Globální trh s uměním loni poklesl o 11 procent

Art Market Report 2017 přináší rozporuplné zprávy

Dle každoroční březnové zprávy Art Market Report, která v globálním měřítku monitoruje trh s uměním, sběratelé a investoři na aukcích, v galeriích a obchodech se starožitnostmi loni celosvětově utratili více než 56 miliard dolarů. Tato částka znamená 11-ti procentní pokles v meziročním srovnání.

Art Market Report 2017

 

Oproti rekordními roku 2014 jde o propad dokonce o 17 procent. Objem prodejů přitom tolik neklesl (pouze o 5 procent), což signalizuje snížení cen, respektive menší počet realizovaných prodejů v nejvyšší cenové kategorii.

Trojicí tradičně nesilnějších hráčů zůstavají již více než deset let americký, britský a čínský trh, přičemž dohromady saturují více jak čtyři pětiny světového obratu. Prvenství drží i nadále USA se 40-ti procenty, s výrazným odstupem následované Velkou Británií (21 procnet) a Čínou (20 procent).

Význam Číny v oblasti obchodu s uměním po razantní progresi v roce 2009 spíše kolísá, takže se se Spojeným královstvím na stříbrné pozici v nedávných letech střídají. Čtvrtou příčku obsadila opět Francie se 7 procenty, méně než třetinovým francouzským podílem se účastnily trhy v Německu a Švýcarsku (oba po 2 procentech).

Art Market Report 2017

 

Zpráva uvádí, že se rámci EU více než 60 procent prodejů realizuje na území Velké Británie, 20 procent ve Francii a pouze 5 procent v Německu. Celkově evropský trh generoval něco málo přes 19 miliard dolarů, což znamená desetiprocentní meziroční ztrátu.

Pouhý zběžný pohled na tato čísla vyvolává otázky, jak budoucí vývoj trhu ovlivní brexit. Hovoří se o zavedení nových regulací a odvodů, případně o zvýšení těch stávajících. Diskutována je daň z dovozu i změny týkající se autorských a administrativních poplatků. Debata o konkrétních opatřeních, která mohou ovlivnit fluktuaci uměleckých artefaktů, se však zatím pohybuje ve sféře spekulací. Již v závěru roku však trh ve Velké Británii ovlivnil prohlubující se propad libry vůči dolaru. Pokles libry o pětinu své dřívější hodnoty však spíše podpořil ochotu amerických a zahraničních klientů nakupovat.

Art Market Report 2017

 

Přestože se výsledky v každé zemi více či méně různí, celkových 57 procent prodejů z hlediska finančního objemu bylo podle zprávy realizováno díky přímým prodejům (včetně online nákupů), 43 procent potom prostřednictvím aukcí.

To naznačuje sílící oblibu získávat umělecká díla prostřednictvím galerií a privátních obchodníků. "Na méně jistém nebo klesajícím trhu, kdy risk na aukci je větší a tendence k potenciálnímu  výraznému růstu se snižuje, vede stále více prodávajících k vyhledávání privátních transakcí," konstatuje zpráva a dodává: "a to se pravděpodobně stalo v roce 2016, zvláště v jeho závěru." 

Celkové aukční prodeje výtvarného umění a starožitností spadly o více než čtvrtinu na hodnotu lehce nad 22 miliard dolarů. Způsobeno je to zejména poklesem položek nad million, které jsou pro úspěch jednotlivých aukčních scén určující a jichž se v uplynulém roce (počítáno peněžní hodnotou) prodalo přibližně o třetinu méně.

Art Market Report 2017

 

Sběratelé, investoři a instituce nakupovali privátně i nadále zejména prostřednictvím galerií (51 procent realizovaných obchodů), sílící je však také význam veletrhů (41 procent). Ty vzrostly meziročně na více než 13 miliard dolarů, což vhledem k roku 2010 znamená nárůst o úctyhodných 57 procent.

Zvýšil se rovněž objem online transakcí, a to o 4 % na téměř 5 miliard dolarů. To představuje 9 procent celkového obratu světového trhu s umění. Za dobrou zprávu také můžeme označit i skutečnost, že obecně obchodníci hlásí více než třetinu nových klientů, přičemž téměř 70 procent jejich prodejů směřovalo do soukromých kolekcí a bezmála 20 procent do muzeí a institucí, ať už státních či soukromých.

Art Market Report každoročně připravuje ekonomka Clare McAndrew, v roli vydavatele však letos vystřídal maastrichtský TEFAF veletrh Art Basel ve spolupráci s bankou UBS.

 

 


Související články

Magritte stále za hvězdu, na Klimta se málem zapomnělo

Magritte stále za hvězdu, na Klimta se málem zapomnělo

TOP 10 zahraničních prodejů za rok 2024

Žebříček celosvětově nejdražších položek opanoval René Magritte, jeho obraz se jako jediný loni dostal přes 100 milionů dolarů. Neutuchající zájem o Clauda Moneta vynesl malířova díla na třetí a osmou příčku, v součtu za bezmála sto milionů dolarů. D...

14. ledna 2025
Dinosauři mezi starými mistry za 8 milionů liber

Dinosauři mezi starými mistry za 8 milionů liber

Christie's, Sotheby's, Bonhams Londýn, prosinec 2024

Kalendář milovníků starých mistrů je v zimní sezóně vždy nabitý. Seriál světových dražeb zahájil začátkem prosince jako obvykle Londýn. Aukční síně Christie's, Sotheby's a Bonhams se předháněly, která přijde s objevnějším či raritnějším uměleckým díl...

27. prosince 2024
Mladí bohatí podnikatelé změnili světový trh s uměním

Mladí bohatí podnikatelé změnili světový trh s uměním

Rozhovor se Sebastianem Duthym, šéfem Art Market Research

Sebastian Duthy převzal od svého otce online databázi a analytický nástroj pro trh s uměním Art Market Research před více jak deseti lety. „V poslední době se klade velký důraz na segment děl vytvořených žijícími umělci, často na začátku jejich karié...

11. prosince 2024
Zobrazit všechny

Další články


<