Letní aukci ovládly Kubínova krajina a Fillova hlava

Adolf Loos Apartment and Gallery 6. 8. 2023

Letní sálovou aukci uspořádala v neděli 6. srpna aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery. V katalogu aukce, která vydělala více než 5,2 milionu korun, byla mimo jiné rozsáhlá kolekce drobných modernistických plastik.

Aukční síň dražila celkem 114 drobnějších realizací různých autorů, především 1. poloviny 20. století. Prodala celkem 85 položek, tedy více než 74 procent z nabídky. Vyvolávací ceny se pohybovaly od 6 do 313 tisíc korun včetně aukční provize.

Na nejvyšší ceny vystoupaly dva pozdní obrazy Otakara Kubína. Neoklasicistní malbu Kubín začal rozvíjel několik let po svém odchodu do Francie v roce 1912 a stala se pro něj zcela příznačnou pro celý zbytek jeho tvorby. Mnoho let prožil v Provence, odkud také pochází většina jeho krajin. Krajina z okolí vesnice Saint Saturnin u městečka Apt vystoupala ze 125 na 325 tisíc korun. Zátiší Váza se žlutými květy ze 113 na 200 tisíc korun.

Provensálská krajina (Saint-Saturnin-lès-Apt)Otakar Kubín: Provensálská krajina (Saint-Saturnin-lès-Apt),
olej na plátně, 46 x 55 cm,
Adolf Loos Apartment and Gallery 6. 8. 2023,
cena: 325 000 Kč

Aukce nabídla také zajímavé komorní práce zásadních postav českého umění 19. století Václava Brožíka a Vojtěcha Hynaise. Brožíkův Muž v oděvu 17. století zaznamenal vysoký nárůst z 56 až na 175 tisíc korun, od Hynaise byla k mání studijní malba podle nástropní malby Gianbattisty Tiepola v benátském paláci Labia, která představuje antickou báji o Bellerofontovi. Ten je zde zobrazen z podhledu jedoucí na Pegasovi. I tato malba sběratele zaujala, vydali za ní téměř 163 tisíc korun.

Pozoruhodná pak byla také početná skupina bronzových drobných plastik především od modernistických sochařů, například Otto Gutfreunda, Jaroslava Horejce, Břetislava Bendy, ale také Emila Filly. Právě jeho sochu sběratelé ocenili nejvíce, poválečný bronzový odlitek Kubistické hlavy dostali ze 36 až na 163 tisíc korun. Gutfreundův Voják z roty Nazdar z glazované pálené hlíny skončil na druhé nejvyšší částce, 100 tisících korunách.

Kubistická hlavaEmil Filla: Kubistická hlava (poválečný odlitek),
bronz, výška 38 cm,
cena: 162 500 Kč
Z prací na papíře byly v nabídce početné soubory grafik Adolfa Borna a Oldřicha Kulhánka, které také z aukce většinou odcházely s výraznými cenovými nárůsty. Nejvyšší cena v této kategorii však patřila kresbě Františka Tichého V klínu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024