodat Kupkův obraz za 2 až 3 miliony korun. Od té doby se situace výrazně změnila. Kupka je čítankový příklad, jak se malíř i díky naší aukční síni a našemu Soupisu maleb může dostat cenově do úplně jiných úrovní," uvedl před aukcí majitel aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery Vladimír Lekeš. 

Početí / Danae začínalo na 85 milionech korun bez aukční provize. Už tato částka by byla nejvyšší za Kupkův obraz vydaný na tuzemském trhu. Tato cena měla svou logiku. Kupkových olejů, které by mohli získat soukromí sběratelé, je na trhu velmi málo. O to více to platí o dílech z mašinistického období. Od devadesátých let se z více než třicítky existujících obrazů na trhu objevilo jen šest. Většina je umístěna ve veřejných muzeích a institucionálních sbírkách. Početí byla tak teprve sedmá příležitost sběratelů za posledních třicet let k nákupu některé z „mašin“.  (Přečtěte si více o obrazu Početí / Danae). Aukční síň před dražbou odhadovala, že by se cena bez provizce mohla pohybovat mezi 100 a 150 miliony korun.

O obraz se přetahovali nejdříve dva sběratelé připojení po telefonu. Teprve na částce 87,5 milionu korun bez provize se k aukci přidal zájemce v zadní části sálu galerie Expo 58 Art. Stomilionová hranice padla příhozem od zájemce po telefonu. Po dalších pěti příhozech bylo rozhodnuto. Česko má nového nejdražšího Kupku prodaného na tuzemských aukcích i nový aukční historický rekord.

Dosud nejdražší olej Františka Kupky Divertimento II se prodal u Galerie Kodl v listopadu 2020 za 72,5 milionu korun bez aukční provize (87 milionů korun s provizí). Abosolutní Kupkův aukční rekord drží olej Tryskání II, které se prodalo v roce 2021 u Sotheby's za 8,81 milionu eur, v přepočtu 231,2 milionu korun.

Zatím poslední možnost koupit Kupkův mašinistický obraz měli sběratelé na českých aukích v roce 2012 u 1. Art Consulting, které se podařilo prodat obraz Úsměv O - Sourir O za necelých 24 milionů korun včetně aukční provize. O sedm let dříve za něj předchozí majitel u londýnské síně Christie’s zaplatil v přepočtu přes 5 milionů korun. S podobnou cenou odešel z aukce i druhý z mašinistických obrazů dražených v Česku. V roce 2003 prodala Galerie Kodl obraz Ocel pije za 5,21 milionu korun.


Související články

Milionový Šíma i ojedinělá Čapkova plastika online

Milionový Šíma i ojedinělá Čapkova plastika online

Weinberg 19. 5. 2024

III. Prémiová aukce umění společnosti Weinberg, online aukce končící v neděli 19. května, měla prodejní úspěšnost zhruba 52 procent. Necelá stovka prodaných děl dohromady přišla na více než 9,4 milionu korun.

21. května 2024
157 milionů korun za unikátní sbírku mincí Václava Bruny

157 milionů korun za unikátní sbírku mincí Václava Bruny

Ohlédnutí za dubnovými aukcemi Macho & Chlapovič

Nejvyšších cen v dlouho očekávané aukci sbírky Václava Bruny dosáhly extrémně vzácné zlaté ražby českých králů i mimořádně vzácné ražby tolarové. Částky přes milion korun dosahovaly i starověké ražby z období Keltů. Výsledek aukce potvrdil, že o mim...

17. května 2024
Opět nejdražší Zoubek i výrazný Hábl

Opět nejdražší Zoubek i výrazný Hábl

Galerie Art Praha 11. 5. 2024

Bezmála 5 milionů korun vydělala jarní sálová aukce Galerie Art Praha v sobotu 11. května. Prodejní úspěšnost činila 44 procent, za statisícové částky bylo vydraženo celkem deset položek.

15. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<