Kokoschkova Praha za více než 52 milionů

Arthouse Hejtmánek 1. 6. 2017

Na aukci Arthouse Hejtmánek ve čtvrtek vpodvečer padl mezinárodní rekord za krajinomalbu Oskara Kokoschky. Když licitátor po několikaminutové dražbě nabízený velkoformátový pohled na Prahu přiklepl, přeplněná zahrada v pražské Bubenči úspěšného dražitele na telefonu ocenila dlouhým potleskem.

Oskar Kokoschka: Praha, 1936–37,

Oskar Kokoschka: Praha. Pohled z ateliéru na Petřín, 1936/37, olej na plátně, 94 x 125 cm,
cena: 52 080 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 1. 6. 2017. 

 

 

Obraz, který je druhým největším z šestnácti Kokoschkových pragensií, které vytvořil za svého zdejšího "exilového" pobytu mezi lety 1934-38 (více zde), přišel na řadu zhruba ve třičtvrtě na sedm.

Obecenstvem netrpělivě očekávaná položka s číslem 120 startovala na ceně 35 milionů korun (bez provize) a dražitelů se zúčastnilo hned několik, všichni na telefonu. Po rychlých čtvrtmilionových příhozech zůstaly ve hře tři telefonní limity, dva mluvící česky, jeden německy. Po dosažení 40 milionů o toto plátno bojovali dva tuzemští klienti. Úspěšným se stal dražitel pod číslem 4 s příhozem na 42 milionů korun. Včetně aukční provize to odpovídá v titulku zmiňovaným 52 milionům korun. 
 

Oskar Kokoschka: Praha, 1936–37,
Kokoschka poprvé, podruhé a potřetí pro číslo čtyři...
 

 

Kokoschkových prací se na trhu v posledních dvaceti letech objevilo velmi málo. Navíc tématika vztahující se k částečným československým kořenům tohoto světově ceněného malíře je mezi domácími sběrateli oblíbená. Dílčím cenovým rekordem skončila loni i dražba obrazu Žáby, kterým malíř reagoval na srpen 1968 (více zde). 

Obraz se na listopadové aukci Adolf Loos Apartment and Gallery prodal s nárůstem o více než 11 milionů za konečných 37,7 milionu korun, což je celosvětový rekord za Kokoschkovo poválečné dílo. Malířův absolutní rekord drží od letošního března obraz Orfeus a Eurydika z roku 1917, který byl v Sotheby's v Londýně vydražen v přepočtu za více než 103 milionů korun (více zde).

Kokoschka nebyl jedíným autorem, jehož cenové maximum se na aukci Arthouse Hejtmánek výrazně navýšilo. Mezi novými rekordmany můžeme jmenovat například Jaroslava Hněvkovského, Františka Urbana, Jana Honsu, Otu Janečka, Zdenu Fibichovou, Otto Gutfreunda (v kategorii prací na papíře) nebo Bohumíra Matala.

 


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<