Text Koucká Tereza | Foto Widder Auktionen, Sotheby's | Datum 18.05.2022
Nadcházející týden v zahraničních aukcích nabíne několik zajímavých položek českého umění v nižších cenových hladinách. Jsou mezi nimi vlastní podobizna Otakara Kubína i párová lovecká zátiší Jana Vojtěcha Angermeyera.
Vídeňská aukční síň Widder Auktionen nabízí ve čtvrtek v rámci své aukce Meisterwerke Vlastní podobiznu Otakara Kubína. Podle aukční síně jde o obraz z privátní evropské sbírky a původně ho měl vlastnit Kubínův francouzský agent Adolph Basler. Umělce zastupoval do poloviny 30. let a slavil úspěchy právě s jeho klasicizujícími a primitivizujícími pracemi. Z jeho sbírky údajně pocházel i slavný obraz Umírající mladík (L'adolescent mourant), který již několikrát prošel domácím uměleckým trhem. Nedávno měla v aukci úspěch další z Kubínových raných prací ve stylu nové věcnosti Tři grácie (více také zde).
Jakkoli vročení 1917 se může zdát kvůli již zcela novoklasicistní formě, která si začala v umění razit cestu po první světové válce, rané, v domácí uměleckohistorické literatuře se objevuje také. V případě tohoto zajímavého obrazu jde však bohužel o zcela kusé zmínky. Vyobrazení malby najdeme jako doprovod k textu v katalogu výstavy Otakar Kubín – Od kubismu k novému klasicismu, kterou v roce 2006 uspořádala Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích. Je zde popsána pouze jako Vlastní podobizna s rokem vzniku 1917 bohužel bez jakékoliv další zmínky či určení provenience.
černobílá reprodukce obrazu v katalogu Kubínovy výstavy, SGVU 2006
Aukční síň uvádí, že jde o jediný známý umělcův autoportrét, s tímto tvrzením lze však polemizovat. Kubín se vlastním podobiznám věnoval, i když spíše zřídka, od samého počátku své tvorby. Ačkoli obrazy nejsou vždy explicitně jako autoportréty pojmenovány, můžeme je s velkou dávkou pravděpodobnosti s malířovou fyziognomií ztotožnit. Příkladem rané vlastní podobizny v celé postavě může být obraz z doby kolem roku 1903, který chová ve svých sbírkách Galerie hlavního města Prahy.
Ze soukromých kolekcí můžeme uvést kuboexpresionistický Autoportrét, který před několika lety prošel trhem. Pochází z doby před polovinou desátých let 20. století, tedy krátce poté, co se malíř natrvalo přestěhoval do Francie. Vyvolávací cenu nynějšího portrétu aukční síň stanovila na 13 tisíc eur (zhruba 321 tisíc korun), horní odhad však počítá s částkou až téměř dvojnásobnou, s 25 tisíci eury (618 tisíci korunami).
Obdivovatele meziválečného českého designu by mohla ve stejný den v New Yorku u Swann Galleries zaujmout nabídka dvaceti čísel časopisu Žijeme, který vydávala Družstevní práce mezi lety 1931 a 1933 a o jehož výtvarnou podobu se staral Ladislav Sutnar. Jednotlivá nesvázaná čísla, navíc v takovém rozsahu, se na trhu objevují velmi zřídka, spíše náhodně. Soubor obsahuje osm čísel z roku 1931, deset z roku 1932 a dvě z ročníku následujícího. Jako horní hranici odhadu aukční síň uvádí částku 10 tisíc amerických dolarů.
19. dubna 2024150 let od první výstavy impresionistů
15. dubna 2024Christie’s New York 19. 3. 2024
27. března 202419. dubna 2024
9. srpna 2023
26. října 2020
4. února 2019
29. března 2022
26. listopadu 2018
23. září 2018