Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord
24. července 2024
Text Machková Magda | Foto Artslimit | Datum 05.04.2023
Tři obrazy z bohaté nabídky online aukce pořádané Artslimitem se dostaly přes milion korun. Pro koupěchtivé zájemce byla limitace zahájena už 4. března, více než tři týdny před samotnou licitací. Výsledný obrat za 95 procent úspěšně prodaných položek činil přes 28 milionů korun.
Do své více než dvousetpoložkové přehlídky českého výtvarného umění posledních dvou staletí vybrali pořadatelé aukční síně Artslimit krajiny, portréty, abstrakci či slavná jména domácí sochařské tradice. Nabídce jednoznačně dominovaly malby s počtem 146 prodaných děl za průměrnou konečnou cenu necelých 133 tisíc korun.
Tři obrazy překročily hranici jednoho milionu korun. Dva z nich, Le Goulet a Stavení u řeky, patří do francouzského období známého impresionisty Václava Radimského, v němž se věnoval plenérové i ateliérové krajinomalbě kolem řeky Seiny. V sousedství Monetova sídla v Giverny tak s Radimského pověstnou rychlostí a pílí vznikaly desítky pohledů na okolní volnou i vesnickou krajinu, bezpochyby sběratelsky nejžádanější segment autorovy tvorby.
Poslední březnovou neděli se vítězem aukce u Artslimit stalo středně velké plátno přímo z malířova francouzského domova v Le Goulet, když se prodalo za bezmála 1,9 milionu korun. Pro Radimského to znamenalo 38. nejvyšší částku vydanou za obraz na domácím veřejném trhu s uměním a navíc další příspěvek do autorova portfolia děl vydražených za více než milion korun. Těch je momentálně na sedm desítek.
I druhá malba z top trojice, Stavení u řeky - tentokrát na lepence, byla přiklepnuta za sedmicifernou sumu. Z vyvolávací ceny přesně půl milionu zakončila na více než 2,5násobku, konkrétně na více než 1,26 milionu korun. Nové kupce našla také další čtveřice Radimského děl.
V kategorii malby se dařilo jak klasikům, tak poválečné i současné tvorbě: Fillovo Zátiší s loutnou, džbánem a ovocem v kombinované technice tuše a tempery z roku 1929 se vydražilo za téměř 1,2 milionu korun, idylická scenérie zvlněných kopců a polí Statek v krajině Oty Janečka (1955) se s cenou přes 560 tisíc korun umístila na 9. místě výsledkové listiny. Zajímavý posun zaznamenalo například i menší plátno Michaela Rittsteina Na vítězné vlně z roku 2015, když poskočilo z 50 tisíc korun až nad 306 tisíc korun, tedy více než 7,5násobek vyvolávací ceny.
Kresebné nabídce u Artslimit, která čítala 32 položek a z nichž až na jednu uspěly všechny, kralovala stálice českého aukčního trhu, Josef Lada. Ze tří ukázek si nejlépe vedly Zimní Hrusice, které se jako jediné z prací na papíře přehouply přes milion. Už první příhoz by šel nad 500 tisíc korun. Ve finále si kupec odnesl ladovský kousek za částku přes 1,06 milionu korun. Dalších čtrnáct kreseb od různých autorů přesáhlo stotisícovou hranici a zvedlo tak průměrnou cenu tohoto média na březnové aukci na velmi slušných téměř 137 tisíc korun.
Překvapivý výsledek se poštěstil dvěma akvarelům z českokrumlovských malebných zákoutí od Oldřicha Blažíčka, kterým se podařil nárůst na více než desetinásobek vyvolávací ceny, z necelých 19 tisíc na téměř 200 tisíc korun. Pro Blažíčkovy kresby jde o absolutní osobní rekord. I mezi dostupnějšími položkami se však našly zajímavé příležitosti k obohacení sbírky. Například akvarelový portrét slávistické legendy Josefa Bicana od stále málo probádaného Marcela Niederleho z roku 1942 (za bezmála 69 tisíc korun).
Se stoprocentním zájmem se na aukci setkala sochařská tvorba. Na průměrnou cenu přes 281 tisíc korun za deset položek se složily především dvě charakteristické plastiky Olbrama Zoubka (Duše-Letící za 850 tisíc korun a Zastavení za více než 606 tisíc korun) a Guttfrendův Cellista (asi pozdější odlitek) za skoro půl milionu korun. Neztratila se však ani Janečkova bronzová Nalezená s dosaženou cenou 350 tisíc korun, pátý nejdražší prodej v rámci sochařského díla Oty Janečka.
Výsledky českých aukcí v roce 2024
Navzdory historickému aukčnímu rekordu za obraz Františka Kupky Početí/Danaé, který se v dubnu vydražil na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun, celkově aukční trh v letošním prvním pololetí meziročně lehce zpomalil. V nejvyš...
24. července 2024Sálová aukce Sýpky v neděli 16. června vydělala více než 5,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost byla bezmála 52 procent. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, za statisíce se prodalo dalších deset.
21. června 20241. Art Consulting, 16. 6. 2024
18. června 202424. července 2024
21. června 2024
18. června 2024
27. února 2023
20. ledna 2023
20. ledna 2021
2. června 2017
17. dubna 2017
17. října 2016