Metrový Kupka v Londýně za méně než 60 milionů korun

Christie's Londýn 27. 2. 2018

Dvě abstraktní plátna Františka Kupky nabízená v rámci večerní aukce impresionistů a klasické moderny společnosti Christie’s výrazně překonala předaukční odhady. Přesto lze říci, že ceny zůstaly za očekáváním.

Christie’s Londýn 27. 2. 2018
Večerní aukce impresionistů a klasické moderny Christie’s Londýn 27. 2. 2018

 

 

Z celkových 65 položek, které se nabízely dvěma stovkám přítomných dražitelů a spoustě telefonických limitů, se jich prodalo 50 (tedy 81 procent), a to za téměř 114 milionů liber. Dvacet osm děl překročilo hodnotu jednoho milionu liber. Bylo mezi nimi i plátno Františka Kupky ze Série C s pořadovým číslem III a s příznačným titulem Élévation.

Jedná se druhý nejrozměrnější obraz dvanáctidílné Série C, přičemž formátový primariát drží jen o málo větší plátno Série C VIII (97 x 105 cm) z Thyssen-Bornemisza v Madridu, jež je dlouhodobě zapůjčeno ve vídeňském Belvederu. Pět děl je v soukromých rukách, sedm v institucích v Evropě a USA. Celý cyklus bývá datován do let 1935–46, nicméně jde jen o velmi přibližné časové určení.
 


 

Dvě posledně číslovaná plátna, stojící na konci cyklu, na malířově retrospektivě v roce 1946 ještě nefigurovala (to závěrečné je datované až rokem 1954). Výše reprodukovaný kvaš, který je s draženým olejem takřka identický, naopak dokazuje, že o kompozicích obrazů a jejich hmotových dispozicích Kupka do detailu přemýšlel od počátku 30. let. Publikovaný kvaš původně z majetku Eugenie Kupkové nese dataci 1932–38.

Obraz byl nabízen jako položka číslo 17, a byl tak zařazen bezprostředně před hlavní hvězdu večerní aukce, Picassova Mušketýra s aktem z roku 1967 (ten se dle očekávání stala s cenou 13,7 milionu liber nejdražší položkou večera). Když licitátorský matador Jussi Pylkkannen začal včera v půl deváté našeho času Kupku vyvolávat, bylo jisté, že u vyvolávací, ani u odhadní ceny 500–700 tisíc liber nezůstane. Několik zájemců na sále, a to nejen z České republiky, se přebíjelo s telefonními limity, z nichž vítězný byl ochoten nabídnout kladívkovou cenu 1,5 milion liber, tedy se všemi poplatky v přepočtu přes 56 milionů korun.
 

František Kupka: Série C III (Élévation), dat. 1938
František Kupka: Série C III (Élévation), dat. 1938,
olej na plátně, 95 x 102 cm.
dosažená cena:  1 500 000 GBP
+ 308 750 GBP (provize), 61 750 GBP (DPH z provize), 10 381 GBP (autorské poplatky) a 75 000 GBP (DPH vztahující se na díla dovážená na území EU), 
Christie’s Londýn 27. 2. 2018

 

 

Obraz s rozsáhlou výstavní a publikační historií se tak zařadil na šestou příčku v rámci autorova top 10 (počítame-li ceny v korunách podle kurzů platných v den prodeje). Cenově tak zaostal za menším obrazem z téhož cyklu Série C I, který byl předloni v Praze vydražen za 62 milionů korun. 

Při ceně přes 50 milionů korun je nicméně velmi pravděpodobné, že kupcem byl koncový sběratel. Naopak zhruba poloviční částka za druhé nabízené plátno dává prostor k úvahám, zda tato práce nebude v budoucnu k mání pro tuzemské publikum.

Obraz Bílá na modré a červené přišel na řadu po další hodině, zhruba v půl desáté našeho času. Velmi konzervativní odhad 400–500 tisíci liber cena na sále překonala o 150 tisíc liber. Včetně provize a všech poplatků to činí necelých 25 milionů korun. Obraz by tak skončil na jedenácté příčce aktualizovaného přehledu nejdražších Kupkových děl. Pro autora, kterému je v tomto roce chystána mezinárodní přehlídka v Paříži a Praze, a přirozeně i pro příznivce jeho díla je takováto cena svým způsobem výzvou.
 

František Kupka, Blanc sur bleu et rouge, kolem roku 1934
František Kupka, Blanc sur bleu et rouge, kolem roku 1934,
olej na plátně, 72 x 80 cm, 
dosažená cena: 650 000 liber 
(+ provize, DPH z provize, autorské poplatky a dovozní clo), 
Christies Londýn 27. 2. 2018 

 

 


Související články

Třicet let soudy hledaly majitele zapomenutého Picassa či van Gogha

Třicet let soudy hledaly majitele zapomenutého Picassa či van Gogha

Příběh sbírky Ambroise Vollarda a Ericha Šlomoviće II

V rámci veřejného obchodu s uměním je jedním z velmi důležitých faktorů původ uměleckého díla a jeho provenienční historie. Na trhu se stále objevují obrazy, kresby či tisky s "bílými místy" ve svém curriculu. V polovině května dražená čtyři díla ze...

2. června 2023
Autonehoda, která rozprášila vyhlášenou Vollardovu sbírku

Autonehoda, která rozprášila vyhlášenou Vollardovu sbírku

Příběh sbírky Ambroise Vollarda a Ericha Šlomoviće I

Na květnové aukci evropského a amerického umění u newyorských Sotheby´s se objevila čtyři na první pohled nenápadná díla od francouzských malířů Gauguina, Renoira a Cézanna. Spojovala je provenienční historie, sahající až k proslulé sbírce francouzs...

31. května 2023
Magritte, Klimt a další ikony za desítky milionů dolarů

Magritte, Klimt a další ikony za desítky milionů dolarů

Sotheby´s New York 16. – 19. 5. 2023

Na newyorském trhu s uměním jsou květnové termíny již tradičně rezervovány pro velké přehlídky moderní a současné výtvarné tvorby. U aukční síně Sotheby´s špičkový výběr zaměřili především na prestižní provenienci děl a jejich důležité postavení v dě...

24. května 2023
Zobrazit všechny

Další články


<