Kokoschkova Praha za více než 52 milionů

Arthouse Hejtmánek 1. 6. 2017

Na aukci Arthouse Hejtmánek ve čtvrtek vpodvečer padl mezinárodní rekord za krajinomalbu Oskara Kokoschky. Když licitátor po několikaminutové dražbě nabízený velkoformátový pohled na Prahu přiklepl, přeplněná zahrada v pražské Bubenči úspěšného dražitele na telefonu ocenila dlouhým potleskem.

Oskar Kokoschka: Praha, 1936–37,

Oskar Kokoschka: Praha. Pohled z ateliéru na Petřín, 1936/37, olej na plátně, 94 x 125 cm,
cena: 52 080 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 1. 6. 2017. 

 

 

Obraz, který je druhým největším z šestnácti Kokoschkových pragensií, které vytvořil za svého zdejšího "exilového" pobytu mezi lety 1934-38 (více zde), přišel na řadu zhruba ve třičtvrtě na sedm.

Obecenstvem netrpělivě očekávaná položka s číslem 120 startovala na ceně 35 milionů korun (bez provize) a dražitelů se zúčastnilo hned několik, všichni na telefonu. Po rychlých čtvrtmilionových příhozech zůstaly ve hře tři telefonní limity, dva mluvící česky, jeden německy. Po dosažení 40 milionů o toto plátno bojovali dva tuzemští klienti. Úspěšným se stal dražitel pod číslem 4 s příhozem na 42 milionů korun. Včetně aukční provize to odpovídá v titulku zmiňovaným 52 milionům korun. 
 

Oskar Kokoschka: Praha, 1936–37,
Kokoschka poprvé, podruhé a potřetí pro číslo čtyři...
 

 

Kokoschkových prací se na trhu v posledních dvaceti letech objevilo velmi málo. Navíc tématika vztahující se k částečným československým kořenům tohoto světově ceněného malíře je mezi domácími sběrateli oblíbená. Dílčím cenovým rekordem skončila loni i dražba obrazu Žáby, kterým malíř reagoval na srpen 1968 (více zde). 

Obraz se na listopadové aukci Adolf Loos Apartment and Gallery prodal s nárůstem o více než 11 milionů za konečných 37,7 milionu korun, což je celosvětový rekord za Kokoschkovo poválečné dílo. Malířův absolutní rekord drží od letošního března obraz Orfeus a Eurydika z roku 1917, který byl v Sotheby's v Londýně vydražen v přepočtu za více než 103 milionů korun (více zde).

Kokoschka nebyl jedíným autorem, jehož cenové maximum se na aukci Arthouse Hejtmánek výrazně navýšilo. Mezi novými rekordmany můžeme jmenovat například Jaroslava Hněvkovského, Františka Urbana, Jana Honsu, Otu Janečka, Zdenu Fibichovou, Otto Gutfreunda (v kategorii prací na papíře) nebo Bohumíra Matala.

 


Související články

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

Jarní sezónu na tuzemském trhu s uměním odstartovalo hned několik úspěšných prodejů. Vedle rekordní bibliofilie Jindřicha Štyrského se nejlépe dařilo poválečnému umění. Na on-line platformách či přímo v živých aukcích si kupující pečlivě vybírali, ta...

5. dubna 2024
Třetí milionová Kmentová a Šímův papír přes milion

Třetí milionová Kmentová a Šímův papír přes milion

Artslimit 24. 3. 2024

Bezmála 20,5 milionu korun nechali sběratelé v online aukci Artslimit 7 uplynulou neděli. Vydraženo na ní bylo 196 z celkového počtu 210 položek, tedy více než 93 procent. Za milionové částky z aukce odešla dvě díla.

28. března 2024
Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Christie’s New York 19. 3. 2024

Jedna z celosvětově nejznámějších výtvarných scenérií vůbec, Velká vlna od japonského mistra Hokusaie, bývá v nabídce aukčních síní relativně často. Loňský prodej barevného dřevořezu z let 1830-34 ohromil částkou téměř 2,8 milionu dolarů, minulý týde...

27. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<