Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou

European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024

V nadcházejících jarních aukcích se budou prodávat hned dva poválečné oleje od malířky Toyen. Letos jde o její první malířské práce na trhu. Za pár dní budou první z nich dražit ve své sálové aukci European Arts, na konci května pak sběratelé budou moci usilovat o další malbu v aukci Galerie Kodl.

Alternativní popis Toyen: Tajemství míst (Le secret des lieux), 1961,
olej na plátně, 60 x 92 cm,
European Arts 28. 4. 2024,
vyvolávací cena: 33 000 000 Kč (+ 24% provize)

Znovuobjevený Toyenin obraz Tajemství míst z počátku 60. let, který bude na konci dubna dražit společnost European Arts, patří do skupiny maleb z období, v němž malířka dematerializuje formy a z tmavých pozadí, jen tu a tam akcentovaných nějakou z výrazných barev, se vynořují podivná stvoření, která podněcují divákovu imaginaci. V tomto  případě Karel Srp v ústředním motivu spatřuje srdce unášené dravcem, jindy jsou to bytosti podobné sovám nebo antropomorfní masky.  

Plátno do svého majetku získal prostřednictvím Andrého Bretona přímo od Toyen levicově orientovaný filmový kritik a esejista Raymond Borde (1920–2004). Ten spolupracoval a byl si blízký jak s výše zmíněným Bretonem, tak například s Jeanem Paulem Sartrem, do jehož časopisu Les Temps Modernes přispíval. Malba byla, podobně jako obraz Un vide, un silence hned v první polovině 60. let prezentována na samostatné autorčině výstavě v Galerii Raymond Cordier v Paříži. Publikována byla také v pátém čísle literárně-umělecké revue La Bréche vydáváné Andrém Bretonem. 

Obrazy reprezentující stejný úsek autorčiny tvorby se již na domácím trhu také objevily. Loni na jaře vydražila Galerie Kodl za 18,48 milionu korun obraz Un vide, un silence (Prázdno, ticho) z roku 1960 pocházející ze švýcarské soukromé sbírky, do níž se dostal z malířčiny pozůstalosti. Autorka zde podobně jako tomu je u aktuálně nabízeného obrazu narušuje tmavou podstatu plátna modrými a žluto-zelenými akcenty, magické zoomorfní přízraky se podobají sovám.

Un vide, un silenceToyen: Un vide, un silence, 1960,
olej na plátně, 40 x 80 cm,
Galerie Kodl 28. 5. 2023,
cena: 18 480 000 Kč
Dalšími příklady mohou být plátna Brázda v zrcadle nebo Výkřiky, úsměvy, obě z roku 1959. K podobné formě a účinku směřuje i o rok starší malba Dýchání spánku ze sbírky Meret Oppenheimové, který před necelými třemi lety za 18,6 milionu korun vydražila Adolf Loos Apartment and Gallery. 

Aukční síň začne obraz vyvolávat na částce 33 milionů korun bez aukční provize, což odpovídá nejdráže prodaným dílům z Toyenina poválečného období. Je to ale zároveň nejvyšší minimální podání, které kdy bylo za autorčino dílo požadováno. I doposud nejdražší malířčin obraz Cirkus ze 20. let započal před třemi lety svou cestu aukcí u Adolf Loos Apartment and Gallery na částce 23 milionů korun bez aukční přirážky. Za druhý nejdražší obraz Piková dáma stejný dražebník požadoval necelých 30 milionů korun bez provize. 

Strategii motivační vyvolávací ceny naopak v případě další poválečné Toyeniny malby Odchází a přichází zvolila Galerie Kodl. Jde o nově objevenou malbu vzniklou v roce 1953, šest let po malířčině trvalém odchodu do Paříže. Motivem otevřené schránky s nečekaným obsahem se umělkyně zabývala na počátku 50. let po vytvoření cyklů živlů a pražských domovních znamení. Poprvé se objevila v roce 1952 na obraze s názvem Propletení plného a prázdného (K. Srp: Toyen, Praha 2000, str. 209, obr. 281).

Odchází a přicházíToyen: Odchází a přichází (Va et vient), 1953,
olej na plátně, 38 x 46 cm,
Galerie Kodl 26. 5. 2024,
vyvolávací cena: 7 000 000 Kč (+ 20% provize)

Kontrast obsahu mezi jednotlivými částmi otevřené truhly v malbě Odchází a přichází umocňuje rozbouřené moře v její horní části, zatímco dole leží vyskládané nehybné ryby. Surreálnost výjevu dokresluje neutrální, ale díky zavěšenému prstenu konkretizované pozadí.  Obraz, který od svého vzniku až doposud vydržel v jediné francouzské rodinné sbírce, doplňuje původní dobová adjustace a rám. 

Toyenina poválečná díla se zhruba v posledních pěti letech výrazně zhodnocují. Nejdražším takovým obrazem domácího trhu se loni na jarní aukci Galerie Kodl stala malba Puis, plus tard (Potom, později) z roku 1950 s cenou 37,44 milionu korun. Jen o půl roku dříve, na podzim roku 2022, společnost European Arts prodala za 34,72 milionu korun monumentální plátno Skryt v jejich odrazech z roku 1956 spojený s bretaňskou oblastí Finistère. 


Související články

Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu

Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu

Etcetera Art 27. 4. 2024

Letošní rok zahájí pražská galerie a aukční síň Etcetera Art přehlídkou 155 děl napříč výtvarnými kategoriemi. Těžištěm nabídky jsou známá jména tuzemského poválečného umění a jejich realizace v malbě, kresbě či plastice. S nejvyšší vyvolávací cenou...

26. dubna 2024
Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<