Návrat do renesance a baroka?

Ohlédnutí za březnovým veletrhem TEFAF v Maastrichtu

Na letošním 26. ročníku nejprestižnějšího mezinárodního veletrhu s uměním TEFAF (The European Fine Art Fair), který se konal v holandském Maastrichtu v polovině března, si mohl „to své“ najít opravdu každý: sběratelé, investoři, zástupci muzeí a galerií i uměnímilovní návštěvníci. Ne náhodou je mottem veletrhu „Excellence, Expertise, Elegance“.

 

Růže ve vstupní hale veletrhu TEFAF, březen 2013, foto: Loraine Bodewes
Růže ve vstupní hale veletrhu TEFAF / březen 2013 / foto: Loraine Bodewes

 

TEFAF každoročně předvádí neuvěřitelnou koncentraci špičkových děl z oblasti evropského starého i moderního malířství, sochařství, prací na papíře, šperku, starožitností, moderního designu i umění mimoevropských kultur v desítkách nápaditých a precizně provedených instalací. Letos se zde prezentovalo 260 vystavovatelů z 20 zemí světa.

Tradičně také veletrh odráží současné trendy na trhu s uměním a starožitnostmi, v letošním roce mezi ně patřil zvýšený zájem o objekty z tzv. kunstkomor. Tato tendence nepochybně souvisí s dlouho očekávanou novou instalací sbírek habsburské kunstkomory v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni, která byla po 11 letech letos v březnu konečně otevřena pro veřejnost. Podle zkušeností obchodníků je další souvislost možno hledat ve skutečnosti, že se podobné „poklady“ a kuriozity dají skvěle kombinovat s moderním uměním, čímž vznikají zajímavé kombinace a kontrasty. TEFAF v tomto ohledu poskytuje takřka nevyčerpatelnou dávku inspirace.

Pohled na sekci starožitností na veletrhu TEFAF (Champs Elysées) / březen 2013 / foto: Harry Heuts
Pohled na sekci starožitností na veletrhu TEFAF (Champs Elysées) / březen 2013 / foto: Harry Heuts

 

Na veletrhu TEFAF měl již tradičně svůj stánek mnichovský obchodník Georg Laue, mezinárodně uznávaná ikona v této oblasti, jehož mottem je tvrzení, že „zázraky lze sbírat“. Za jeho úspěchem stojí jasně definovaný program, velká preciznost a vědecký přístup k artefaktům kombinovaný s obrovským zápalem pro věc. Velkou výhodou navíc je, že je sám sobě historikem umění i kurátorem, architektem instalací i kontaktní osobou pro svou stálou klientelu i pro nové nadšence. Sám také cestuje po celém světě a vyhledává nové přírůstky do sbírky.

Laue sám říká: „kunstkomorou žiji, je to moje srdeční záležitost“. Po studiu dějin umění a etnologie pracoval Laue u svého otce, který v Mnichově vlastnil zavedené starožitnictví. Roku 1997 se rozhodl založit vlastní obchod a vzdát jím hold tradici kunstkomory. Byl jedním z prvních, kdo po téměř dvou stoletích znovu tento koncept oživil a moderním způsobem na něj navázal.

Příprava květinové výzdoby ve vstupní hale veletrhu TEFAF / březen 2013 / foto: Pieter de Vries Texel

 

O fenoménu kunstkomor a jejich novodobém objeviteli, Georgu Lauem, více zde.

Do kabinetů kuriozit a světa dalších třech galeristů z TEFAFu nahlédneme zde.


Související články

Ani po sto letech poptávka po surrealismu neklesá

Ani po sto letech poptávka po surrealismu neklesá

Zajímavé aukční výsledky jubilejního roku 2024

Na loňský 15. říjen připadlo sté výročí vydání Prvního manifestu surrealismu, ale kulturní, výtvarný i aukční svět začal s oslavami již mnohem dříve. Díla malíře Reného Magritta jsou sběratelskou jistotou bez ohledu na datum, ale mnoha dalším osobnos...

17. ledna 2025
Magritte stále za hvězdu, na Klimta se málem zapomnělo

Magritte stále za hvězdu, na Klimta se málem zapomnělo

TOP 10 zahraničních prodejů za rok 2024

Žebříček celosvětově nejdražších položek opanoval René Magritte, jeho obraz se jako jediný loni dostal přes 100 milionů dolarů. Neutuchající zájem o Clauda Moneta vynesl malířova díla na třetí a osmou příčku, v součtu za bezmála sto milionů dolarů. D...

14. ledna 2025
Dinosauři mezi starými mistry za 8 milionů liber

Dinosauři mezi starými mistry za 8 milionů liber

Christie's, Sotheby's, Bonhams Londýn, prosinec 2024

Kalendář milovníků starých mistrů je v zimní sezóně vždy nabitý. Seriál světových dražeb zahájil začátkem prosince jako obvykle Londýn. Aukční síně Christie's, Sotheby's a Bonhams se předháněly, která přijde s objevnějším či raritnějším uměleckým díl...

27. prosince 2024
Zobrazit všechny

Další články


<