Kupka se v Paříži neprodal

K rekordnímu prodeji Kupkova obrazu Architecture Philosophique, o kterém psala v říjnu česká média, vůbec nedošlo.

Lidové noviny v úterý 27. října informovaly, že v Paříži byl vydražen obraz Františka Kupky Architecture Philosophique, a to za rekordních 129 milionů korun. Kupcem měl být podle listu český sběratel. Tato informace se však nezakládá na pravdě. Podle našich informací k prodeji vůbec nedošlo. Obraz též nebyl nabízen v aukci, ale na galerijním veletrhu FIAC, který se konal ve dnech 22. až 25. října.

Zahraniční média v souvislosti s obrazem v říjnu uváděla pouze, že „byl rezervován“. Zástupce pařížské galerie Louis Carré, která jej na veletrhu nabízela, koncem listopadu časopisu Art+Antiques prodej odmítl potvrdit s tím, že veškeré otázky mají být adresovány na organizátory veletrhu.

Obchodník s uměním, který obraz na veletrhu rezervoval, artplus.cz dodatečně potvrdil, že ke koupi nedošlo. Cena podle něj byla přehnaná. Český zájemce galerii Louis Carré za obraz nabízel přibližně polovinu částky uváděné v médiích.

V eurech nicméně nevypadá ani cena, za niž byl obraz na veletrhu nabízen, tak fantasticky jako v korunách. Částka 5 milionů eur by sice byla umělcovým cenovým rekordem, jistou logiku však má. Obraz Architecture Philosophique Kupka namaloval v roce 1913, což jej řadí mezi nejranější díla světového abstraktního malířství. Umělcovy obrazy, které se v posledních letech objevily na českých aukcích, pocházely vesměs až z 20. a 30. let. Podle Vladimíra Lekeše ze společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, který o cenách Kupkových obrazů napsal článek do listopadového čísla Art+Antiques, byl malířův obraz z roku 1914 před časem privátně prodán za 4 miliony eur.

František Kupka (?): Architecture Philosophique / 1913–14
akvarel na papíře / 49 × 35,5 cm / cena: 578 200 Kč

Veletržní ceny bývají běžně nasazeny o něco výš než obvykle. V tomto případě navíc svou roli jistě sehrála i skutečnost, že obraz byl nabízen v nově vytvořené specializované veletržní sekci Modern Project. Šlo o společnou prezentaci deseti vybraných galerií, na kterou byla zařazena ta nejdražší díla moderního a poválečného umění. Kupka se zde ocitl ve společnosti děl Pabla Picassa, Pieta Mondriana, Andyho Warhola či Francise Bacona.

Na okraj lze ještě připomenout, že před dvěma lety byl v Praze za 580 tisíc korun vydražen akvarel stejného jména a námětu opatřený posudkem kontroverzního Jeana Chauvelina.

Podle časopisu ArtNews bylo v Německu před časem draženo několik podezřelých akvarelů mistrům ruské avantgardy opatřených Chauvelinovým posudkem. Stejně jako v tomto případě šlo o akvarelové kopie dobře známých děl (více v článku Kupka mezi Rusy).


Související články

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

Začátkem června se v pařížské aukční síni Piasa představil již sedmý výběr ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. Umělecká pozůstalost se rozprodává pátým rokem a stejně jako v předchozích dražebních kolech nechyběla v nabídce ani tentokrát čes...

14. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<