Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Vašátková Vendula | Foto Christie’s | Datum 28.02.2018
Dvě abstraktní plátna Františka Kupky nabízená v rámci večerní aukce impresionistů a klasické moderny společnosti Christie’s výrazně překonala předaukční odhady. Přesto lze říci, že ceny zůstaly za očekáváním.
Z celkových 65 položek, které se nabízely dvěma stovkám přítomných dražitelů a spoustě telefonických limitů, se jich prodalo 50 (tedy 81 procent), a to za téměř 114 milionů liber. Dvacet osm děl překročilo hodnotu jednoho milionu liber. Bylo mezi nimi i plátno Františka Kupky ze Série C s pořadovým číslem III a s příznačným titulem Élévation.
Jedná se druhý nejrozměrnější obraz dvanáctidílné Série C, přičemž formátový primariát drží jen o málo větší plátno Série C VIII (97 x 105 cm) z Thyssen-Bornemisza v Madridu, jež je dlouhodobě zapůjčeno ve vídeňském Belvederu. Pět děl je v soukromých rukách, sedm v institucích v Evropě a USA. Celý cyklus bývá datován do let 1935–46, nicméně jde jen o velmi přibližné časové určení.
Dvě posledně číslovaná plátna, stojící na konci cyklu, na malířově retrospektivě v roce 1946 ještě nefigurovala (to závěrečné je datované až rokem 1954). Výše reprodukovaný kvaš, který je s draženým olejem takřka identický, naopak dokazuje, že o kompozicích obrazů a jejich hmotových dispozicích Kupka do detailu přemýšlel od počátku 30. let. Publikovaný kvaš původně z majetku Eugenie Kupkové nese dataci 1932–38.
Obraz byl nabízen jako položka číslo 17, a byl tak zařazen bezprostředně před hlavní hvězdu večerní aukce, Picassova Mušketýra s aktem z roku 1967 (ten se dle očekávání stala s cenou 13,7 milionu liber nejdražší položkou večera). Když licitátorský matador Jussi Pylkkannen začal včera v půl deváté našeho času Kupku vyvolávat, bylo jisté, že u vyvolávací, ani u odhadní ceny 500–700 tisíc liber nezůstane. Několik zájemců na sále, a to nejen z České republiky, se přebíjelo s telefonními limity, z nichž vítězný byl ochoten nabídnout kladívkovou cenu 1,5 milion liber, tedy se všemi poplatky v přepočtu přes 56 milionů korun.
Obraz s rozsáhlou výstavní a publikační historií se tak zařadil na šestou příčku v rámci autorova top 10 (počítame-li ceny v korunách podle kurzů platných v den prodeje). Cenově tak zaostal za menším obrazem z téhož cyklu Série C I, který byl předloni v Praze vydražen za 62 milionů korun.
Při ceně přes 50 milionů korun je nicméně velmi pravděpodobné, že kupcem byl koncový sběratel. Naopak zhruba poloviční částka za druhé nabízené plátno dává prostor k úvahám, zda tato práce nebude v budoucnu k mání pro tuzemské publikum.
Obraz Bílá na modré a červené přišel na řadu po další hodině, zhruba v půl desáté našeho času. Velmi konzervativní odhad 400–500 tisíci liber cena na sále překonala o 150 tisíc liber. Včetně provize a všech poplatků to činí necelých 25 milionů korun. Obraz by tak skončil na jedenácté příčce aktualizovaného přehledu nejdražších Kupkových děl. Pro autora, kterému je v tomto roce chystána mezinárodní přehlídka v Paříži a Praze, a přirozeně i pro příznivce jeho díla je takováto cena svým způsobem výzvou.
 František Kupka, Blanc sur bleu et rouge, kolem roku 1934, olej na plátně, 72 x 80 cm, dosažená cena: 650 000 liber (+ provize, DPH z provize, autorské poplatky a dovozní clo), Christie’s Londýn 27. 2. 2018 |
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
24. července 2024
21. června 2024
18. června 2024
11. listopadu 2023
1. března 2023