Kupka se v Paříži neprodal

K rekordnímu prodeji Kupkova obrazu Architecture Philosophique, o kterém psala v říjnu česká média, vůbec nedošlo.

Lidové noviny v úterý 27. října informovaly, že v Paříži byl vydražen obraz Františka Kupky Architecture Philosophique, a to za rekordních 129 milionů korun. Kupcem měl být podle listu český sběratel. Tato informace se však nezakládá na pravdě. Podle našich informací k prodeji vůbec nedošlo. Obraz též nebyl nabízen v aukci, ale na galerijním veletrhu FIAC, který se konal ve dnech 22. až 25. října.

Zahraniční média v souvislosti s obrazem v říjnu uváděla pouze, že „byl rezervován“. Zástupce pařížské galerie Louis Carré, která jej na veletrhu nabízela, koncem listopadu časopisu Art+Antiques prodej odmítl potvrdit s tím, že veškeré otázky mají být adresovány na organizátory veletrhu.

Obchodník s uměním, který obraz na veletrhu rezervoval, artplus.cz dodatečně potvrdil, že ke koupi nedošlo. Cena podle něj byla přehnaná. Český zájemce galerii Louis Carré za obraz nabízel přibližně polovinu částky uváděné v médiích.

V eurech nicméně nevypadá ani cena, za niž byl obraz na veletrhu nabízen, tak fantasticky jako v korunách. Částka 5 milionů eur by sice byla umělcovým cenovým rekordem, jistou logiku však má. Obraz Architecture Philosophique Kupka namaloval v roce 1913, což jej řadí mezi nejranější díla světového abstraktního malířství. Umělcovy obrazy, které se v posledních letech objevily na českých aukcích, pocházely vesměs až z 20. a 30. let. Podle Vladimíra Lekeše ze společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, který o cenách Kupkových obrazů napsal článek do listopadového čísla Art+Antiques, byl malířův obraz z roku 1914 před časem privátně prodán za 4 miliony eur.

František Kupka (?): Architecture Philosophique / 1913–14
akvarel na papíře / 49 × 35,5 cm / cena: 578 200 Kč

Veletržní ceny bývají běžně nasazeny o něco výš než obvykle. V tomto případě navíc svou roli jistě sehrála i skutečnost, že obraz byl nabízen v nově vytvořené specializované veletržní sekci Modern Project. Šlo o společnou prezentaci deseti vybraných galerií, na kterou byla zařazena ta nejdražší díla moderního a poválečného umění. Kupka se zde ocitl ve společnosti děl Pabla Picassa, Pieta Mondriana, Andyho Warhola či Francise Bacona.

Na okraj lze ještě připomenout, že před dvěma lety byl v Praze za 580 tisíc korun vydražen akvarel stejného jména a námětu opatřený posudkem kontroverzního Jeana Chauvelina.

Podle časopisu ArtNews bylo v Německu před časem draženo několik podezřelých akvarelů mistrům ruské avantgardy opatřených Chauvelinovým posudkem. Stejně jako v tomto případě šlo o akvarelové kopie dobře známých děl (více v článku Kupka mezi Rusy).


Související články

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře

Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...

22. července 2024
Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre

Čtyři z pěti autorových nejdražších prodejů nejsou starší tří let a již dvakrát byla přiklepnuta částka přes 20 milionů eur. Takovými čísly se může pyšnit aukční curriculum malíře Jeana-Baptista Siméona Chardina, nejdražšího ve Francii nabízeného sta...

18. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Zobrazit všechny

Další články


<