Československá pětitisícovka za více než 25 milionů korun
20. listopadu 2024
Text Stuchlík Jan | Foto Galerie Kodl | Datum 26.11.2024
Řadu impozantních autorských rekordů přinesla listopadová aukce Galerie Kodl. O ten nejvýraznější se zasloužil obraz Země od Josefa Šímy za 60,48 milionu korun. Největší bitva se svedla o portrét Balkánského děvčete v kroji od Jana Václava Mrkvičky, jehož cena vyšplhala na 14násobek vyvolávací ceny. Celkem sběratelé utratili za 201 uměleckých děl 340 milionů korun.
Světový rekord padne, byl si před nedělní aukcí Galerie Kodl jistý její majitel Martin Kodl. Cesta k němu trvala přes jedenáct minut. Velkoformátový obraz Země z roku 1960 od Josefa Šímy do aukce vstupoval s vyvolávací cenou 12 milionů korun včetně aukčních poplatků. Od začátku se o něj strhla bratrovražedná bitva. Dva zájemci v sále ani nepokládali svá dražební čísla a licitátorka si musela připadat jako na mistrovství republiky mažoretek. Přestože její ruce kmitaly od jednoho dražitele ke druhému, jejich tempo nestíhala.
Po třech minutách se cena vyhoupla nad 30 milionů korun a světový rekord byl na světě. Země nechala za sebou olej ML (Vejce, Obraz, Rovnováha, MZ) z roku 1927, jehož rozměry byly ale sotva poloviční. Zběsilé tempo příhozů ovšem pokračovalo až do hranice 40 milionů korun. Teprve pak začali o zájemci o svých příhozech více přemýšlet. Nikdo z nich si ovšem nechtěl nechat ujít šanci získat Šímův obraz největšího formátu, který se kdy na tuzemském trhu objevil. Kladívko se nakonec zastavilo na částce 50,4 milionu korun, po započtení aukční provize činila 60,48 milionu korun. Sálem se rozezněl dlouhý potlesk. Radost mohli mít také mladí výtvarníci z pražské, brněnské a ostravské umělecké vysoké školy, na jejichž podporu galerie věnovala 3 miliony korun z výtěžku aukce.
Obraz lze vnímat jako Šímovu osobní meditaci nad podstatou hmoty a prostoru, jako vizuální báseň o vztahu mezi zemí a nebem, hmotou a duchem. „Šíma již měl zkušenosti s velkými formáty z počátku třicátých let, kdy vznikla výrazně horizontální panoramatická Krajina (1932) o rozměrech 106 × 304 cm, avšak tentokráte byl ještě odvážnější. V roce 1960 vystavil svůj nejrozměrnější obraz 175 × 285 cm, který výrazně syntetizoval jeho základní, dlouhodobou kosmogonickou představivost, vycházející ze základního kontrastu vztahu země a nebe,“ uvedl v posudku k obrazu Karel Srp.
Pořadí | Autor | Název | Cena s aukční provizí v Kč | Růst proti vyvolávací ceně |
1. | Šíma Josef | Země | 60 480 000 | +404 % |
2. | Gauguin Paul | Mette spící na sofa | 14 880 000 | +3 % |
3. | Schikaneder Jakub | Tiché moře | 14 160 000 | +97 % |
4. | Špála Václav | Peřeje na Orlici | 13 200 000 | +189 % |
5. | Schikaneder Jakub | Podzimní červánky | 12 960 000 | +80 % |
6. | Kubín Otakar | Žně | 11 520 000 | +220 % |
7. | Filla Emil | Zátiší s perličkou | 11 040 000 | +31 % |
8. | Zrzavý Jan | Mořský záliv | 10 560 000 | +60 % |
9. | Lada Josef | Hastrman | 10 200 000 | +325 % |
10. | Filla Emil | Kytara a flétna | 9 120 000 | +27 % |
Šímovo plátno se na celkovém obratu aukce podílelo z více než 17 procent. Celkem sběratelé za 201 vydražených obrazů a soch zaplatili 339,6 milionu korun. Galerie Kodl si tak k 35. výročí existence na trhu nadělila třetí nejvyšší obrat v historii tuzemských aukcí a potvrdila stabilní vysokou prodejní úspěšnost, když tentokrát vydražila necelých 95 procent nabízených položek. Padesátkrát zazněla v sále částka vyšší než milion korun, přičemž ve 22 případech se začínalo dražit pod touto hranicí. Nového majitele nenašlo jen dvanáct děl, mezi nimi i milionové obrazy Antonína Slavíčka, Václava Špály a Jeana Corota. (Projděte si kompletní výsledky aukce)
Šíma se v neděli nestal jediným rekordmanem. Aukční žebříčky přepsali sběratelé i u dalších renomovaných autorů. Václav Špála a Otakar Kubín sdíleli na předaukční výstavě jednu stěnu. U země visely Špálovy sytě modré Peřeje na Orlici, zatímco nad ním svítily Kubínovy žluté Žně. A oba obrazy aukci prošly podobnou cestou.
