Ani po sto letech poptávka po surrealismu neklesá
17. ledna 2025
Text Machková Magda | Foto Artslimit | Datum 05.04.2023
Tři obrazy z bohaté nabídky online aukce pořádané Artslimitem se dostaly přes milion korun. Pro koupěchtivé zájemce byla limitace zahájena už 4. března, více než tři týdny před samotnou licitací. Výsledný obrat za 95 procent úspěšně prodaných položek činil přes 28 milionů korun.
Do své více než dvousetpoložkové přehlídky českého výtvarného umění posledních dvou staletí vybrali pořadatelé aukční síně Artslimit krajiny, portréty, abstrakci či slavná jména domácí sochařské tradice. Nabídce jednoznačně dominovaly malby s počtem 146 prodaných děl za průměrnou konečnou cenu necelých 133 tisíc korun.
Tři obrazy překročily hranici jednoho milionu korun. Dva z nich, Le Goulet a Stavení u řeky, patří do francouzského období známého impresionisty Václava Radimského, v němž se věnoval plenérové i ateliérové krajinomalbě kolem řeky Seiny. V sousedství Monetova sídla v Giverny tak s Radimského pověstnou rychlostí a pílí vznikaly desítky pohledů na okolní volnou i vesnickou krajinu, bezpochyby sběratelsky nejžádanější segment autorovy tvorby.
Poslední březnovou neděli se vítězem aukce u Artslimit stalo středně velké plátno přímo z malířova francouzského domova v Le Goulet, když se prodalo za bezmála 1,9 milionu korun. Pro Radimského to znamenalo 38. nejvyšší částku vydanou za obraz na domácím veřejném trhu s uměním a navíc další příspěvek do autorova portfolia děl vydražených za více než milion korun. Těch je momentálně na sedm desítek.
I druhá malba z top trojice, Stavení u řeky - tentokrát na lepence, byla přiklepnuta za sedmicifernou sumu. Z vyvolávací ceny přesně půl milionu zakončila na více než 2,5násobku, konkrétně na více než 1,26 milionu korun. Nové kupce našla také další čtveřice Radimského děl.
V kategorii malby se dařilo jak klasikům, tak poválečné i současné tvorbě: Fillovo Zátiší s loutnou, džbánem a ovocem v kombinované technice tuše a tempery z roku 1929 se vydražilo za téměř 1,2 milionu korun, idylická scenérie zvlněných kopců a polí Statek v krajině Oty Janečka (1955) se s cenou přes 560 tisíc korun umístila na 9. místě výsledkové listiny. Zajímavý posun zaznamenalo například i menší plátno Michaela Rittsteina Na vítězné vlně z roku 2015, když poskočilo z 50 tisíc korun až nad 306 tisíc korun, tedy více než 7,5násobek vyvolávací ceny.
Kresebné nabídce u Artslimit, která čítala 32 položek a z nichž až na jednu uspěly všechny, kralovala stálice českého aukčního trhu, Josef Lada. Ze tří ukázek si nejlépe vedly Zimní Hrusice, které se jako jediné z prací na papíře přehouply přes milion. Už první příhoz by šel nad 500 tisíc korun. Ve finále si kupec odnesl ladovský kousek za částku přes 1,06 milionu korun. Dalších čtrnáct kreseb od různých autorů přesáhlo stotisícovou hranici a zvedlo tak průměrnou cenu tohoto média na březnové aukci na velmi slušných téměř 137 tisíc korun.
Překvapivý výsledek se poštěstil dvěma akvarelům z českokrumlovských malebných zákoutí od Oldřicha Blažíčka, kterým se podařil nárůst na více než desetinásobek vyvolávací ceny, z necelých 19 tisíc na téměř 200 tisíc korun. Pro Blažíčkovy kresby jde o absolutní osobní rekord. I mezi dostupnějšími položkami se však našly zajímavé příležitosti k obohacení sbírky. Například akvarelový portrét slávistické legendy Josefa Bicana od stále málo probádaného Marcela Niederleho z roku 1942 (za bezmála 69 tisíc korun).
Se stoprocentním zájmem se na aukci setkala sochařská tvorba. Na průměrnou cenu přes 281 tisíc korun za deset položek se složily především dvě charakteristické plastiky Olbrama Zoubka (Duše-Letící za 850 tisíc korun a Zastavení za více než 606 tisíc korun) a Guttfrendův Cellista (asi pozdější odlitek) za skoro půl milionu korun. Neztratila se však ani Janečkova bronzová Nalezená s dosaženou cenou 350 tisíc korun, pátý nejdražší prodej v rámci sochařského díla Oty Janečka.
Zajímavé aukční výsledky jubilejního roku 2024
Na loňský 15. říjen připadlo sté výročí vydání Prvního manifestu surrealismu, ale kulturní, výtvarný i aukční svět začal s oslavami již mnohem dříve. Díla malíře Reného Magritta jsou sběratelskou jistotou bez ohledu na datum, ale mnoha dalším osobnos...
17. ledna 2025Numismatické aukce ve druhé polovině 2024
Ve druhé polovině loňského roku se uskutečnila řada velmi zajímavých numismatických aukcí. Nejzajímavější a nejdražší položky se jako již tradičně dražily na poli aukčních domů Macho & Chlapovič, Aurea Numismatika a Kendro. Pozadu však nezůstaly ani...
6. ledna 2025Za deset nejdražších obrazů letošního roku sběratelé na aukcích utratili přes 368 milionů korun. Navýšení oproti pololetnímu žebříčku činí více než 83 milionů korun. Po několika letech se v jeho čele opět usadil František Kupka.
2. ledna 202517. ledna 2025
6. ledna 2025
2. ledna 2025
27. února 2023
20. ledna 2023
20. ledna 2021
2. června 2017
17. dubna 2017
17. října 2016