Letošní nejdražší obraz a rekord pro Agnes Martin

Sotheby’s New York 8. a 9. 11. 2023

Dvoudenní dražba z pozůstalosti americké sběratelky a mecenášky Emily Fisher Landau si připsala obrat téměř 425 milionů dolarů, zhruba 9,8 miliardy korun, za 110 uměleckých děl. Úspěšnější aukční výsledek za sólo kolekci sběratelky-ženy historie nepamatuje. Hlavní hvězda večera, Picassův obraz Žena s hodinkami, si za konečných 139,4 milionu dolarů vysloužila jen vlažný potlesk, byť šlo o nejdražší prodej sezóny. O poznání napínavější souboj se vedl o abstraktní Šedý kámen II od kanadsko-americké malířky Agnes Martin, který zakončil autorským rekordem na částce přes 18,7 milionu dolarů.

Newyorští Sotheby’s společně s paní Candií Fisher, jediným žijícím potomkem ve 102 letech zesnulé milovnice výtvarného umění Emily Fisher Landau, vybrali na středeční večerní dražbu jednatřicet položek, především závěsných obrazů s milionovými odhadními cenami (o historii sbírky a osobnosti Emily Fisher Landau jsme psali v předchozím článku).

Alternativní popis Pablo Picasso: Žena s hodinkami, 1932,
olej na plátně, 130 x 97 cm,
konečná cena: 139 363 500 USD
Sotheby’s  New York 8. 11. 2023

Celé mediální kampani dominovalo středně velké plátno s portrétem Marie-Thérèse Walter, oficiálně zvaným Žena s hodinkami (Femme à la montre), od nejslavnějšího modernisty Pabla Picassa. Organizátoři se sice k přesné odhadované prodejní sumě nevyjadřovali, ale zainteresovaným zájemcům sdělili částku kolem 120 milionů dolarů (bez poplatků). Toto číslo mělo odpovídat aktuální pozici autora na trhu s uměním, jeho celosvětové proslulosti i letošnímu padesátiletému výročí úmrtí. Důležitým kvalitativním faktorem byly i datace obrazu do silného tvůrčího roku 1932 a prestižní provenience. Z Picassova osobního majetku se jen přes dva přímé prodeje dostal do rukou paní Emily Fisher a jejího manžela, developerského a realitního magnáta Martina Fishera, již v roce 1968.

Alternativní popis První aukční den vynesl přesně 406 422 100 dolarů, vč. poplatků. Aktivní byli především dražitelé na telefonu. Srdce přihlížejících si získalo velké plátno Agnes Martin (uprostřed), pověsti nejdražšího obrazu dosavadní letošní sezóny dostál Pablo Picasso (vlevo).

Žena s hodinkami přišla na řadu jako číslo 10. Před plným sálem a přibližně čtyřmi desítkami zástupců aukční síně na telefonních linkách se zahajovalo na 95 milionech a celkem svižně se přihazovalo až na 115 milionů dolarů. Zde se dražitelská energie na chvíli zastavila a zkušený licitátor Oliver Barker musel vynaložit veškerý svůj um, aby navnadil zbývajících pár klientů na telefonu. Šéfka asijské sekce Sotheby’s, paní Wendy Lin, se sluchátkem v ruce odstoupila na částce 120 milionů. Poslední příhoz ve výši jednoho milionu pak již jen zpečetil kladívkových 121 milionů dolarů pro kupce s číslem 36. A třebaže se po započtení provize a poplatků jednalo o letošní dosavadní nejdražší položku vůbec a druhou historicky nejúspěšnější Picassovu malbu, publikum v sále s potleskem znatelně šetřilo.

