Kupka ve společnosti amerických abstrakcionistů

Christieʼs New York 9. 11. 2023

V noci ze čtvrtku na pátek vyvrcholil newyorský aukční týden večerní aukcí umění 20. století společnosti Christieʼs. Sběratelé na ní utratili 652 milionů dolarů. Pěti miliony dolarů do této částky přispěl i abstraktní obraz Trojúhelníková kompozice od Františka Kupky, který byl dražen jako hned druhá položka večera.

Alternativní popis František Kupka: Trojúhelníková kompozice, 1920–21,
olej na plátně, 66,3 x 70,1 cm,
Christieʼs New York 9. 11. 2023,
cena: 5 132 000 USD

Středně velké plátno přibližně čtvercového formátu Trojúhelníková kompozice vytvořil František Kupka na začátku 20. let. Předaukční odhad počítal s cenou 2 až 3 miliony dolarů, cena na sále vystoupala na 4,2 milionu dolarů, což včetně provize odpovídá částce 5,13 milionu dolarů, respektive 118 milionů korun. Kupce na sále zastupovala expertka společnosti z Londýna. Lze tedy předpokládat, že na druhé straně telefonní linky byl někdo z Evropy.

Dosažená cena je třetí nejvyšší cenou zaplacenou v aukci za Kupkův abstraktní obraz. Oba dva dražší obrazy, Tryskání II, které se před dvěma lety v Londýně prodalo za zhruba čtvrt miliardy korun, a letos     dražený raný obraz Komplexní, který byl v březnu vydražen za 130 milionů korun, jsou momentálně k vidění ve Slovenské národní galerii na výstavě nazvané Hvězdy – Česká moderna ze soukromých sbírek. O jaké sbírky jde, zda slovenské, české či odjinud v Evropě, galerie neuvádí. Tisková zpráva zmiňuje jen, že zápůjčku obrazů zprostředkovala bratislavská nadace Sovereign Invest. Za tou stojí jeden z majitelů Třineckých železáren, slovenský miliardář Evžen Balko. 

Alternativní popis Kupkovy obrazy Tryskání II a Komplexní na výstavě v Bratislavě, foto: SNG

Obraz Trojúhelníková kompozice byl vystaven na malířově retrospektivě v Guggenheimově muzeu v New Yorku v roce 1975 a na její repríze v Curychu na začátku roku následujícího. Posléze se dostal do blíže nespecifikované soukromé sbírky v Evropě, z které se nyní dostal do aukce. Katalog výstavy obraz dává do souvislosti s ranou abstrakcí Kompliment, která je dnes v Centre Pompidou a která je jistým pandánem k výše zmiňovanému obrazu Komplexní.

Nejdražším obrazem aukce Christieʼs se podle očekávání staly jedny z pozdních Leknínů Clauda Moneta, které se prodaly za 74 milionů dolarů. Na dalších příčkách najdeme díla Francise Bacona (52 milionů USD),  Marka Rothka, Richarda Diebenkorna (shodně 46,4 milionu USD) a Pabla Picassa (necelých 42 milionů USD). Největším úspěchem je cena za Diebenkornův obraz, jehož dosavadní aukční maximum bylo o 20 milionů dolarů nižší.

Alternativní popis Richard Diebenkorn: Vzpomínky na návštěvu Leningradu, 1965
olej na plátně, 181,3 x 211,1 cm,
Christieʼs New York 9. 11. 2023,
cena: 46 410 000 USD

V českém prostředí není Richard Diebenkorn (1922–1993) příliš znám, je však považován za jednoho z nejvýraznějších amerických abstraktních umělců 60. let. Narozdíl od o generaci starších představitelů abstraktního expresionismu, jako byli Mark Rothko a Jackson Pollock, však není spojen s New Yorkem a východním pobřežím Spojených států, ale žil a tvořil v Kalifornii.  

Alternativní popis Joan Mitchell: Bez názvu, kolem 1959,
olej na plátně, 247,7 x 219,7 cm,
Christieʼs New York 9. 11. 2023,
cena: 29 160 000 USD

Novým autorským rekordem – byť předaukční odhad počítal s ještě vyšší částkou – je také cena 29 milionů dolarů za velkoformátovou abstrakci od Joan Mitchell (1925–1992). Ta podobně jako Cy Twombly vyšla z abstraktního expresionismu a newyorského uměleckého prostředí, druhý domov však našla ve Francii. V posledních letech zájem o její dílo roste, k čemuž přispěla i velká retrospektiva v San Francisku a Baltimoru v roce 2021.


Související články

České krajinářky ve Vídni

České krajinářky ve Vídni

Dorotheum Vídeň, 28. 4. a 29. 4. 2025

Zájemci o českou krajinomalbu si přijdou na své na tradiční jarní aukci Dorothea 28. dubna, kdy se mimo jiné představí šestice autorek a autorů s vazbami na tuzemskou výtvarnou tradici. Odhadní ceny za díla Piepenhagenových, Chwaly nebo Braunerové se...

11. dubna 2025
Trumpova celní válka si došlápla i na trh s uměním

Trumpova celní válka si došlápla i na trh s uměním

Dopady amerických cel na umělecký byznys

Aktuální výnosy amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně mezinárodního obchodu se měsíc od měsíce mění a globální trh je stále nervóznější. První kolo dovozních přirážek se týkalo Kanady, Mexika a Číny a blíže nespecifikovaná umělecká díla (artwo...

21. března 2025
Stoleté výročí abstrakcionistky Joan Mitchell

Stoleté výročí abstrakcionistky Joan Mitchell

Nejžádanější americká umělkyně mění světový aukční trh

Svou čtyřicetiletou intenzivní tvůrčí kariéru rozdělila dnes asi nejslavnější poválečná malířka Joan Mitchell mezi rodné Spojené státy a srdci blízkou Francii. Již v 60. letech si podmanila tehdejší galerijní svět na obou březích Atlantiku. Její obra...

14. března 2025
Zobrazit všechny

Další články


<