Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 procent.

Conception / Danae (Početí)Kupka František: Conception / Danae (Početí)
olej na plátně, 49 x 73 cm
Adolf Loos Apartment and Gallery, 21.04.2024
Vyvolávací cena: 85 000 000 Kč
Aukční provize: 10 %

Ležící žena, nebo stroj? V podání Františka Kupky to může být obojí. V kolech, převodech a pákách na jeho olejomalbě Početí /Danae lze poměrně snadno najít ležící antickou princeznu Danaé, do jejíhož klína se snáší v podobě zlatého deště, tady spíše zlatých jisker, bůh Zeus. Pro ženin klín a zároveň hnací ústrojí stroje Kupka použil tělovou růžovou jako symbol energie, zdroje pohybu a zrození. „Kupku nejspíš ovlivnil Tizianův obraz Danaé a zlatý déšť, který je v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídní, a také Klimtovým obrazem Danae vystaveným ve vídeňské galerii Wurthle,“ říká Vladimír Lekeš, majitel Adolf Loos Apartment and Gallery.

Jedno ze čtyřiatřiceti děl z Kupkova druhého tvůrčího období, kdy ho uhranuly stroje a technika, se bude dražit na dubnové aukci Adolf Loos Apartment and Gallery. Už prodej za vyvolávací cenu by z obrazu učinil nejdražší autorovo dílo prodané na tuzemských aukcích. Licitace začne na 85 milionech korun plus aukční provize. Její výši aukční síň po dohodě s majitelem snížila z obvyklých 21 na 10 procent. Nižší provize by tak mohla k tomuto významnému oleji přitáhnout více sběratelů a investorů.

Vysoká cena

Vysoká vyvolávací cena má svou logiku. Kupkových olejů, které by mohli získat soukromí sběratelé, je na trhu velmi málo. O to více to platí o dílech z jeho mašinistického období. Od devadesátých let se z více než třicítky existujících obrazů na trhu objevilo jen šest. Většina je umístěna ve veřejných muzeích a institucionálních sbírkách. Početí je tak teprve sedmá příležitost sběratelů za posledních třicet let k nákupu některé z „mašin“. 

Úsměv O - Souirire OKupka František: Úsměv O - Souirire O 1933 - 1951
Olej, 66 x 66 cm
1. Art Consulting CZ, 07.06.2012
Dosažená cena: 23 710 000 Kč

Zatím poslední možnost měli v roce 2012 u 1. Art Consulting, které se podařilo prodat obraz Úsměv O - Sourir O za necelých 24 milionů korun včetně aukční provize. O sedm let dříve za něj předchozí majitel u londýnské síně Christie’s zaplatil v přepočtu přes 5 milionů korun. S podobnou cenou odešel z aukce i druhý z mašinistických obrazů dražených v Česku. V roce 2003 prodala Galerie Kodl obraz Ocel pije za 5,21 milionu korun.

Opakované prodeje Kupkových obrazů ukazují, že cena jeho děl v průměru rostla v posledních letech o více než 10 procent ročně. Při započítání tohoto tempa by i zmíněné mašinistické obrazy mohly nyní atakovat pásmo mezi 50 a 80 miliony korun. 

Ocel pijeKupka František: Ocel pije
Olej, 46.5 x 55 cm
Galerie Kodl, 30.11.2003
Dosažená cena: 5 340 000 Kč

Samotné Početí už trhem také prošlo, i když jen ve verzi kvašové studie. V letech 2001 a 2002 se její majitel pokoušel třikrát neúspěšně o prodej u aukčních síní v Německu a Rakousku. Nového vlastníka dílo na papíře našlo až pod názvem Studie k mašinistické sérii v roce 2020 u Sotheby’s za 52 832 eur včetně provize, v přepočtu 1,4 milionu korun.

