Praha na týden ožije uměním

Prague Art Week 2022

Od 9. do 15. září se v Praze poprvé koná mezinárodní festival umění PRAGUE ART WEEK 22, jenž chce po vzoru světových metropolí na týden propojit pražskou uměleckou scénu. Festival vizuálního umění zve návštěvníky z Čech i zahraničí do více než pěti desítek galerií, muzeí, ale i sbírek umění a dalších uměleckých institucí po celé Praze.

 
Zahájení festivalu proběhne v pátek 9. září od 17 hodin na piazzettě Nové scény Národního divadla, kde bude během celého týdne festivalové centrum, tzv. Superstudio. Následovat bude festivalový víkend, během kterého si velké instituce umění připravily pro návštěvníky festivalu buď vstupné zdarma, nebo vstupné zvýhodněné. 
 
Od pondělí 12. září do čtvrtka 15. září organizátoři nabádají k návštěvě menších privátních galerií, které jsou hustě zastoupeny v rámci vybraných městských částí, během jednotlivých festivalových dní. V podvečer lze trasu zakončit v centru města v Superstudiu, kde bude probíhat doprovodný program v podobě přednášek a debat s tuzemskými, ale i zahraničními hosty ze světa umění. 
 
 
Pozvání přijali např. fotografka Marie Tomanová, ukrajinská galeristka Maryna Shcherbenko či významný český umělec Kryštof Kintera. „V Praze sídlí velké množství skvělých umělců, po celé metropoli najdete ateliéry výtvarníků, město je protkáno sítí malých galerií a off-space prostorů a v samém centru funguje několik velkých institucí reprezentujících to nejlepší z historie i současnosti českého i světového umění. V Praze můžete navštívit i vynikající různě kurátorsky zaměřené festivaly výtvarného umění, ale jedna společná událost, která bude rezonovat v mezinárodním měřítku, tu doposud chyběla,“ popisuje ředitelka festivalu Lenka Bakešová, proč se organizátoři rozhodli naplno využít potenciál světově hojně využívaného formátu „art week”.
 

NFT a soukromá sbírka

 
Během zahajovacího ceremoniálu bude vyhlášeno a oceněno deset umělců z otevřené výzvy galerie Artefin o nejlepší digitální umělecké dílo - NFT, jejímž cílem je podpořit tvorbu progresivních umělců a vznik originálního uměleckého digitálního díla. Výherci v kategoriích Cena diváků a Cena odborné poroty si odnesou finanční odměnu v rozmezí 25 až 150 tisíc korun. Vítězná díla z odborné kategorie budou navíc během festivalového týdne vydražena a výtěžek dražby bude věnován na dobročinné účely.
 
Mezi highlighty festivalu patří možnost zcela poprvé nahlédnout do české soukromé sbírky Havrlant Art Collection - skrze skupinovou výstavu s názvem HAC #1, která se stejně jako sbírka Kateřiny a Jakuba Havrlantových zaměřuje na mladé autory a současné progresivní umění střední a východní Evropy. Video art Ztracený případ od laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého Romana Štětiny, které je také součástí sbírky Havrlant Art Collection, se bude promítat v sobotu v kině Ponrepo za přítomnosti autora. V Praze můžete také zanechat vzkaz skrze experimentální instalaci Federica Díaze „Na Horu” nebo se setkat s jednou z nejslavnějších českých fotografek současnosti Marií Tomanovou, která bude mít přednášku v úterý 13. září odpoledne společně s dalšími mezinárodními hosty v Superstudiu na Nové scéně Národního divadla.
 

Výstavy zdarma nebo za snížené vstupné

 
Lákadlem festivalového víkendu je možnost navštívit nejnovější pražskou instituci vyhrazenou výtvarnému umění Kunsthalle Praha. Ta návštěvníkům PAW poskytne vstup zdarma o víkendu 10. - 11. září na výstavu Půlnoc umění, jež prezentuje soukromou sbírku i rozsáhlé kulturní aktivity Karla Babíčka. 
 
Ve všech objektech Galerie hlavního města Prahy bude v sobotu 10. září vstup za symbolickou korunu. Po dobu celého festivalu probíhají zdarma výstavy a programy Bienále ve Věci umění, které GHMP pořádá spolu se společností Tranzit.cz a které se až terapeuticky věnují vztahům mezi genderem, rasou, třídou, sexualitou a geopolitikou. Národní galerie Praha poskytuje slevu 50 procent na vstupné ve všech objektech v neděli 11. září a zve na několik doprovodných programů k výstavám MOVE: Intimita jako vzdor, Již brzy nebo Zenga. 
 
Většina výstav festivalu je přístupná zdarma, někde je potřeba se prokázat festivalovým passem nebo si udělat rezervaci. Organizátoři doporučují orientovat se podle webu pragueartweek.cz, tištěného katalogu PAW (k dostání v partnerských galeriích a v Superstudiu) nebo podle zářijové přílohy časopisu Art Antiques.
 

Superstudio nabídne zajímavé diskuse

 
Střed festivalu a místo setkávání hostů i protagonistů festivalu bude umístěno v tzv. Superstudiu v budově Nové scény Národního divadla, která se nachází v samém srdci Prahy. Odtud bude možné se vydat na rozmanité trasy festivalu situované do jednotlivých městských částí. Organizátoři doporučují obejít vždy několik míst najednou dle denního itineráře a jednotlivých tras vyznačených na mapě (na pragueartweek.cz a v programovém katalogu). 
 
Doprovodný program, který má za cíl rozšířit perspektivu návštěvníků, umělců i sběratelů umění PRAGUE ART WEEK 22, proběhne v Superstudiu na Nové scéně Národního divadla. Od pondělí do čtvrtka se zde koná program přednášek, debat a masterclass, který se bude věnovat kariéře umělců, podpoře a propagaci současného umění, kritické reflexi výtvarného umění, investicím a sbírání umění a jeho ochraně i dalšímu know-how a síťování v oblasti kultury. Program v Superstudiu PAW bude zdarma s omezenou kapacitou, zájemci se mohou registrovat na GoOut.cz od 1. září 2022.
 

Související články

Stoletý Vladimír Boudník a jeho cesta aukcemi umění

Stoletý Vladimír Boudník a jeho cesta aukcemi umění

Zajímavé aukční výsledky letošního jubilanta

Vladimír Boudník by se letos 17. března dožil sta let. Pražský rodák, ukotvený ve vysočanských továrnách a libeňských ateliérech, experimentoval s tiskovými a grafickými technikami na světové úrovni, jen o nich téměř nikdo za železnou oponou padesátý...

15. července 2024
Právo a umění: Jak popsat umělecké dílo ve smlouvě

Právo a umění: Jak popsat umělecké dílo ve smlouvě

Právní průvodce pro sběratele umění

Při nakládání s uměleckým dílem, starožitností nebo celou sbírkou je naprosto nezbytné ve smlouvě či závěti každou položku velmi přesně popsat. Jen v takovém případě vás a váš majetek bude právo dostatečně chránit například při reklamacích nebo při z...

11. července 2024
Příběh obrazu: Filla, který držel český aukční rekord

Příběh obrazu: Filla, který držel český aukční rekord

Z výstavy Husa na Kampě, sběratel Vladimír Železný

Museum Kampa do začátku září hostí výběr ze sbírky Vladimíra Železného zaměřený převážně na předválečnou a meziválečnou modernu. Součástí expozice je řada děl, která v minulosti prošla aukčním trhem. Mnoha z nich jsme se věnovali již v době, kdy byla...

8. července 2024
Zobrazit všechny

Další články


<