Špálovy Peřeje do aukce vstoupily s cenou 4,56 milionu korun, aby po šesti minutách licitátor oznámil konečnou sumu 13,2 milionu korun, což je nový Špálův aukční rekord. Jen o pár minut později na řadu přišly Kubínovy Žně a zájemci v sále je během pěti minut vyhnali z 3,6 na 11,52 milionu korun a stanovili tak autorův nový cenový rekord. Žně překonaly o 4 miliony korun Proroka z úvodu desátých let minulého století, který prodala 1. Art Consulting v roce 2020, ovšem se sníženou šestiprocentní provizí.
Po loňském rekordním roce pokračuje i letos hon na ikonické kvaše plné nostalgie od Josefa Lady. Tentokrát zabodoval Hastrman z roku 1943. Po divoké příhozové přestřelce se z vyvolávacích 2,4 milionu vyšplhal během pěti minut na 8,5 milionu korun. O dva miliony překonal dosavadní Ladovu aukční jedničku Zima, která se před dvěma lety prodala u Galerie Kodl.
Na nové maximum dosáhl také malíř nejen pražských scenérií Vlastimil Beneš. Tentokrát uhranul sběratele celkový pohled na hlavní město s Pražským hradem v pozadí. Za olej Pražské Staré Město z let 1967 až 1968 nabídl vítěz 4,08 milionu korun, více než osminásobek vyvolávací ceny. Dosavadní jedničku Hlubočepy překonal o zhruba dva miliony korun.
1. | Mrkvička Jan Václav | Balkánské děvče v kroji | 1 200 000 | +1349 % |
2. | Beneš Vlastimil | Pražské Staré Město | 4 080 000 | +750 % |
3. | Rittstein Michael | Lázeň | 780 000 | +550 % |
4. | Čapek Josef | Děti | 2 520 000 | +500 % |
5. | Zrzavý Jan | San Giorgio Maggiore | 2 760 000 | +475 % |
Tuzemští sběratelé dostali v neděli jedinečnou příležitost koupit si díla dvou velkých Francouzů. V nabídce byl vůbec první olej na plátně od Paula Gauguina dražený v českých aukčních síních.
Obraz Gauguinovy ženy Mette spící na sofa ovšem nakonec příliš rozruchu nepřinesl. Malba sice je jednou z prvních autorových figurálních kompozic a jediných jeho dochovaným dílem tohoto druhu ze 70. let 19. století, nicméně není to typický barvami hýřící Gauguin, kterého by návštěvníci na první pohled poznávali. Možná i proto stačily jen dva příhozy, na které se muselo chvíli čekat, aby spící Mette z aukce odešla za 14,88 milionu korun.
Více pozornosti vzbudil druhý z Francouzů Pierre-August Renoir. Olej La Rochelle zobrazuje typické věže francouzského přístavu v hřejivých barvách, jejichž používání si autor osvojil v 90. letech 19. století. Do aukce vstoupil s cenovkou 5,4 milionu korun, ovšem sedmnáct příhozů dražitelů v sále na internetové platformě Artslimit cenu posunulo na konečných 7,44 milionu korun.
Zajímavý příběh má za sebou romantický krajinářský výjev U tůně od Bedřicha Havránka. Žák Antonína Mánesa či Maximiliana Haushofera lesní zákoutí namaloval v roce 1875. Do aukce šlo z kvalitní a unikátní porevoluční sbírky, uvedla aukční síň v katalogu. Původní majitel ovšem z výsledku patrně nadšen nebyl. Před čtyřmi lety za něj u Galerie Kodl zaplatil i s aukční provizí 3,24 milionu korun. Nyní se kladívko licitátora zastavilo na 2,6 milionech korun. Nový vlastník tak po započtení aukční provize za obraz zaplatil 3,12 milionu korun.
Doposud nedražená neperforovaná téměř unikátní státovka 5000 korun 1919 byla vydražena v aukci aukčního domu Bankovky.com za více než 25 milionů korun. Je to nejvyšší částka, která kdy byla zaplacena za československé papírové platidlo. Pro naprostou...
20. listopadu 2024Adolf Loos Apartment & Gallery, 10. 11. 2024
Nejvýraznější z četných autorských aukčních rekordů zaznamenal na nedělní aukci Adolf Loos Apartment & Gallery Václav Boštík. Jeho obraz Genesis I se prodal za 7,74 milionu korun. Nejdražší z nabídky 86 výtvarných děl se staly Linie č. 226 od Zdeňka...
12. listopadu 2024V říjnových čistě internetových aukcích padlo několika nových aukčních maxim a milionových položek. Jedna aukce zaznamenala celkový obrat přes 10 milionů korun a jedna i neobyčejně vysokou prodejní úspěšnost 97 procent. Obzvláště patrný byl příklon s...
11. listopadu 202420. listopadu 2024
12. listopadu 2024
11. listopadu 2024
22. listopadu 2024
8. listopadu 2024
9. srpna 2023
5. prosince 2022
4. července 2022