Alternativní popis Agnes Martin: Šedý kámen II, 1961,
olej a plátkové zlato na plátně, 182,9 x 182,9 cm,
konečná cena: 18 718 500 USD

Obzvlášť ve srovnání s předchozí událostí kolem položky č. 8, která byla reklamou na elektrizující atmosféru těch nejlepších aukcí tohoto podzimu u Sotheby’s. Rozměrné plátno sběratelčiny oblíbené výtvarnice Agnes Martin s názvem Šedý kámen II (Grey Stone II) vstupovalo do středečního klání jako spíše „nízkorozpočtová“ nabídka s odhadní cenou kolem 7 milionů dolarů. Částky ve vyšších jednotkách milionů dolarů za Martinové velké formáty jsou na trhu v posledních dvou letech běžné. V případě malby z pozůstalosti Emily Fisher Landau ještě přidala na atraktivitě unikátní technika plátkového zlata a jedinečná, v podstatě jediná, možnost pořídit si do soukromého majetku tento typ díla. Pro autorku nezvyklá „byzantinizující“ estetika se totiž nachází jen na třech exemplářích v rámci její dlouhé tvůrčí kariéry, z nichž dva jsou součástí muzejních expozic v New Yorku (MoMA) a San Franciscu (Museum of Modern Art).

Vyvolávací 4 miliony dolarů se téměř okamžitě proměnily v 9 milionů, tak bleskurychle dražitelé přihazovali. Krátký oddech si dopřáli na 11,5 milionech, do finálního kola vydrželi tři zájemci, dva v sále a jeden na telefonu. Na patnáctimilionové hranici se z více než pětiminutové licitace stal již jen duel mezi dámou a panem v předních řadách. Příklep na 16 milionech dolarů nakonec patřil kupci, kterému živě aplaudovalo i přítomné publikum. Pro sběratele skvělá a cenná akvizice, pro Agnes Martin vylepšení absolutního prodejního rekordu za dosažených 18,7 milionu dolarů.

Mezi kmenovými zaměstnanci aukční síně byla jednou z nejvytíženějších zástupkyně asijských klientů, paní Lin, když pro kupce z Dálného východu vydražila obrazy například Cy Twomblyho (Bez názvu, 26,8 milionu), Marka Rothka (Bez názvu, 22,2 milionu) nebo Andyho Warhola  (Autoportrét, 18,1 milionu dolarů, všechny částky včetně provize). Stoprocentní úspěšnost vynesla v součtu přes 406,4 milionu dolarů. I takto fantastický výsledek se však v odborných médiích neobešel bez několika upřesňujících „ale“.

Poaukční rozbory se soustředily především na pokrytí všech položek garancí dražebníka nebo třetích stran, což činí sběratelskou „soutěž“ na sále či distančně méně napínavou. Na druhou stranu, optikou prodávajícího, je počet zaručených částek jedním z nejdůležitějších kritérií, podle nichž si vybírají aukčního partnera. Experti dále rozebírali metodiku cenotvorby, kterou u Sotheby’s, stejně jako jinde ve světě, avizují v katalogových odhadech. To, čemu se v reportážích říkalo „mírně nadhodnocené“ nebo potenciálně „nedosažitelné“ a vedoucí „ke zklamání“, zástupci organizátora středeční aukce vysvětlovali jako „chytré a strategické“. Podle nich je i trh s uměním, ač naditý tvrdými daty, analýzami a strojovými predikcemi, především záležitostí reálných sběratelů a jejich rozhodnutích, pohybujících se v určitém, často širokém rozmezí. A odhadní sumy by právě takový rozptyl měly reflektovat.

Alternativní popis Ed Ruscha: Život, 1984,
olej na plátně, 213,7 x 122,2 cm,
konečná cena:
Sotheby’s  New York 9. 11. 2023

Druhý dražební den, čtvrtek 9. listopadu, přinesl šestadevadesátiprocentní prodejní úspěšnost a souhrnný finanční objem necelých 18,2 milionu dolarů za 79 děl (vč. poplatků). I zde se uplatnilo pravidlo, že nedosáhne-li položka určité konečné sumy, samozřejmě neveřejné, aukční síň prodávajícím cenový rozdíl, případně plnou hodnotu při nepřiklepnutém nákupu, doplatí. Tato situace se nemusela řešit ani u vítězného obrazu Život (Life) Eda Ruschy  (2,84 milionu dolarů), ani u dražebního skokana, plátna Bez názvu (Untitled) od Thomase Nozkowskiho. Ten se dopracoval na sedminásobný nárůst oproti původním kalkulacím – z 8 tisíc dolarů na bezmála 70 tisíc dolarů.