Další milionový Sutnar, úspěch Sopka i Mančušky

Sýpka 27. 3. 2022

Aukce Sýpky v neděli 27. března skončila obratem přes 11 milionů korun a prodejní úspěšností 64 procent. Jedna položka se prodala za více než milion korun, dalších 19 pak za statisícové částky.

Ladislav Sutnar: Venuše, 1964, akryl na masonitu, 109,5 × 180 cm, cena: 1 652 000 Kč

Ladislav Sutnar: Venuše, 1964,
akryl na masonitu, 109,5 × 180 cm,
cena: 1 652 000 Kč

Nejdražší položkou aukce se stala jedna z velkoformátových variant proslulých Venuší Ladislava Sutnara. Na trh se jeden z takových akrylů, které vznikaly od 60. let v emigraci ve Spojených státech, dostal po delší době. Inspirací pro tuto sérii koláží, grafik a později maleb akrylem různých formátů byla pomalu mizející ulice lásky v blízkosti umělcova newyorského bydliště. Nový majitel ji získal za minimální podání 1,65 milionu korun.

Úspěch měly i práce Jiřího Sopka, konkrétně dvě malby ze 70. let, které (nejen) na trhu patří k nejoceňovanějším. Groteskní hlavy s hromadným šklebem sledované udiveným publikem dalších podobných hlav jsou námětem obrazu Úsměv. Jiný ze svých oblíbených motivů, kombinaci zvířecího a lidského těla, použil v drobném akrylu Krysák s horní částí těla myší a dolní lidskou. První malba vystoupala z 216 na 900 tisíc korun, druhou nejvyšší Sopkovu aukční cenu, Krysák pak z aukce odešel s trojnásobným nárůstem za 216 tisíc korun.

Jiří Sopko: Úsměv, 1977, akryl na desce, 60 × 44,5 cm,  cena: 900 000 Kč

Jiří Sopko: Úsměv, 1977,
akryl na desce, 60 × 44,5 cm,
cena: 900 000 Kč

Dobře si vedl i soubor tří maleb Jána Mančušky z poloviny 90. let, který vznikl ještě v době umělcových studií na Akademii výtvarných umění v Praze (více zde). Ačkoliv žádná z maleb nepřekonala autorské maximum 900 tisíc korun z roku 2020, nárůsty jejich cen byly značné. Olej na plátně Figura II vystoupal ze 192 až na 780 tisíc, velkoformátový kvaš na papíře Figura I se zastavil na částce 552 tisíc korun a další kvaš Bez názvu (Křížky) stál nového majitele 252 tisíc korun.

Ján Mančuška: Figura II, polovina 90. let 20. století, olej na plátně, 49,7 × 36,5 cm, cena: 780 000 Kč

Ján Mančuška: Figura II, polovina 90. let 20. století,
olej na plátně, 49,7 × 36,5 cm,
cena: 780 000 Kč

Na nové výrazné aukční maximum dosáhla s objektem Rozdělená křídla Adéla Matasová (nar. 1940), absolventka ateliéru monumentální malby u Vladimíra Sychry na pražské akademii. Po zkušenostech s malířskými realizacemi v architektuře se více obracela k trojrozměrným objektům a instalacím. Dražený reliéf dosáhl na cenu 252 tisíc korun. Autorčiných prací jsou na trhu k vidění v průměru jednotky ročně.

Adéla Matasová: Rozdělená křídla, 1969, sádra, acronex, dřevo, 100 × 135 cm, cena: 252 000 Kč
Adéla Matasová: Rozdělená křídla, 1969,
sádra, acronex, dřevo, 100 × 135 cm,
cena: 252 000 Kč

Příspěvkem k poznání díla Františka (Franze) Barwiga (1868–1931) byla čtveřice řezeb postav z konce prvního desetiletí 20. století. Vyučený řezbář, rodák ze Šenova u Nového Jičína, vystudoval ve Vídni a Paříži a stal se součástí vídeňského secesního hnutí. Jeho prací se na trhu objevilo jen pár, řezby byly v aukci vůbec poprvé. Čtveřice kubizujících plastik byla dražena po dvojicích: Žena s deštníkem a Muž v čepici se prodali za 50 tisíc korun, Muž s deštníkem a Setkání za 55 tisíc korun.

Dílčí maximum pro Zrzavého i drazí Muzika s Justitzem

Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

9. června 2024
Vlna zájmu o Jana Kubíčka a teprve druhý Kovařík

ART Capital 2. 6. 2024

První červnovou neděli opanovala výstavní síň Mánes druhá sálová aukce galerie Art Capital. Přinesla pestrou nabídku českého poválečného a současného umění, zastoupeného povětšinou prověřenými jmény tuzemských výtvarníků a výtvarnic. S osmdesátiproce...

5. června 2024
Dvojice za 25 milionů je novou Fillovou aukční dvojkou

Galerie Kodl, 26. 5. 2024

Teplé počasí a hokejová euforie možná nepřivedly do žofínského sálu nejvíce sběratelů. Stovky zájemců se ovšem o díla nabízená Galerií Kodl utkali přes internet a po telefonu. Prodalo se 97 procent položek celkem za 237 milionů korun.

27. května 2024

Sutnar Ladislav

Třetí Uprka

Třetí Uprka

26. listopadu 2018

Další rekord pro Reynka

Další rekord pro Reynka

23. září 2018

Krajcovo zátiší za bezmála 2 miliony

10. března 2018