Radimského krajiny i ladovská zima pokořily milion korun

Artslimit 26. 3. 2023

Tři obrazy z bohaté nabídky online aukce pořádané Artslimitem se dostaly přes milion korun. Pro koupěchtivé zájemce byla limitace zahájena už 4. března, více než tři týdny před samotnou licitací. Výsledný obrat za 95 procent úspěšně prodaných položek činil přes 28 milionů korun.

La GouletVáclav Radimský, Le Goulet, kolem 1900,
olej na plátně, 60 x 81 cm,
konečná cena: 1 887 500 Kč
Artslimit 26. 3. 2023

Do své více než dvousetpoložkové přehlídky českého výtvarného umění posledních dvou staletí vybrali pořadatelé aukční síně Artslimit krajiny, portréty, abstrakci či slavná jména domácí sochařské tradice. Nabídce jednoznačně dominovaly malby s počtem 146 prodaných děl za průměrnou konečnou cenu necelých 133 tisíc korun.

Tři obrazy překročily hranici jednoho milionu korun. Dva z nich, Le Goulet a Stavení u řeky, patří do francouzského období známého impresionisty Václava Radimského, v němž se věnoval plenérové i ateliérové krajinomalbě kolem řeky Seiny. V sousedství Monetova sídla v Giverny tak s Radimského pověstnou rychlostí a pílí vznikaly desítky pohledů na okolní volnou i vesnickou krajinu, bezpochyby sběratelsky nejžádanější segment autorovy tvorby.

Poslední březnovou neděli se vítězem aukce u Artslimit stalo středně velké plátno přímo z malířova francouzského domova v Le Goulet, když se prodalo za bezmála 1,9 milionu korun. Pro Radimského to znamenalo 38. nejvyšší částku vydanou za obraz na domácím veřejném trhu s uměním a navíc další příspěvek do autorova portfolia děl vydražených za více než milion korun. Těch je momentálně na sedm desítek.

I druhá malba z top trojice, Stavení u řeky - tentokrát na lepence, byla přiklepnuta za sedmicifernou sumu. Z vyvolávací ceny přesně půl milionu zakončila na více než 2,5násobku, konkrétně na více než 1,26 milionu korun. Nové kupce našla také další čtveřice Radimského děl.

Na vítězné vlněMichael Rittstein: Na vítězné vlně, 2015,
olej na plátně, 40 x 45 cm,
konečná cena: 306 250 Kč
Artslimit 26. 3. 2023

V kategorii malby se dařilo jak klasikům, tak poválečné i současné tvorbě: Fillovo Zátiší s loutnou, džbánem a ovocem v kombinované technice tuše a tempery z roku 1929 se vydražilo za téměř 1,2 milionu korun, idylická scenérie zvlněných kopců a polí Statek v krajině Oty Janečka (1955) se s cenou přes 560 tisíc korun umístila na 9. místě výsledkové listiny. Zajímavý posun zaznamenalo například i menší plátno Michaela Rittsteina Na vítězné vlně z roku 2015, když poskočilo z 50 tisíc korun až nad 306 tisíc korun, tedy více než 7,5násobek vyvolávací ceny.

Kresebné nabídce u Artslimit, která čítala 32 položek a z nichž až na jednu uspěly všechny, kralovala stálice českého aukčního trhu, Josef Lada. Ze tří ukázek si nejlépe vedly Zimní Hrusice, které se jako jediné z prací na papíře přehouply přes milion. Už první příhoz by šel nad 500 tisíc korun. Ve finále si kupec odnesl ladovský kousek za částku přes 1,06 milionu korun. Dalších čtrnáct kreseb od různých autorů přesáhlo stotisícovou hranici a zvedlo tak průměrnou cenu tohoto média na březnové aukci na velmi slušných téměř 137 tisíc korun.

Konvolut dvou děl z Českého KrumlovaOldřich Blažíček: Konvolut dvou děl z Českého Krumlova, 1923,
akvarel, 40 x 28 cm (dvě díla),
konečná cena: 197 500 Kč
Artslimit 26. 3. 2023

Překvapivý výsledek se poštěstil dvěma akvarelům z českokrumlovských malebných zákoutí od Oldřicha Blažíčka, kterým se podařil nárůst na více než desetinásobek vyvolávací ceny, z necelých 19 tisíc na téměř 200 tisíc korun. Pro Blažíčkovy kresby jde o absolutní osobní rekord. I mezi dostupnějšími položkami se však našly zajímavé příležitosti k obohacení sbírky. Například akvarelový portrét slávistické legendy Josefa Bicana od stále málo probádaného Marcela Niederleho z roku 1942 (za bezmála 69 tisíc korun).

NalezenáOta Janeček: Nalezená, 1960,
bronz, výška 55 cm,
konečná cena: 350 000 Kč
Artslimit 26. 3. 2023

Se stoprocentním zájmem se na aukci setkala sochařská tvorba. Na průměrnou cenu přes 281 tisíc korun za deset položek se složily především dvě charakteristické plastiky Olbrama Zoubka (Duše-Letící za 850 tisíc korun a Zastavení za více než 606 tisíc korun) a Guttfrendův Cellista (asi pozdější odlitek) za skoro půl milionu korun. Neztratila se však ani Janečkova bronzová Nalezená s dosaženou cenou 350 tisíc korun, pátý nejdražší prodej v rámci sochařského díla Oty Janečka.

Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

18. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024
Dílčí maximum pro Zrzavého i drazí Muzika s Justitzem

Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

9. června 2024