Velká očekávání od Sýkory nebo Boštíka a portrét od Šímy
8. listopadu 2024
Text Stuchlík Jan | Foto Adolf Loos Apartment & Gallery, 1. Art Consulting, Galerie Kodl | Datum 11.04.2024
Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 procent.
Ležící žena, nebo stroj? V podání Františka Kupky to může být obojí. V kolech, převodech a pákách na jeho olejomalbě Početí /Danae lze poměrně snadno najít ležící antickou princeznu Danaé, do jejíhož klína se snáší v podobě zlatého deště, tady spíše zlatých jisker, bůh Zeus. Pro ženin klín a zároveň hnací ústrojí stroje Kupka použil tělovou růžovou jako symbol energie, zdroje pohybu a zrození. „Kupku nejspíš ovlivnil Tizianův obraz Danaé a zlatý déšť, který je v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídní, a také Klimtovým obrazem Danae vystaveným ve vídeňské galerii Wurthle,“ říká Vladimír Lekeš, majitel Adolf Loos Apartment and Gallery.
Jedno ze čtyřiatřiceti děl z Kupkova druhého tvůrčího období, kdy ho uhranuly stroje a technika, se bude dražit na dubnové aukci Adolf Loos Apartment and Gallery. Už prodej za vyvolávací cenu by z obrazu učinil nejdražší autorovo dílo prodané na tuzemských aukcích. Licitace začne na 85 milionech korun plus aukční provize. Její výši aukční síň po dohodě s majitelem snížila z obvyklých 21 na 10 procent. Nižší provize by tak mohla k tomuto významnému oleji přitáhnout více sběratelů a investorů.
Vysoká vyvolávací cena má svou logiku. Kupkových olejů, které by mohli získat soukromí sběratelé, je na trhu velmi málo. O to více to platí o dílech z jeho mašinistického období. Od devadesátých let se z více než třicítky existujících obrazů na trhu objevilo jen šest. Většina je umístěna ve veřejných muzeích a institucionálních sbírkách. Početí je tak teprve sedmá příležitost sběratelů za posledních třicet let k nákupu některé z „mašin“.
Zatím poslední možnost měli v roce 2012 u 1. Art Consulting, které se podařilo prodat obraz Úsměv O - Sourir O za necelých 24 milionů korun včetně aukční provize. O sedm let dříve za něj předchozí majitel u londýnské síně Christie’s zaplatil v přepočtu přes 5 milionů korun. S podobnou cenou odešel z aukce i druhý z mašinistických obrazů dražených v Česku. V roce 2003 prodala Galerie Kodl obraz Ocel pije za 5,21 milionu korun.
Opakované prodeje Kupkových obrazů ukazují, že cena jeho děl v průměru rostla v posledních letech o více než 10 procent ročně. Při započítání tohoto tempa by i zmíněné mašinistické obrazy mohly nyní atakovat pásmo mezi 50 a 80 miliony korun.
Samotné Početí už trhem také prošlo, i když jen ve verzi kvašové studie. V letech 2001 a 2002 se její majitel pokoušel třikrát neúspěšně o prodej u aukčních síní v Německu a Rakousku. Nového vlastníka dílo na papíře našlo až pod názvem Studie k mašinistické sérii v roce 2020 u Sotheby’s za 52 832 eur včetně provize, v přepočtu 1,4 milionu korun.
Kupka se tématu strojů věnoval v letech 1925 až 1934 a představují jakousi tvůrčí odbočku v jeho díle. Nebyl však zdaleka jediný, jak zmiňuje francouzský kurátor Pierre Brullé, který se podílel na přípravě Kupkovy výstavy v Národní galerii v letech 2012 a 2013. Strojům a technice podlehli také umělci jako Fernand Léger, Robert Delaunay nebo Marcel Duchamp. „Ač tvořil Kupka ryze mašinistické obrazy, přesto do nich vnášel něco svého, něco jiného, něco, co ho odlišovalo od všech ostatních, kteří v téže době podlehli témuž vábení,“ uvedl Brullé na své pražské přednášce v roce 2018.
Kupka ovšem své mašinistické obrazy tajil. Vystavil jen tři z nich na pražské výstavě v roce 1946. Stejně rychle jako se do mašinistické tvorby pustil, tak ji i náhle opustil a v dál už se tomuto tématu nevěnoval.
Mezi utajené obrazy patřilo i Početí/Danae. To od Kupky koupil až pařížský a newyorský galerista Louis Carré v roce 1951, kdy s ním tehdy osmdesátiletý malíř podepsal první smlouvu o zastoupení. Od něj ho později koupil francouzský malíř Pierre Bourut. Na pražskou aukci míří z francouzsko-švýcarské sbírky, upřesňuje Vladimír Lekeš. Nevylučuje, že by se mezi zájemci mohli objevit také zahraniční sběratelé nebo instituce.
Druhým vrcholem aukce bude čtrnáct obrazů Josefa Šímy, sedm olejů a sedm prací na papíře, převážně z poválečného období. Šímovy mentální krajiny patří francouzskému sběrateli, který je nashromáždil v uplynulých čtyřiceti letech. „Majitel obrazů, který žije na rozlehlém zámku u Caen v Normandii, nás oslovil s nabídkou na prodej celé Šímovy kolekce. Doporučoval jsem mu, aby prodej rozdělil mezi tři až čtyři aukce, ale vzhledem k rychlé potřebě peněz trval na tom, že vše musí jít do jedné aukce. Stanovení vyvolávacích cen nechal na naší aukční síni. Proto jsou hodně motivační, dvakrát až čtyřikrát nižší, než je skutečná hodnota obrazů,“ říká Vladimír Lekeš. Sběratel údajně peníze potřebuje na opravu zahrady poničenou vichřicí.
Šímovy krajiny ze šedesátých let na aukcích pravidelně atakují hranici deseti milionů korun. K této částce by se podle předaukčního odhadu mohla vyšplhat nabízená Modrá krajina – světlo 1, která do aukce vstoupí s cenovkou 5,8 milionu korun bez aukční provize. I dalších šest prodávaných olejů by v případě úspěšných aukcí mělo končit se sedmimístnou cenovkou. Ceny prací na papíře by se podle předaukčních odhadů mohly pohybovat ve vyšších stovkách tisíc korun.
Adolf Loos Apartment and Gallery 10. 11. 2024
Do nedělní dražby v Letenských sadech vstoupí celkem 86 položek z oborů malba, kresba či socha. Pestrá přehlídka výtvarných technik pokrývá především české umění 20. a 21. století, dva obrazy nesou dokonce dataci 2024. Katalogové odhady řadí mezi nej...
8. listopadu 2024Zajímavé aukční výsledky listopadové jubilantky
Nedožité devadesátiny výtvarnice a básnířky Naděždy Plíškové připadají na první listopadový týden. Autorka vynikala v technikách leptu a suché jehly, kterými břitce glosovala osobní i celospolečenskou situaci konce 60. až počátku 80. let. Na větší sb...
6. listopadu 2024V katalogu sálové aukce Sýpky konané v neděli 20. října v Galerii U betlémské kaple je 185 předmětů výtvarného umění a uměleckého řemesla. Mezi nimi vyniká ojedinělý soubor šperků Marie Křivánkové.
18. října 20248. listopadu 2024
6. listopadu 2024
18. října 2024
5. listopadu 2024
23. října 2024