Klimtova slečna Lieserová míří do Hongkongu
25. dubna 2024
Text Koucká Tereza | Foto European Arts | Datum 20.11.2016
Přes 130 především malířských děl dražila v neděli odpoledne v Obecním domě společnost European Arts. Vedle téměř 10 milionové částky za akvarel Emila Filly aukce přinesla řadu nových autorských rekordů. Z těch cenově nejvýraznějších to byla nová maxima Zdeňka Sklenáře, Jana Špály nebo Miroslava Háka.
Emil Filla: Polopostava ženy, 1912,
kombinovaná technika na papíře, 59,8 x 43,3 cm, dosažená cena: 9 936 000 Kč
Nejdražším dílem aukce se stala neobvykle práce na papíře, Polopostava ženy Emila Filly z roku 1912. O tom, že jde o výjimečné dílo, svědčila už jeho vyvolávací cena 6,8 milionu korun (bez provize). Tu zvýšili dva zájemci na telefonu až na konečných 9,94 milionu korun. Jde tak vůbec o jednu z nejdražších prací na papíře prodanou na domácím trhu.
Na výrazné autorské maximum dosáhl Alfréd Justitz s obrazem Dvě ženy před zrcadlem z roku 1923, o který bojovali dva zájemci na telefonech v licitaci dlouhé deset minut. Konečná cena, 4,9 milionu korun je čtyřnásobkem původního autorského maxima oleje Koupání z roku 2005.
Jarní krajina Jindřicha Pruchy, na kterou jsme upozorňovali před aukcí (více zde), se prodala za 3,2 milionu korun. Překonala tak o 500 tisíc předchozí rekord obrazu Lichnice v máji.
Výjimečný soubor 8 kolorovaných kreseb Jak se dělají noviny Josefa Lady vydražil zájemce na telefonu za více než 3,5 milionu korun. Jakkoli jde o soubor děl, byl zakoupen v novém Ladově aukčním maximu.
Ze současného umění byl největší zájem o obraz Zorky Ságlové, 2209 králíků z 80. let. Nový majitel za něj zaplatil 646 tisíc korun, to je prozatím nejvyšší cena za autorčino dílo (trhem však doposud prošlo velmi málo jejích prací).
Senzaci vyvolala dražba 4 fotografií Miroslava Háka. Vydraženy byly za celkovou cenu 1,3 milionu korun. Ta nejdražší, Torzo, stála nového majitele přes 372 tisíc korun (opět výrazné autorské maximum).
Další autorské rekordy: Zdeněk Sklenář (2,86 milionu, Archaický čínský znak), Hugo Boettinger (447 tisíc korun, V casinu, více zde), Jan Špála (162 tisíc korun, Krajina dramatická).
Alfréd Justitz: Dvě ženy před zrcadlem, 1923, olej na plátně, 81 x 65 cm, dosažená cena: 4 905 900 Kč
Auktionshaus im Kinsky, Vídeň, 24. 4. 2024
S napětím vyhlížená dražba Klimtovy Podobizny slečny Lieserové skončila prodejním úspěchem na spodní hranici katalogového odhadu. Kladívkových 30 milionů eur znamená aktuálně sedmé místo v rámci autorova celosvětového žebříčku. Obraz zamíří pravděpod...
25. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
Nový rekord českých aukcí, velký zájem o sbírku čtrnácti obrazů Josefa Šímy i více než devadesátiprocentní prodejní úspěšnost. Taková byla nedělní aukce Adolf Loos Apartment and Gallery. Padla i řada dílčích autorských aukčních maxim.
23. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
Olej Františka Kupky Početí / Danae překonal historický rekord českých aukcí. Prodal se za 126,5 milionu korun včetně aukční provize, která byla po dohodě s prodávajícím snížena z obvyklých 21 na 10 procent. O necelé tři miliony korun překonal dosava...
21. dubna 202425. dubna 2024
23. dubna 2024
11. května 2020
15. prosince 2016
20. října 2023
9. srpna 2023
31. prosince 2021