Kupka ve společnosti amerických abstrakcionistů

Christieʼs New York 9. 11. 2023

V noci ze čtvrtku na pátek vyvrcholil newyorský aukční týden večerní aukcí umění 20. století společnosti Christieʼs. Sběratelé na ní utratili 652 milionů dolarů. Pěti miliony dolarů do této částky přispěl i abstraktní obraz Trojúhelníková kompozice od Františka Kupky, který byl dražen jako hned druhá položka večera.

Alternativní popis František Kupka: Trojúhelníková kompozice, 1920–21,
olej na plátně, 66,3 x 70,1 cm,
Christieʼs New York 9. 11. 2023,
cena: 5 132 000 USD

Středně velké plátno přibližně čtvercového formátu Trojúhelníková kompozice vytvořil František Kupka na začátku 20. let. Předaukční odhad počítal s cenou 2 až 3 miliony dolarů, cena na sále vystoupala na 4,2 milionu dolarů, což včetně provize odpovídá částce 5,13 milionu dolarů, respektive 118 milionů korun. Kupce na sále zastupovala expertka společnosti z Londýna. Lze tedy předpokládat, že na druhé straně telefonní linky byl někdo z Evropy.

Dosažená cena je třetí nejvyšší cenou zaplacenou v aukci za Kupkův abstraktní obraz. Oba dva dražší obrazy, Tryskání II, které se před dvěma lety v Londýně prodalo za zhruba čtvrt miliardy korun, a letos     dražený raný obraz Komplexní, který byl v březnu vydražen za 130 milionů korun, jsou momentálně k vidění ve Slovenské národní galerii na výstavě nazvané Hvězdy – Česká moderna ze soukromých sbírek. O jaké sbírky jde, zda slovenské, české či odjinud v Evropě, galerie neuvádí. Tisková zpráva zmiňuje jen, že zápůjčku obrazů zprostředkovala bratislavská nadace Sovereign Invest. Za tou stojí jeden z majitelů Třineckých železáren, slovenský miliardář Evžen Balko. 

Alternativní popis Kupkovy obrazy Tryskání II a Komplexní na výstavě v Bratislavě, foto: SNG

Obraz Trojúhelníková kompozice byl vystaven na malířově retrospektivě v Guggenheimově muzeu v New Yorku v roce 1975 a na její repríze v Curychu na začátku roku následujícího. Posléze se dostal do blíže nespecifikované soukromé sbírky v Evropě, z které se nyní dostal do aukce. Katalog výstavy obraz dává do souvislosti s ranou abstrakcí Kompliment, která je dnes v Centre Pompidou a která je jistým pandánem k výše zmiňovanému obrazu Komplexní.

Nejdražším obrazem aukce Christieʼs se podle očekávání staly jedny z pozdních Leknínů Clauda Moneta, které se prodaly za 74 milionů dolarů. Na dalších příčkách najdeme díla Francise Bacona (52 milionů USD),  Marka Rothka, Richarda Diebenkorna (shodně 46,4 milionu USD) a Pabla Picassa (necelých 42 milionů USD). Největším úspěchem je cena za Diebenkornův obraz, jehož dosavadní aukční maximum bylo o 20 milionů dolarů nižší.

Alternativní popis Richard Diebenkorn: Vzpomínky na návštěvu Leningradu, 1965
olej na plátně, 181,3 x 211,1 cm,
Christieʼs New York 9. 11. 2023,
cena: 46 410 000 USD

V českém prostředí není Richard Diebenkorn (1922–1993) příliš znám, je však považován za jednoho z nejvýraznějších amerických abstraktních umělců 60. let. Narozdíl od o generaci starších představitelů abstraktního expresionismu, jako byli Mark Rothko a Jackson Pollock, však není spojen s New Yorkem a východním pobřežím Spojených států, ale žil a tvořil v Kalifornii.  

Alternativní popis Joan Mitchell: Bez názvu, kolem 1959,
olej na plátně, 247,7 x 219,7 cm,
Christieʼs New York 9. 11. 2023,
cena: 29 160 000 USD

Novým autorským rekordem – byť předaukční odhad počítal s ještě vyšší částkou – je také cena 29 milionů dolarů za velkoformátovou abstrakci od Joan Mitchell (1925–1992). Ta podobně jako Cy Twombly vyšla z abstraktního expresionismu a newyorského uměleckého prostředí, druhý domov však našla ve Francii. V posledních letech zájem o její dílo roste, k čemuž přispěla i velká retrospektiva v San Francisku a Baltimoru v roce 2021.


Související články

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Výběr z květnové nabídky u newyorských aukčních síní, 13. – 16. 5. 2024

Ve třetím květnovém týdnu budou o pozornost sběratelů soutěžit hned čtyři přední aukční domy najednou. Světové společnosti Sotheby’s, Christie’s, Phillips a Bonhams zahájí své tradiční jarní přehlídky ve velkolepém stylu, s katalogovými odhady za des...

9. května 2024
Klimtova slečna Lieserová míří do Hongkongu

Klimtova slečna Lieserová míří do Hongkongu

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň, 24. 4. 2024

S napětím vyhlížená dražba Klimtovy Podobizny slečny Lieserové skončila prodejním úspěchem na spodní hranici katalogového odhadu. Kladívkových 30 milionů eur znamená aktuálně sedmé místo v rámci autorova celosvětového žebříčku. Obraz zamíří pravděpod...

25. dubna 2024
Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<