Kupka a stroje

Kupka se tématu strojů věnoval v letech 1925 až 1934 a představují jakousi tvůrčí odbočku v jeho díle. Nebyl však zdaleka jediný, jak zmiňuje francouzský kurátor Pierre Brullé, který se podílel na přípravě Kupkovy výstavy v Národní galerii v letech 2012 a 2013. Strojům a technice podlehli také umělci jako Fernand Léger, Robert Delaunay nebo Marcel Duchamp. „Ač tvořil Kupka ryze mašinistické obrazy, přesto do nich vnášel něco svého, něco jiného, něco, co ho odlišovalo od všech ostatních, kteří v téže době podlehli témuž vábení,“ uvedl Brullé na své pražské přednášce v roce 2018.

Kupka ovšem své mašinistické obrazy tajil. Vystavil jen tři z nich na pražské výstavě v roce 1946. Stejně rychle jako se do mašinistické tvorby pustil, tak ji i náhle opustil a v dál už se tomuto tématu nevěnoval.

Mezi utajené obrazy patřilo i Početí/Danae. To od Kupky koupil až pařížský a newyorský galerista Louis Carré v roce 1951, kdy s ním tehdy osmdesátiletý malíř podepsal první smlouvu o zastoupení. Od něj ho později koupil francouzský malíř Pierre Bourut. Na pražskou aukci míří z francouzsko-švýcarské sbírky, upřesňuje Vladimír Lekeš. Nevylučuje, že by se mezi zájemci mohli objevit také zahraniční sběratelé nebo instituce.

Čtrnáct Šímů z Normandie

Druhým vrcholem aukce bude čtrnáct obrazů Josefa Šímy, sedm olejů a sedm prací na papíře, převážně z poválečného období. Šímovy mentální krajiny patří francouzskému sběrateli, který je nashromáždil v uplynulých čtyřiceti letech. „Majitel obrazů, který žije na rozlehlém zámku u Caen v Normandii, nás oslovil s nabídkou na prodej celé Šímovy kolekce. Doporučoval jsem mu, aby prodej rozdělil mezi tři až čtyři aukce, ale vzhledem k rychlé potřebě peněz trval na tom, že vše musí jít do jedné aukce. Stanovení vyvolávacích cen nechal na naší aukční síni. Proto jsou hodně motivační, dvakrát až čtyřikrát nižší, než je skutečná hodnota obrazů,“ říká Vladimír Lekeš. Sběratel údajně peníze potřebuje na opravu zahrady poničenou vichřicí.

Paysage bleu lumière 1 (Modrá krajina – světlo 1)Šíma Josef: Paysage bleu lumière 1 (Modrá krajina – světlo 1) 1960
olej na plátně, 73 x 92 cm
Adolf Loos Apartment and Gallery, 21.04.2024
Vyvolávací cena: 5 800 000 Kč
Aukční provize: 21%

Šímovy krajiny ze šedesátých let na aukcích pravidelně atakují hranici deseti milionů korun. K této částce by se podle předaukčního odhadu mohla vyšplhat nabízená Modrá krajina – světlo 1, která do aukce vstoupí s cenovkou 5,8 milionu korun bez aukční provize. I dalších šest prodávaných olejů by v případě úspěšných aukcí mělo končit se sedmimístnou cenovkou. Ceny prací na papíře by se podle předaukčních odhadů mohly pohybovat ve vyšších stovkách tisíc korun.


Související články

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Výběr z květnové nabídky u newyorských aukčních síní, 13. – 16. 5. 2024

Ve třetím květnovém týdnu budou o pozornost sběratelů soutěžit hned čtyři přední aukční domy najednou. Světové společnosti Sotheby’s, Christie’s, Phillips a Bonhams zahájí své tradiční jarní přehlídky ve velkolepém stylu, s katalogovými odhady za des...

9. května 2024
Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu

Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu

Etcetera Art 27. 4. 2024

Letošní rok zahájí pražská galerie a aukční síň Etcetera Art přehlídkou 155 děl napříč výtvarnými kategoriemi. Těžištěm nabídky jsou známá jména tuzemského poválečného umění a jejich realizace v malbě, kresbě či plastice. S nejvyšší vyvolávací cenou...

26. dubna 2024
Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou

Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou

European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024

V nadcházejících jarních aukcích se budou prodávat hned dva poválečné oleje od malířky Toyen. Letos jde o její první malířské práce na trhu. Za pár dní budou první z nich dražit ve své sálové aukci European Arts, na konci května pak sběratelé budou m...

24. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<