Dvojice zátiší Alfréda Justitze

Galerie Art 17. 5. 2020

Květnová aukce Galerie Art Praha se bude konat, podobně jak tomu bylo v posledních dvou měsících u všech pořadatelů aukcí, s vyloučením veřejnosti. Bude však živě přenášena prostřednictvím internetu. V jejím katalogu sběratelé najdou téměř tři stovky položek, mezi nimi i dvě výjimečná zátiší Alfréda Justitze. 

Alfréd Justitz: Zátiší se džbánem, 1930 olej na plátně, 62 x 43 cm vyvolávací cena: 700 000 Kč (+ provize ve výši 22%) Galerie Art Praha 17. 5. 2020

 

Alfréd Justitz: Zátiší se džbánem, 1930
olej na plátně, 62 x 43 cm
vyvolávací cena: 700 000 Kč (+ provize ve výši 22%)
Galerie Art Praha 17. 5. 2020

 

Z údajů aukční síně vyplývá, že rozměrnější z obrazů, Zátiší se ženou a kyticí, je restitucí z Národní galerie a prošel sbírkami Václava Nebeského a Jaroslava Borovičky. Měl se objevit i na několika mezinárodních výstavách. Galerie Art jeho vyvolávací cenu stanovila na 220 tisíc korun včetně aukční provize. O dost dráže, na minimální podání ve výši 854 tisíc korun, pak ohodnotila menší z obrazů, kubizující Zátiší se džbánem vzniklé v roce 1930. 

Právě závěr umělcova tvůrčího období, kdy se Justitz intenzivně zabýval kubismem, pokládá František Dvořák ve své expertíze k tomuto plátnu, vypracované koncem 90. let, za vývojově nejzásadnější. V souvislosti s ním cituje, jak tuto periodu charakterizoval ve své monografii umělce z počátku 60. let Václav Zykmund: úsilí o odhmotnění zobrazovaných předmětů při současném zachování reálného vzhledu. Alfréd Justitz kvůli onemocněním přestává malovat necelé dva roky před svou smrtí v roce 1932. 

Nepočítáme-li opakované prodeje, které jsou u Justitze na domácím trhu poměrně častým jevem, prošlo sálovými aukcemi podle databáze ART+ pouze šest desítek umělcových maleb. Tři nejdražší z nich jsou plátna figurální: Dvě ženy před zrcadlem stály v roce 2016 4,9 milionu korun, Akt dívky ve stejném roce 1,5 milionu korun a Koupání o jedenáct let dříve 1,2 milionu korun.

Maleb klasických zátiší databáze eviduje pouhých patnáct, zhruba stejně pak kytic v různém provedení. Ty se však na trh velmi často vracejí (i několikrát) a tvoří tak velkou část autorových prodejů. Nad milionovou hranici vystoupalo již v roce 2009 u stejné aukční síně Zátiší se sklenicí, ovocem a dýmkou s vročením 1928. Zájemci ho tehdy vyhnali z 504 tisíc korun až na 1,08 milionu. O rok mladší Zátiší s ovocem prodala v roce 2000 za 728 tisíc korun 1. Art Consulting. Nejdražší Justitzova kytice pochází z loňské jarní aukce Galerie Kodl (780 tisíc korun). 

 

Alfréd Justitz: Zátiší se ženou a kyticí  olej na plátně, 80,5 cm x 51 cm vyvolávací cena: 180 000 Kč (+ provize ve výši 22%) Galerie Art Praha 17. 5. 2020

 

Alfréd Justitz: Zátiší se ženou a kyticí 
olej na plátně, 80,5 x 51 cm
vyvolávací cena: 180 000 Kč (+ provize ve výši 22%)
Galerie Art Praha 17. 5. 2020
 
 
Poprvé se na místním trhu s uměním objeví dílo amerického malíře 19. století Winslowa Homera. Jeho marínu s názvem Přístav Le Tréport, akvarel na papíře, začne Galerie Art dražit na částce 2,8 milionu korun včetně aukční provize.
 
 

Související články

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<