Úspěch Filly, Matala a Wachsmana

A Different Perspective. Sothebyʼs v Londýně 14. 11. 2017

Mnoho českých zájemců na sále v Londýně, několik desítek telefonních limitů a spousta online dražitelů, zkoušejících na dálku získat vyhlédnutou položku. Tak vypadalo včerejší odpoledne v Sothebyʼs na aukci středo- a východo-evropského umění, v níž největší úspěch slavila právě bohemika.

A Different Perspective 14. 11. 2017


A Different Perspective. Sothebyʼs v Londýně 14. 11. 2017

Nejdražší položkou úterní aukce se stala Sedící žena, poválečná velkoformátová malba Emila Filly ze soukromé španělské sbírky. Z vyvolávacích 200 tisíc liber zájemci obraz rychle vyhnali na kladívkových 600 tisíc, což včetně provize a poplatků znamená pro tohoto autora nové osobní maximum blížící se v přepočtu 22 milionům korun.

Pozoruhodné je, že se jedná o obraz z Fillova pozdního období. V této kategorii byla dosud nejdražším olejem Sochařka v ateliéru, která se před šesti lety na aukci sbírky Hascoe prodala s provizí za více než 620 tisíc liber (více zde). Aukční rekord potom dlouhých sedm let patřil obrazu Zátiší lahví cherry z roku 1914, které v listopadu 2010 na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery vystoupalo až na 19,5 milionu korun.
  


Emil Filla: Sedící žena, 1948,
olej na plátně, 146 x 98 cm,

cena: 729 000 GBP, Sothebyʼs Londýn 14. 11. 2017

 

Také druhá, ranější Fillova práce, totiž Zátiší s kytarou z roku 1929, překonala svou odhadní (i když nutno říci, že velmi střízlivou) cenu a nový majitel za ni zaplatí přes 4 miliony korun.

Za úspěch lze poznačit i částku 42 tisíc liber na sále (s provizí přibližně 1,5 milionu korun) za Bruslaře Oldřicha Blažíčka. Sothebyʼs ovšem v prodejích tohoto autora prokázala své schopnosti již v minulosti. První malířovy příčky "okupují" jejich položky Interiér chrámu (v přepočtu více než 66 tisíc liber), vydražený v New Yorku, a Café Nussbaum (téměř 59 tisíc liber) ze zmiňované sbírky manželů Hascoeových.
 

Oldřich Blažíček: Bruslaři

Oldřich Blažíček: Bruslaři,
olej na plátně, 75 x 86 cm,
cena: 52 500 GBP, Sothebyʼs Londýn 14. 11. 2017

 

Určitým zklamáním potom je výsledek signální Modré Madony od Františka Foltýna, která byla jakožto highlight vybrána na obálku katalogu a která po celou dobu aukce visela na čelní stěně sálu přímo za licitátorem. Její startovací cena 150 tisíc liber přilákala méně zájemců, než se očekávalo. S konečnou cenou 9,2 milionu korun tato malba z 20. let zůstala hluboko za již dřívě draženými Foltýnovými kubistickými díly (více zde).

Podobně dopadl Les Antonína Slavíčka s atraktivní prvorepublikovou proveniencí, u něhož se nedosáhlo ani na odhadní limit, přičemž vítězný dražitel si jej pořídil přibližně za 4 miliony korun, což z perspektivy Slavíčkových prodejů z uplynulého období znamená poměrně výhodnou koupi.
 

Bohumír Matal: Žena v červeném, 1956,

Bohumír Matal: Žena v červeném, 1956,
olej na plátně, 81 x 81 cm,
cena: 68 750 GBP, Sotheby
ʼs Londýn 14. 11. 2017

 

Obrazem, o který musel nový majitel skutečně zabojovat, se potom stala Žena v červeném, až expresivní scéna čtvercového formátu od Bohumíra Matala. Vyvolávacích 7 tisíc liber bylo spíše motivační, konečná cena se ostatně po delším licitování dostala nad hranici 50 tisíc liber (bez provize), což činí s poplatky bezmála 2 miliony korun.
 

Alois Wachsman: Stojící žena

Alois Wachsman: Stojící žena,
olej na plátně, 54 x 46 cm,

cena: 93 750 GBP, Sothebyʼs Londýn 14. 11. 2017

 

Podobná situace nastala i v případě jiného figurálního obrazu, Stojící ženy od Aloise Wachsmana. Sběratelé na sále nedali na odhad 12–18 tisíc liber a ten poslední nakonec nabídl nejvyšší příhoz 75 tisíc liber (s provizí 2,6 milionu korun). Touto sumou se práce zařadila vedle Koupání, které se před dvěma lety nabízelo v European Arts, k nejdražším autorovým obrazům.

 


Související články

Třicet let soudy hledaly majitele zapomenutého Picassa či van Gogha

Třicet let soudy hledaly majitele zapomenutého Picassa či van Gogha

Příběh sbírky Ambroise Vollarda a Ericha Šlomoviće II

V rámci veřejného obchodu s uměním je jedním z velmi důležitých faktorů původ uměleckého díla a jeho provenienční historie. Na trhu se stále objevují obrazy, kresby či tisky s "bílými místy" ve svém curriculu. V polovině května dražená čtyři díla ze...

2. června 2023
Autonehoda, která rozprášila vyhlášenou Vollardovu sbírku

Autonehoda, která rozprášila vyhlášenou Vollardovu sbírku

Příběh sbírky Ambroise Vollarda a Ericha Šlomoviće I

Na květnové aukci evropského a amerického umění u newyorských Sotheby´s se objevila čtyři na první pohled nenápadná díla od francouzských malířů Gauguina, Renoira a Cézanna. Spojovala je provenienční historie, sahající až k proslulé sbírce francouzs...

31. května 2023
Magritte, Klimt a další ikony za desítky milionů dolarů

Magritte, Klimt a další ikony za desítky milionů dolarů

Sotheby´s New York 16. – 19. 5. 2023

Na newyorském trhu s uměním jsou květnové termíny již tradičně rezervovány pro velké přehlídky moderní a současné výtvarné tvorby. U aukční síně Sotheby´s špičkový výběr zaměřili především na prestižní provenienci děl a jejich důležité postavení v dě...

24. května 2023
Zobrazit všechny

Další články

Wachsman Alois

Poesie 1932

Poesie 1932

19. listopadu 2015


<