Rekordy Šímy, Kokoschky a Kupky v Mánesu

Adolf Loos Apartment and Gallery 26. 11. 2016

Přestože tomu průběh první poloviny večerní aukce Adolf Loos Apartment and Gallery nenapovídal, téměř plný sál pražského Mánesa se nakonec dočkal hned několik absolutních rekordů, které přepsaly české i zahraniční autorské žebříčky.

Vydražily se všechny tři bedlivě sledované položky, a to v součtu za úctyhodných více než 122 milionů korun. Velkoformátové plátno Josefa Šímy Ve čtyři hodiny odpoledne (více zde) našlo pouze jednoho zájemce. I tak se tato závažná práce, původně ze sbírky francouzského básníka Jean Jouva, stala s cenou 22 milionů korun (+4% provize) nejvýše vydraženým obrazem tohoto autora. S náskokem zhruba milionu korun obraz překonal temperu Troska z americké sbírky Jiřího Voskovce, která se v červnu prodala v pařížské Christie’s (více zde).

Josef Šíma: Ve čtyři hodiny odpoledne
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Josef Šíma: Ve čtyři hodiny
  odpoledne,
1929,
  olej na plátně, 135 x 102 cm
  cena: 22 880 000 Kč.

Zážitkem pro silné nervy pak bylo licitování položky č. 148, totiž plátna Oskara Kokoschky s názvem Žáby (více zde). Úvodu se zúčastnilo dhned několik dražitelů na sále i na telefonu, takže se aktuální částka brzy přehoupla přes 30 milionů korun. Pak už se prostřednictvím příhozů po 250 tisících rozhodovalo mezi přítomným kupcem a telefonním limitem. Vítězem celkově osm minut trvající samostatné aukce se nakonec stal dražitel s číslem 107, který si tento působivý olej pořídil za kladívkovou cenu 36 250 000 Kč (+ 4% provize), jež značně překročila předaukční odhad.


Aukce Adolf Loos Apartment and Gallery, 26. 11. 2016 / Oskar Kokoschka: Žáby, 23 .8. 1968,
olej na plátně, 61 x 92 cm, cena: 37 700 000 Kč

 

Dosažená cena je nejvyšší za dílo zahraničního umění dražené na českém trhu a současně se jedná o celosvětový cenový rekord za Kokoschkovo dílo z poválečného období. Dosud tento titul patřil jinému obrazu draženému v Česku, krajině London Chelsea Reach z roku 1957, která byla před osmi lety společností 1. Art Consulting vydražena za 21,5 milionu korun. Obraz Žáby malíř vytvořil v reakci na obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy.
 

nejdražší obraz českých aukcí
Aukce Adolf Loos Apartment and Gallery, 26. 11. 2016 / František Kupka: Série C I. (Protihodnoty), 1935, olej na plátně, 55 x 60 m, cena: 62 000 000 Kč. 

 

Jako vrchol večera pak sál sledoval rozstřel o obraz Série C I (Protihodnoty) Františka Kupky (více zde) s vyvolávací cenou 60 milionů Kč (v níž již byla započítaná provize i DPH). Geometrická abstraktní kompozice zůstala pod kladívkem licitátora Ondřeje Novotného nakonec za 62 milionů korun. Jde o cenový rekord českých aukcí a současně o celosvětově třetí nejvyšší cenu za Kupkovu malbu (Top 10 Kupka).

 


Související články

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
56 milionů za deset mincí

56 milionů za deset mincí

Deset nejdražších mincí českých aukcí v roce 2023

Přestože bezmezný hlad posledních několika let po nákupu „čehokoliv“ z numismatického materiálu lehce ochladl a v některých oblastech, zejména u mincí běžných a méně vzácných v nižších cenových kategorií, je patrná stagnace, nebo i mírné poklesy, cen...

7. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<