Kokoschkova Praha za více než 52 milionů

Arthouse Hejtmánek 1. 6. 2017

Na aukci Arthouse Hejtmánek ve čtvrtek vpodvečer padl mezinárodní rekord za krajinomalbu Oskara Kokoschky. Když licitátor po několikaminutové dražbě nabízený velkoformátový pohled na Prahu přiklepl, přeplněná zahrada v pražské Bubenči úspěšného dražitele na telefonu ocenila dlouhým potleskem.

Oskar Kokoschka: Praha, 1936–37,

Oskar Kokoschka: Praha. Pohled z ateliéru na Petřín, 1936/37, olej na plátně, 94 x 125 cm,
cena: 52 080 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 1. 6. 2017. 

 

 

Obraz, který je druhým největším z šestnácti Kokoschkových pragensií, které vytvořil za svého zdejšího "exilového" pobytu mezi lety 1934-38 (více zde), přišel na řadu zhruba ve třičtvrtě na sedm.

Obecenstvem netrpělivě očekávaná položka s číslem 120 startovala na ceně 35 milionů korun (bez provize) a dražitelů se zúčastnilo hned několik, všichni na telefonu. Po rychlých čtvrtmilionových příhozech zůstaly ve hře tři telefonní limity, dva mluvící česky, jeden německy. Po dosažení 40 milionů o toto plátno bojovali dva tuzemští klienti. Úspěšným se stal dražitel pod číslem 4 s příhozem na 42 milionů korun. Včetně aukční provize to odpovídá v titulku zmiňovaným 52 milionům korun. 
 

Oskar Kokoschka: Praha, 1936–37,
Kokoschka poprvé, podruhé a potřetí pro číslo čtyři...
 

 

Kokoschkových prací se na trhu v posledních dvaceti letech objevilo velmi málo. Navíc tématika vztahující se k částečným československým kořenům tohoto světově ceněného malíře je mezi domácími sběrateli oblíbená. Dílčím cenovým rekordem skončila loni i dražba obrazu Žáby, kterým malíř reagoval na srpen 1968 (více zde). 

Obraz se na listopadové aukci Adolf Loos Apartment and Gallery prodal s nárůstem o více než 11 milionů za konečných 37,7 milionu korun, což je celosvětový rekord za Kokoschkovo poválečné dílo. Malířův absolutní rekord drží od letošního března obraz Orfeus a Eurydika z roku 1917, který byl v Sotheby's v Londýně vydražen v přepočtu za více než 103 milionů korun (více zde).

Kokoschka nebyl jedíným autorem, jehož cenové maximum se na aukci Arthouse Hejtmánek výrazně navýšilo. Mezi novými rekordmany můžeme jmenovat například Jaroslava Hněvkovského, Františka Urbana, Jana Honsu, Otu Janečka, Zdenu Fibichovou, Otto Gutfreunda (v kategorii prací na papíře) nebo Bohumíra Matala.

 


Související články

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Aukční dům Sýpka 16. 6. 2024

Sálová aukce Sýpky v neděli 16. června vydělala více než 5,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost byla bezmála 52 procent. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, za statisíce se prodalo dalších deset.

21. června 2024
Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

Řada autorských rekordů ozdobila červnovou aukci 1. Art Consulting. Dařilo se zástupcům současného umění. Letošní skvělou jízdu českými aukcemi potvrdila Antonie Brandeisová. Celkem sběratelé na aukci za 119 prodaných obrazů a soch utratili přes 47 m...

18. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

Začátkem června se v pařížské aukční síni Piasa představil již sedmý výběr ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. Umělecká pozůstalost se rozprodává pátým rokem a stejně jako v předchozích dražebních kolech nechyběla v nabídce ani tentokrát čes...

14. června 2024
Zobrazit všechny

Další články


<