Více než třicet milionových děl, řada autorských rekordů

Galerie Kodl, Aukční síň Vltavín 29. 5. 2016

Galerie Kodl a aukční síň Vltavín představily na dnešní společné aukci na Žofíně řadu reprezentativních děl, na které sběratelé reagovali s velkým zájmem. Nad milion korun jich bylo vydraženo 36, z toho Filla a Medek dokonce nad hranicí 10 milionů korun (vše včetně provize).

Emil Filla. Čtenářka Lidových novin / 1932 olej na plátně / 130 x 97 cm cena: 14 600 000 Kč
Emil Filla. Čtenářka Lidových novin / 1932 olej na plátně / 130 x 97 cm cena: 14 160 000 Kč

Nejdražším dílem aukce byla Fillova Čtenářka Lidových novin, za kterou nový majitel zaplatil 14,16 milionu korun. Další malbou s cenou nad 10 milionů korun se stal v novém aukčním maximu obraz Mikuláše Medka Bez názvu II, který po dynamické licitaci získal zájemce na telefonu za 10,2 milionu korun (více zde).

Těsně pod touto hranicí zůstaly obrazy Jana Zrzavého Bárky na pobřeží (9,6 milionu) a plátno Václava Špály z modrého období Na Otavě (8,76 milionu), které překonalo předchozí autorův rekord téměř o 3 miliony korun. Dále následovaly malby Václava Boštíka Bez názvu (4,92 milionu, 2. nejdražší autorovo dílo) a další nabízený obraz Emila Filly Zátiší s partiturou a chrpami (4,8 milionu korun).

Draženo bylo několik děl Václava Radimského, z nichž nejdražší Hořčičné pole dosáhlo ceny 3,12 milionu korun. Nad 3 miliony korun se jako velké překvapení aukce dostal v novém autorském maximu Joža Uprka, jehož obraz Z kostela vyhnala řada zájemců dlouhou licitací z vyvolávací ceny 600 tisíc až na konečných 3,6 milionu korun.

Nové aukční maximum zaznamenal i Josef Lada a předčil výrazně nejen úspěch ze včerejší aukce Dorothea (více zde), ale zároveň všechny své předchozí prodeje. Jeho Mikulášskou nadílku si nový majitel odnesl za 2,28 milionu korun.

Oba rané obrazy Endreho Nemese Melancholie a Metafyzický interiér (více zde) se dočkaly velkého úspěchy a byly vydraženy za 1,8 a 1,68 milionu korun (též nové aukční maximum).

Spanilou jízdou napříč aukcemi pokračuje Rudolf von Alt, který dominoval pracím na papíře se svým (opakovaně draženým) akvarelem Pohled na Karlův most prodaným za 1,56 milionu korun. Zájem byl i o jeho druhý akvarel Chotkova ulice (900 tisíc korun).

Nové aukční rekordy dále zaznamenali například Otakar Lebeda, Oldřich Blažíček, Cyril Bouda, Miloslav Holý nebo Karel Nepraš.

Kodl a Vltavín 29.5. 2016 dražba obrazu Joži Uprky Z kostela
Kodl a Vltavín 29.5. 2016
dražba obrazu Joži Uprky Z kostela

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

5. dubna 2024

Artslimit 24. 3. 2024