Trumpova celní válka si došlápla i na trh s uměním
21. března 2025
Text Machková Magda | Foto The Value, Reuters, The Town and Country Magazine | Datum 20.01.2025
Společně s obyvateli a zvířaty trpí aktuálním ničivým požárem také losangelské památky. Jedna z nejvýznamnějších soukromých sbírkotvorných institucí světa, nadace Jeana Paula Gettyho (J. Paul Getty Trust), má v trase rychle postupujícího ohně hned dva objekty.
Čtvrtí Pacific Palisades, po níž je jedna z požárových větví pojmenována, se plameny prohnaly koncem prvního lednového týdne a ohrožovaly i známou Villu Getty s desetitisíci exponáty z řeckého, římského či egyptského starověku. Budova z roku 1974 kopíruje originální římskou vilu v neapolském Herculaneu (Villa dei Papiri) a nachází se na skalnatém ostrohu nad oceánem. Právě poloha byla jedním z pomocných faktorů, které uchránily cenné sbírky před nejhorším.
Muzeum totiž již vloni přistoupilo k vyčištění náletových dřevin a porostů z bezprostředního okolí budovy právě s přihlédnutím k preventivním opatřením proti případnému ohni. Jak sami správci nadace zpětně zhodnotili, správně zafungovala i fyzická ochrana sbírek, tedy hermetické uzavření okenních a dveřních otvorů proti průniku všudypřítomného kouře a popílku. S těmito akčními postupy jim klíčovým způsobem pomáhala sofistikovaná technika, řízená z druhého, dnes již hlavního objektu, tzv. Getty Center.
Rozlehlý kampus s dvanácti moderními budovami se nachází dále na východ od Palisades, tedy bohužel ve směru nynějšího postupu požáru. Stavba z roku 1997 hostí nevyčíslitelně hodnotnou sbírku jak zakladatelových nejoblíbenějších starých mistrů, od italské renesance po Holanďany, tak francouzských impresionistů z pozdějších akvizic. Gettyho odkaz zahrnuje i jednu z nejpočetnějších kolekcí fotografií na světě. V reakci na vývoj situace v posledních dnech sdělili zástupci nadace médiím, že jejich aktuálně nejzodpovědnější rozhodnutí je sbírkové předměty nikam nestěhovat, ale naopak, bezpečně je uschovat v nejchráněnějších prostorách Getty Centra. Celý areál totiž disponuje těmi nejúčinnějšími protipožárními opatřeními, ať už jde o použité materiály, tedy italský travertin, ohnivzdornou ocel nebo železobeton, dostatečné odstupy mezi budovami či hasící systémy.
Místní retenční nádrž o kapacitě 3,8 milionu litrů lze ze zavlažovací funkce obratem změnit na zdroj ochrany proti ohni. Klíčové akce se nicméně mají odehrávat uvnitř hlavních výstavních sálů a depozitářů, které jsou nyní utěsněny na maximum jak proti vysokým teplotám, prachu či kouři, tak proti vlhkosti a chemikáliím z případného hašení.
Celý muzejní komplex, tedy Getty Villa a Getty Center jsou nyní minimálně do 27. ledna uzavřeny. Následky katastrofy však losangelské kulturní a umělecké prostředí bude pociťovat ještě mnohem déle a mnohdy fatálně. Vždyť americké pojišťovací společnosti, specializující se na oblast výtvarných děl či designu, prorokují, že ztráty na tomto druhu majetku budou patrně nejhorší v dějinách Spojených států.
Dopady amerických cel na umělecký byznys
Aktuální výnosy amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně mezinárodního obchodu se měsíc od měsíce mění a globální trh je stále nervóznější. První kolo dovozních přirážek se týkalo Kanady, Mexika a Číny a blíže nespecifikovaná umělecká díla (artwo...
21. března 2025Nejžádanější americká umělkyně mění světový aukční trh
Svou čtyřicetiletou intenzivní tvůrčí kariéru rozdělila dnes asi nejslavnější poválečná malířka Joan Mitchell mezi rodné Spojené státy a srdci blízkou Francii. Již v 60. letech si podmanila tehdejší galerijní svět na obou březích Atlantiku. Její obra...
14. března 2025V zahraničí se hned v prvních měsících nového kalendářního roku urodil nejeden prodejní výsledek, zajímavý i pro tuzemský trh s uměním. Muchovy kresby uspěly jak ve Francii, tak v Americe za vyšší desítky tisíc eur či dolarů. Trojice abstrakcí Josefa...
20. února 202521. března 2025
14. března 2025
26. března 2025
21. března 2025
21. března 2025
14. března 2025
11. března 2025