Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Chmelařová Marcela | Foto ART+ | Datum 25.03.2014
V nabídce březnové aukce European Arts na sebe strhává pozornost rozměrná raná krajina s figurální stafáží, v aukčních katalozích jinak zcela běžného Oldřicha Blažíčka. Už její vyvolávací cena je nad hranicí současného autorského rekordu, s jeho překonáním lze tedy víceméně počítat. Nezájem o nově objevenou Blažíčkovu malbu této kvality by byl mezi sběrateli spíše překvapením.
Právě rané svěží krajiny s figurální stafáží jsou v rámci Blažíčkova díla nejvíce ceněny. Olej Na chmelnici je navíc ojedinělý nejen svým rozměrem, ale i námětem. Převážná část Blažíčkových figurálních maleb, i co se týče zastoupení ve veřejných sbírkách, zachycuje totiž spíše letní odpoledne na zahradě, slavnosti v parku, projížďky na řece, než člověka při práci.
Vitalismus a radost z kolektivního lidského díla lze zde vnímat také v kontextu data vzniku obrazu, které spadá do období krátce po vzniku nové samostatné republiky. Jak uvádí katalog, "celek vyznívá harmonicky jako oslava dělného sepětí lidí a životadárné přírody. Malíř záměrně pracuje s prosvítající texturou plátna, barvu někdy roztírá, jinde pastózně vyvyšuje pro zvýraznění plasticity výjevu." Vzhledem k tomu, že pro Blažíčkovu tržně dostupnou produkci je příznačná, tak jako pro mnoho jiných krajinářů, někdy i bezprecedentně kolísavá kvalita, už jen z titulu svého svěžího zralého rukopisu si malba Na chmelnici zaslouží pozornost.
Z téhož raného období přelomu desátých a dvacátých let 20. století jsme za poslední roky měli možnost na trhu zaznamenal i jiná, více či méně výrazná, Blažíčkova plátna s figurální stafáží. S dvojnásobným nárůstem se prodala například poměrně rigidní malba z poutě v Nové Pace, za vyvolávací cenu naopak menší svěží, téměř impresivní olej z pražského Přívozu v Tróji.
Nejvyšší ceny a patrně i nejvyššího nárůstu prozatím dosáhla Krajina s povozem, dražená Galerií Art Praha v září 2009 ze 160 až na 952 tisíc korun. Zdárně jí přitom sekunduje olej Vzpomínka na Radešín, dražený poprvé v roce 2004 a pak znovu v říjnu 2013, pokaždé se slušným nárůstem.
Počet úspěšně dražených Blažíčkových děl v posledních letech kolísá kolem dvou desítek položek ročně, to odpovídá finančnímu objemu přibližně 3 - 4 miliony korun.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
24. června 20244. července 2024
5. dubna 2023
19. září 2019
15. listopadu 2017
23. listopadu 2022
7. července 2022
24. května 2022