Letní aukci ovládly Kubínova krajina a Fillova hlava

Adolf Loos Apartment and Gallery 6. 8. 2023

Letní sálovou aukci uspořádala v neděli 6. srpna aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery. V katalogu aukce, která vydělala více než 5,2 milionu korun, byla mimo jiné rozsáhlá kolekce drobných modernistických plastik.

Aukční síň dražila celkem 114 drobnějších realizací různých autorů, především 1. poloviny 20. století. Prodala celkem 85 položek, tedy více než 74 procent z nabídky. Vyvolávací ceny se pohybovaly od 6 do 313 tisíc korun včetně aukční provize.

Na nejvyšší ceny vystoupaly dva pozdní obrazy Otakara Kubína. Neoklasicistní malbu Kubín začal rozvíjel několik let po svém odchodu do Francie v roce 1912 a stala se pro něj zcela příznačnou pro celý zbytek jeho tvorby. Mnoho let prožil v Provence, odkud také pochází většina jeho krajin. Krajina z okolí vesnice Saint Saturnin u městečka Apt vystoupala ze 125 na 325 tisíc korun. Zátiší Váza se žlutými květy ze 113 na 200 tisíc korun.

Provensálská krajina (Saint-Saturnin-lès-Apt)Otakar Kubín: Provensálská krajina (Saint-Saturnin-lès-Apt),
olej na plátně, 46 x 55 cm,
Adolf Loos Apartment and Gallery 6. 8. 2023,
cena: 325 000 Kč

 

Aukce nabídla také zajímavé komorní práce zásadních postav českého umění 19. století Václava Brožíka a Vojtěcha Hynaise. Brožíkův Muž v oděvu 17. století zaznamenal vysoký nárůst z 56 až na 175 tisíc korun, od Hynaise byla k mání studijní malba podle nástropní malby Gianbattisty Tiepola v benátském paláci Labia, která představuje antickou báji o Bellerofontovi. Ten je zde zobrazen z podhledu jedoucí na Pegasovi. I tato malba sběratele zaujala, vydali za ní téměř 163 tisíc korun. 

Pozoruhodná pak byla také početná skupina bronzových drobných plastik především od modernistických sochařů, například Otto Gutfreunda, Jaroslava Horejce, Břetislava Bendy, ale také Emila Filly. Právě jeho sochu sběratelé ocenili nejvíce, poválečný bronzový odlitek Kubistické hlavy dostali ze 36 až na 163 tisíc korun. Gutfreundův Voják z roty Nazdar z glazované pálené hlíny skončil na druhé nejvyšší částce, 100 tisících korunách.

Kubistická hlavaEmil Filla: Kubistická hlava (poválečný odlitek),
bronz, výška 38 cm,
Adolf Loos Apartment and Gallery 6. 8. 2023,
cena: 162 500 Kč
Z prací na papíře byly v nabídce početné soubory grafik Adolfa Borna a Oldřicha Kulhánka, které také z aukce většinou odcházely s výraznými cenovými nárůsty. Nejvyšší cena v této kategorii však patřila kresbě Františka Tichého V klínu

Související články

Rekordní pololetí pro české autorky

Rekordní pololetí pro české autorky

TOP 10 žen-umělkyň za první pololetí roku 2023

Letošní aukční nabídka představila české umělkyně jako žánrově i technicky pestré výtvarnice, které se v prodejních objemech pomalu přibližují svým mužským kolegům. Statistiky za první pololetí ukazují, že i při pominutí výjimečné Toyen padají na sá...

29. září 2023
Více než 23 milionů utracených v online aukci

Více než 23 milionů utracených v online aukci

Artslimit 24. 9. 2023

V online aukci Artslimit 6 sběratelé za nabízená umělecká díla vydali celkem 23,3 milionu korun. Jejich vyvolávací ceny přitom navýšili o 116 procent. Prodejní úspěšnost aukce se pohybovala těsně pod 89 procenty.

27. září 2023
Nové maximum Radoslava Kratiny pochází z online aukce

Nové maximum Radoslava Kratiny pochází z online aukce

Galerie Ustar 10. 9. 2023

Děl, která dosáhnou na cenu vyšší než milion korun, se v online aukcích objevuje stále více. Po nedávném milionovém prodeji malby Františka Muziky v online aukci Galerie Preclík, k této statistice přispěla svou internetovou aukcí Galerie Ustar. Vydr...

18. září 2023
Zobrazit všechny

Další články


<