Kintera, Bolf, Kaláb a nejen oni

A Different Perspective v Galerii Kodl

Součástí tradiční podzimní aukce společnosti Sotheby’s zaměřené na umění střední a východní Evropy budou tentokrát i díla hned deseti současných českých umělců. Obrazy, které budou v listopadu draženy v Londýně, si je možné do 1. září prohlédnout v Galerii Kodl.

Krištof Kintera: Hlava v oblacích, 2013


Krištof Kintera: Hlava v oblacích, 2013,
litý epoxid na plastové desce, 105 x 75 cm,
odhad: 2 000–3 000 GBP (+ aukční provize), Sotheby's 11. 11. 2020

Do výběru, který je dílem galerie Kodl Contemporary a odborníků londýnské aukční síně, se dostali Ondřej Basjuk, Josef Bolf, Jan Kaláb, Krištof Kintera, Šárka Koudelová, Pasta Oner, Jan Pištěk, Miroslav Polách, Jakub Špaňhel a Lubomír Typlt. Jedna z Kinterových soch se v aukci A Different Perspective objevila již v roce 2013 (více zde) a obraz Pasty Onera byl součástí loni dražené kolekce (zde). Pro ostatní jmenované autory půjde o aukční premiéru na globálním aukčním trhu. O výběru jsme si povídali s Matyášem Kodlem, ředitelem Kodl Contemporary.

 

Jak probíhal letošní výběr?
Cílem kolekce vybraných děl je představit zahraničním i českým sběratelům kvalitu a rozmanitost, které současná česká scéna nabízí. Umělci byli vybráni na základě svých výstavních a aukčních úspěchů. Zároveň má každý z umělců svůj osobitý a snadno rozpoznatelný styl, což dodává celému souboru potřebnou atraktivitu a pestrost.
 

Josef Bolf: Looking Through, 2019


Josef Bolf: Looking Through, 2019,
olej vosk a tuš na plátně, 70 x 90 cm,
odhad: 6 000–8 000 GBP (+ aukční provize), Sotheby's 11. 11. 2020

Jde o díla přímo z ateliérů, nebo o sekundární prodej?
Při výběru děl sehráli umělci samozřejmě zásadní roli, neboť znají svou tvorbu nejlépe. Naším úkolem bylo s nimi zkoordinovat výběr tak, aby všechna díla byla skutečně ikonická a abychom tak zanechali na poli globálního art businessu tu nejlepší možnou vizitku pro české současné umění. Jsem přesvědčen, že tuto ambici se nám podařilo naplnit a sestavit tak skutečně výjimečnou kolekci.

Cílíte na české kupce, nebo věříte, že nabízené obrazy mají potenciál zaujmout i zahraniční sběratele?
Cílit je možná trochu silné slovo. Každopádně doufáme, že díla přitáhnou pozornost českých sběratelů, mezi kterými jsou vystavovaní autoři většinou dobře známí. Věříme také, že díky kvalitě děl se o aukci bude zajímat i zahraniční klientela, která na podobných aukcích běžně draží.
 

Jan Kaláb: Blue Cloud 1234 PM, 2018


Jan Kaláb: Blue Cloud 1234 PM, 2018,
akryl na plátně, 96 x 102 cm,
odhad: 7 000–9 000 GBP (+ aukční provize), Sotheby's 11. 11. 2020

V čem spatřujete jejich atraktivitu pro zahraniční publikum?
Těch parametrů osobně vidím víc. Zaprvé je region střední a východní Evropy mezi sběrateli považován za jakýsi emerging market, podobně jako třeba Latinská Amerika. Jedná se tedy o trh méně probádaný, nicméně velice dynamický a s potenciálem dalšího zhodnocování. Jsem však přesvědčený, že kvalita celé kolekce může řadu zahraničních sběratelů překvapit. V neposlední řadě je třeba zmínit, že většina vybraných umělců má za sebou řadu výstavních komerčních i nekomerčních projektů v zahraničí a jejich tvorba tedy už ve světě v určitém měřítku známá je.

 


Související články

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Christie’s New York 19. 3. 2024

Jedna z celosvětově nejznámějších výtvarných scenérií vůbec, Velká vlna od japonského mistra Hokusaie, bývá v nabídce aukčních síní relativně často. Loňský prodej barevného dřevořezu z let 1830-34 ohromil částkou téměř 2,8 milionu dolarů, minulý týde...

27. března 2024
Od impresionismu po současnost dvakrát přes 100 milionů liber

Od impresionismu po současnost dvakrát přes 100 milionů liber

Sotheby’s Londýn 6. a 7. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024

Jarní sezónu na trhu s uměním zahájily obě londýnské centrály dvou nejslavnějších aukčních domů najednou. První březnovou středu a čtvrtek uspořádaly u Sotheby’s i Christie’s velké přehlídky především moderního a poválečného umění. Od svých „velkých...

18. března 2024
Knížová, Luskačová či Koudelka, česká jména v britských sbírkách

Knížová, Luskačová či Koudelka, česká jména v britských sbírkách

Fotografie českých umělců v londýnských galeriích

Ve sbírkách předních londýnských, mezinárodně uznávaných, galerií najdeme také řadu děl od českých autorů. Médium, které jednoznačně mezi zastoupenými díly převažuje, je, možná trochu překvapivě, fotografie. Ponejvíce pak černobílá. Některé z těchto...

12. března 2024
Zobrazit všechny

Další články

Kaláb Jan

Koťátková, Kohout a Kaláb

Koťátková, Kohout a Kaláb

19. března 2020


<