Kupka ve společnosti amerických abstrakcionistů

Christieʼs New York 9. 11. 2023

V noci ze čtvrtku na pátek vyvrcholil newyorský aukční týden večerní aukcí umění 20. století společnosti Christieʼs. Sběratelé na ní utratili 652 milionů dolarů. Pěti miliony dolarů do této částky přispěl i abstraktní obraz Trojúhelníková kompozice od Františka Kupky, který byl dražen jako hned druhá položka večera.

Alternativní popis František Kupka: Trojúhelníková kompozice, 1920–21,
olej na plátně, 66,3 x 70,1 cm,
Christieʼs New York 9. 11. 2023,
cena: 5 132 000 USD

Středně velké plátno přibližně čtvercového formátu Trojúhelníková kompozice vytvořil František Kupka na začátku 20. let. Předaukční odhad počítal s cenou 2 až 3 miliony dolarů, cena na sále vystoupala na 4,2 milionu dolarů, což včetně provize odpovídá částce 5,13 milionu dolarů, respektive 118 milionů korun. Kupce na sále zastupovala expertka společnosti z Londýna. Lze tedy předpokládat, že na druhé straně telefonní linky byl někdo z Evropy.

Dosažená cena je třetí nejvyšší cenou zaplacenou v aukci za Kupkův abstraktní obraz. Oba dva dražší obrazy, Tryskání II, které se před dvěma lety v Londýně prodalo za zhruba čtvrt miliardy korun, a letos     dražený raný obraz Komplexní, který byl v březnu vydražen za 130 milionů korun, jsou momentálně k vidění ve Slovenské národní galerii na výstavě nazvané Hvězdy – Česká moderna ze soukromých sbírek. O jaké sbírky jde, zda slovenské, české či odjinud v Evropě, galerie neuvádí. Tisková zpráva zmiňuje jen, že zápůjčku obrazů zprostředkovala bratislavská nadace Sovereign Invest. Za tou stojí jeden z majitelů Třineckých železáren, slovenský miliardář Evžen Balko.

Alternativní popis Kupkovy obrazy Tryskání II a Komplexní na výstavě v Bratislavě, foto: SNG

Obraz Trojúhelníková kompozice byl vystaven na malířově retrospektivě v Guggenheimově muzeu v New Yorku v roce 1975 a na její repríze v Curychu na začátku roku následujícího. Posléze se dostal do blíže nespecifikované soukromé sbírky v Evropě, z které se nyní dostal do aukce. Katalog výstavy obraz dává do souvislosti s ranou abstrakcí Kompliment, která je dnes v Centre Pompidou a která je jistým pandánem k výše zmiňovanému obrazu Komplexní.

Nejdražším obrazem aukce Christieʼs se podle očekávání staly jedny z pozdních Leknínů Clauda Moneta, které se prodaly za 74 milionů dolarů. Na dalších příčkách najdeme díla Francise Bacona (52 milionů USD),  Marka Rothka, Richarda Diebenkorna (shodně 46,4 milionu USD) a Pabla Picassa (necelých 42 milionů USD). Největším úspěchem je cena za Diebenkornův obraz, jehož dosavadní aukční maximum bylo o 20 milionů dolarů nižší.

Alternativní popis Richard Diebenkorn: Vzpomínky na návštěvu Leningradu, 1965
olej na plátně, 181,3 x 211,1 cm,
cena: 46 410 000 USD

V českém prostředí není Richard Diebenkorn (1922–1993) příliš znám, je však považován za jednoho z nejvýraznějších amerických abstraktních umělců 60. let. Narozdíl od o generaci starších představitelů abstraktního expresionismu, jako byli Mark Rothko a Jackson Pollock, však není spojen s New Yorkem a východním pobřežím Spojených států, ale žil a tvořil v Kalifornii.

Alternativní popis Joan Mitchell: Bez názvu, kolem 1959,
olej na plátně, 247,7 x 219,7 cm,
cena: 29 160 000 USD

Novým autorským rekordem – byť předaukční odhad počítal s ještě vyšší částkou – je také cena 29 milionů dolarů za velkoformátovou abstrakci od Joan Mitchell (1925–1992). Ta podobně jako Cy Twombly vyšla z abstraktního expresionismu a newyorského uměleckého prostředí, druhý domov však našla ve Francii. V posledních letech zájem o její dílo roste, k čemuž přispěla i velká retrospektiva v San Francisku a Baltimoru v roce 2021.

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře

22. července 2024
Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre

18. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024