Toyen nakonec za třicet pět milionů

European Arts 20. 11. 2022

Aukce European Arts v neděli 20. listopadu přinesla celkem 22 milionových děl. Na nejvyšší částku, bezmála 35 milionů korun, vystoupalo poválečné plátno Toyen Skryt v jejich odrazech. Obrat aukce činil 117 milionů včetně aukční provize. Prodejní úspěšnost byla téměř 82 procent.

Toyen: Skryt v jejich odrazech, 1956,
olej na plátně, 50 x 150 cm,
European Arts 20. 11. 2022
cena: 34 720 000 Kč

O Toyenině plátně, jehož cenové rozmezí aukční síň odhadovala mezi 30 a 40 miliony korun, jsme psali před aukcí v samostatném článku. S vyvolávací cenou 22,3 milionu korun včetně aukční provize šlo o sedmý nejdráže nabízený autorčin obraz domácího trhu. Na stejném místě pomyslného Toyenina aukčního žebříčku skončil s cenou necelých 35 milionů korun i po samotné dražbě, která trvala šest minut a skončila ve prospěch zájemce ze sálu.

Letos tuto částku na domácím trhu překročili jen Samotáři dražení na jarní aukci Galerie Kodl. Ze zahraničních prodejů celkem obraz doposud předstihlo pouze jediné dílo, poválečný Tajný pokoj bez zámku prodaný letos v březnu v pařížské pobočce Sotheby´s.

Na historicky šestý prodej nad pětimilionovou hranicí v aukci European Arts dosáhl František Foltýn. Obraz Město oscilující mezi abstraktními a zobrazujícími tendencemi vznikl v roce 1925 za autorova pařížského pobytu. Cena 6,3 milionu korun je přesně tím, co aukční síň od prodeje malby očekávala. Foltýnovo domácí aukční maximum je ještě o 3,5 milionu korun vyšší a pochází ze čtyři roky starého prodeje již zcela abstraktního díla galerijních hodnot Kompozice u Galerie Kodl.

Obraz byl v květnové aukci roku 2018 vydražen s nárůstem 700 tisíc korun za 9,72 milionu korun. Umělcovy prodeje v zahraničních aukcích však vystoupaly i výše především díky rozprodeji sbírky rodiny Hascoe v roce 2011, kde byla k mání umělcova zcela zásadní díla jako Imperialismus (12,7 milionu korun) nebo Portrét Dostojevského (9,9 milionu korun). Více o aukci čtěte zde.

František Foltýn: Město, 1925, olej na plátně, 60,5 x 73,5 cm European Arts 20. 11. 2022 cena: 6 324 000 Kč
František Foltýn: Město, 1925,
olej na plátně, 60,5 x 73,5 cm
European Arts 20. 11. 2022
cena: 6 324 000 Kč

Zajímavé prodeje zaznamenalo na aukci umění 19. století. Na nové autorské maximum dosáhl Jaroslav Čermák, jehož práce se na trhu objevují pouze v jednotkách ročně. V případě obrazu Slovenský bača se psem jde o druhý aukční prodej. Toto umělcovo rané dílo z roku 1854 dražila před osmi lety stejná aukční síň s vyvolávací cenou 2 miliony korun, vystoupalo tehdy na 3,5 milionu korun. V neděli se obraz začínal dražit na částce 3,72 milionu a jeho cenu zájemci navýšili ještě o čtvrt milionu.

Podobný scénář se odehrál také u obrazu Aloise Bubáka Pohled na Nudvojovice u Trutnova. Ten European Arts nabízely již v roce 2015 a tehdy obraz určil Bubákovo aukční maximum ve výši 2,8 milionu korun, které trvalo až do nedělního druhého prodeje obrazu (3,6 milionu korun). Zajímavou shodou okolností je fakt, že obraz pochází ze stejného roku jako plátno Josefa Čermáka. Bubák byl o šest let starší než Čermák a stejně jako on byl bytostným romantikem, na rozdíl od něj se však realizoval téměř výhradně v krajinomalbě. Čermákovi naopak imponovaly lidové zvyky a život jihovýchodních národů a v jeho díle měla zásadní místo figura.

Za 2,85 milionu korun se prodal také metrový olej Václava Brožíka Jitro zobrazující dvojici venkovanů. I tento obraz má již předchozí aukční historii. Před patnácti lety ji nabízela a za 1,7 milionu s trojnásobným nárůstem vydražila aukční síň Meissner-Neumann.

Jaroslav Čermák: Slovenský bača se psem, 1854,
olej na plátně, 73 x 53 cm,
European Arts 20. 11. 2022
cena: 3 968 000 Kč

Nejdražší prací na papíře se s cenou 4,2 milionu korun stal jeden z Ladových kvašů s idylickým zobrazením vánoční vesnice z neidylického roku 1943. Navýšení ceny Štědrého dne nebo též Slouhovy koledy byl více než 1,8 milionu korun. Práce Josefa Lady v posledních dvou letech výrazně stoupají na ceně. Nejdražší z nich, kvaš Zima ze stejného období již letos na jaře vystoupal na 7,8 milionu korun včetně provize.

Josef Lada: Štědrý večer/ Slouhova koleda, 1943, kombinovaná technika na papíře, 40 x 25,5 cm,  European Arts 20. 11. 2022 cena: 4 216 000 Kč
Josef Lada: Štědrý večer/ Slouhova koleda, 1943,
kombinovaná technika na papíře, 40 x 25,5 cm,
European Arts 20. 11. 2022
cena: 4 216 000 Kč

Rostoucí cenu prací na papíře i v obecné rovině dobře ilustruje prodej Toyeniny kresby Motýlí čas (Předjaří). Ta byla dražena již poněkolikáté, v neděli s výsledkem 1,49 milionu korun a vyvolávací cenou necelý milion včetně aukční provize. Při svém prvním prodeji v roce 2014 bylo její minimální podání pouhých 174 tisíc korun včetně provize (konečná cena 480 tisíc korun).

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Aukční dům Sýpka 16. 6. 2024

21. června 2024
Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

18. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024

European Arts

Rekordní Wachsman i Reynek

Rekordní Wachsman i Reynek

24. listopadu 2021

Medek celkem za 157 milionů

Medek celkem za 157 milionů

29. ledna 2020

Kresby za statisíce a Štyrský za milion

12. listopadu 2018