Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Skřivánek Jan | Foto Christie's | Datum 11.11.2023
V noci ze čtvrtku na pátek vyvrcholil newyorský aukční týden večerní aukcí umění 20. století společnosti Christieʼs. Sběratelé na ní utratili 652 milionů dolarů. Pěti miliony dolarů do této částky přispěl i abstraktní obraz Trojúhelníková kompozice od Františka Kupky, který byl dražen jako hned druhá položka večera.
Středně velké plátno přibližně čtvercového formátu Trojúhelníková kompozice vytvořil František Kupka na začátku 20. let. Předaukční odhad počítal s cenou 2 až 3 miliony dolarů, cena na sále vystoupala na 4,2 milionu dolarů, což včetně provize odpovídá částce 5,13 milionu dolarů, respektive 118 milionů korun. Kupce na sále zastupovala expertka společnosti z Londýna. Lze tedy předpokládat, že na druhé straně telefonní linky byl někdo z Evropy.
Dosažená cena je třetí nejvyšší cenou zaplacenou v aukci za Kupkův abstraktní obraz. Oba dva dražší obrazy, Tryskání II, které se před dvěma lety v Londýně prodalo za zhruba čtvrt miliardy korun, a letos dražený raný obraz Komplexní, který byl v březnu vydražen za 130 milionů korun, jsou momentálně k vidění ve Slovenské národní galerii na výstavě nazvané Hvězdy – Česká moderna ze soukromých sbírek. O jaké sbírky jde, zda slovenské, české či odjinud v Evropě, galerie neuvádí. Tisková zpráva zmiňuje jen, že zápůjčku obrazů zprostředkovala bratislavská nadace Sovereign Invest. Za tou stojí jeden z majitelů Třineckých železáren, slovenský miliardář Evžen Balko.
Obraz Trojúhelníková kompozice byl vystaven na malířově retrospektivě v Guggenheimově muzeu v New Yorku v roce 1975 a na její repríze v Curychu na začátku roku následujícího. Posléze se dostal do blíže nespecifikované soukromé sbírky v Evropě, z které se nyní dostal do aukce. Katalog výstavy obraz dává do souvislosti s ranou abstrakcí Kompliment, která je dnes v Centre Pompidou a která je jistým pandánem k výše zmiňovanému obrazu Komplexní.
Nejdražším obrazem aukce Christieʼs se podle očekávání staly jedny z pozdních Leknínů Clauda Moneta, které se prodaly za 74 milionů dolarů. Na dalších příčkách najdeme díla Francise Bacona (52 milionů USD), Marka Rothka, Richarda Diebenkorna (shodně 46,4 milionu USD) a Pabla Picassa (necelých 42 milionů USD). Největším úspěchem je cena za Diebenkornův obraz, jehož dosavadní aukční maximum bylo o 20 milionů dolarů nižší.
V českém prostředí není Richard Diebenkorn (1922–1993) příliš znám, je však považován za jednoho z nejvýraznějších amerických abstraktních umělců 60. let. Narozdíl od o generaci starších představitelů abstraktního expresionismu, jako byli Mark Rothko a Jackson Pollock, však není spojen s New Yorkem a východním pobřežím Spojených států, ale žil a tvořil v Kalifornii.
Novým autorským rekordem – byť předaukční odhad počítal s ještě vyšší částkou – je také cena 29 milionů dolarů za velkoformátovou abstrakci od Joan Mitchell (1925–1992). Ta podobně jako Cy Twombly vyšla z abstraktního expresionismu a newyorského uměleckého prostředí, druhý domov však našla ve Francii. V posledních letech zájem o její dílo roste, k čemuž přispěla i velká retrospektiva v San Francisku a Baltimoru v roce 2021.
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
24. července 2024
21. června 2024
18. června 2024
24. července 2024
22. dubna 2024