Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Vašátková Vendula | Datum 26.07.2018
Zatímco výsledky domácích aukcí zaostávají za loňským rokem, situace bohemik na světovém trhu je přesně opačná. Již nyní je jasné, že letošní top 10 výrazně překoná to loňské. Zásluhu na tom má hlavně František Kupka, jehož dvě abstraktní plátna generují více než dvě třetiny celkové ceny.
Oproti předchozímu roku, kdy bylo potřeba ke koupi deseti nejdražších děl českého výtvarného umění na světových aukcích v přepočtu 94 milionů korun, je výsledek za prvních šest měsíců letošního roku o téměř 30 procent vyšší. I když se souhrnná částka blíží 125 milionům korun, je na druhou stranu nutné poznamenat, že se v první desítce nevyskytuje ani jeden autorský rekord.
V žebříčku nalezneme přirozeně většinou jména malířů, kteří kratší či delší část svého života tvořili v zahraničí - třikrát Františka Kupku a poněkud atypicky Otakara Kubína, po jednom obraze jsou zastoupeni Jakub Schikaneder, Toyen, Jindřich Štyrský a Jiří Kars.
Stejně jako loni i tentokrát se nejvíce prodejů realizovalo v Paříži a v Londýně. Jako další pokračování zavedeného trendu potom můžeme označit skutečnost, že minimálně polovina z této desítky obrazů prokazatelně skončila v českých sbírkách.
1) František Kupka: Série C III (Élévation), 1935-38,
olej na plátně, 95 x 102 cm,
cena: 2 334 000 EUR, Christie’s, Londýn, 27. 2. 2018.
Odhadní cena 500–700 tisíc liber, s níž v únoru přišlo londýnské zastoupení Christie’s u první ze dvou autorových vyvolávaných maleb, musela přilákat i dražitele, kteří abstraktní práce Františka Kupky primárně nevyhledávají. Několik zájemců na sále, a to nejen z České republiky, se přebíjelo s telefonními limity. Ten vítězný byl ochoten nabídnout kladívkovou cenu 1,5 milionu liber, tedy se všemi poplatky v přepočtu přes 56 milionů korun. Nejdražší obraz prvního pololetí s rozsáhlou výstavní a publikační historií (více zde) se tak zařadil na šestou příčku v rámci autorova top 10.
2) František Kupka: Blanc sur bleu et rouge, kolem roku 1934,
olej na plátně, 72 x 80 cm,
cena: 896 399 EUR, Christie’s, Londýn, 27. 2. 2018.
Druhá dražená Kupkova kompozice slavila v porovnání s předchozím olejem o poznání menší úspěch, což mohlo být způsobeno i stavem obrazu. Stejně jako u mnohých dalších bohemik, o nichž ze stejného důvodu koneční kupci neusilovali (tak tomu bylo nedávno například u několika obrazů Františka Foltýna v USA), se i zde naskýtá prostor pro tuzemské obchodníky s uměním.
5) Otakar Kubín: Sklizeň brambor, asi 1909-10,
olej na plátně, 110 x 144,5 cm,
cena: 244 600 EUR, Artcurial, Paříž, 27. 3. 2018
olej na plátně, 114 x 99 cm,
cena: 190 039 EUR, Dorotheum, Vídeň, 25. 4. 2018
Obraz se na jarní aukci malířství 19. století společnosti Dorotheum prodal za trojnásobek odhadu a stal se třetím nejdražším dílem aukce. Z hlediska cen na českém trhu nicméně až o takové překvapení nešlo, v přepočtu na koruny cena odpovídá částce 4,84 milionu. Obraz podobného námětu, Podzimní červánky, byl před pěti lety Galerií Kodl vydražen za více než 6 milionů korun. Cenu ve Vídni draženého plátna patrně ovlivnilo, že Schikanederovu signaturu v pravém dolním rohu se v minulosti pokusil někdo vyškrábat.
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
Čtyři z pěti autorových nejdražších prodejů nejsou starší tří let a již dvakrát byla přiklepnuta částka přes 20 milionů eur. Takovými čísly se může pyšnit aukční curriculum malíře Jeana-Baptista Siméona Chardina, nejdražšího ve Francii nabízeného sta...
18. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
1. července 2024
22. července 2024
18. července 2024
15. července 2024
23. ledna 2024
11. listopadu 2023
1. března 2023