Třetí Uprka

Dorotheum 24. 11. 2018

S třetí nejvyšší cenou vůbec odešel ze sobotní aukce Dorothea rozměrný obraz Joži Uprky Jarní slunko. Zájem byl ale také o barokní atlas nebo krajinomalbu 19. století. Dobře se prodaly i dvě nabízené Venuše Ladislava Sutnara.

Joža Uprka: Jarní slunko, kol. 1910, olej na plátně, 93 x 181 cm, dosažená cena: 2 400 000 Kč, Dorotheum 24. 11. 2018

Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční přirážky.

Joža Uprka: Jarní slunko, kol. 1910, olej na plátně, 93 x 181 cm,
dosažená cena: 2 400 000 Kč, Dorotheum 24. 11. 2018

O Obraz Joži Uprky Jarní slunko, o kterém jsme psali před aukcí (zde), neprojevili sběratelé až takový zájem, jaký bylo možno vzhledem k historii a rozměrům díla předpokládat. Přesto jeho cenu navýšili z minimálního podání 2,16 milionu až na 2,4 milionu korun. Obraz tak cenově předhonil stylově blízký Pohřeb prodaný před čtyřmi lety u Galerie Kodl za 2,28 milionu korun a dostal se na třetí místo autorova pomyslného top 10 za obrazy Z kostela (3,6 milionu korun) a Jízda králů (3,24 milionu korun).

Na vyvolávacích cenách skončily své putování aukcí oba akryly Venuší Ladislava Sutnara (zde a zde) ze sbírky umělcova syna Radoslava. Konečná cena každé z prací s připočtenou provizí činila 900 tisíc korun. Obě nabízená díla jsou reprodukována v knize Americké Venuše z roku 2011.

J. B. Homann: Atlas Novus Terrarum, 1710-1740 dosažená cena: 600 000 Kč, Dorotheum 24. 11. 2018

J. B. Homann: Atlas Novus Terrarum..., 1710-1740
dosažená cena: 600 000 Kč, Dorotheum 24. 11. 2018

Vzácný Atlas Novus Terrarum (Orbis Imperia Regna et Status exactis Tabulis Geographice demonstrans), barokní kompendium obsahující 224 kolorovaných mědirytin, zejména map a vedut tehdejšího světa, vzniklo v průběhu 1. poloviny 18. století v Norimberku, v nakladatelství vydavatele a kartografa Johanna Baptisty Homanna. Přispěli do něj významní rytci té doby. Atlas byl nabízen společně s knihou rytce a vydavatele Petruse Schenka Theatrum Bellicum z roku 1712. Za 600 tisíc byly oba barokní skvosty podle údajů aukční síně vydraženy pro zahraniční sbírku.

S velmi vysokým nárůstem z aukce odešla oválná olejomalba Ždírnické údolí z roku 1876 Ernsta Gustava Doerella. Ze 60 tisíc korun vyskočila až na 264 tisíc korun a zařadila se tak k nejdražším dílům tohoto pozdně romantického krajináře Českého středohoří, jehož obrazy se dostávají na trh poměrně zřídka.

E. G. Doerell: Ždírnické údolí, 1876 dosažená cena: 264 000 Kč, Dorotheum 24. 11. 2018

E. G. Doerell: Ždírnické údolí, 1876
dosažená cena: 264 000 Kč, Dorotheum 24. 11. 2018

Z oblasti starožitností zvedli sběratelé o celou polovinu minimálního podání cenu kavkazského koberce typu Kazak Karačov z počátku minulého století. Vydražen byl za 180 tisíc korun. Cenovým rekordem pro daný typ keramiky je cena 144 tisíc korun za kávový servis značky Graniton navržený Rudolfem Stockarem. Dražba začínala na polovině dosažené částky.

kávový servis, graniton, rudolf stockar

Kávový servis, Graniton, návrh Rudolf Stockar, 1918, měkká kamenina, deset kusů
(6 koflíků s miskami, konvice s víkem, mléčenka, cukřenka s víkem, miska),
cena: 144 000 Kč, Dorotheum 24. 11. 2018

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

15. února 2024