Skvělý Filla a výrazná maxima pro Justitze, Pruchu nebo Ladu

European Arts 20. 11. 2016

Přes 130 především malířských děl dražila v neděli odpoledne v Obecním domě společnost European Arts. Vedle téměř 10 milionové částky za akvarel Emila Filly aukce přinesla řadu nových autorských rekordů. Z těch cenově nejvýraznějších to byla nová maxima Zdeňka Sklenáře, Jana Špály nebo Miroslava Háka.

Emil Filla: Polopostava ženy, 1912 kombinovaná technika na papíře, 59,8 x 43,3 cm cena: 9 936 000 Kč












Emil Filla: Polopostava ženy, 1912,
kombinovaná technika na papíře, 59,8 x 43,3 cm, dosažená cena: 9 936 000 Kč

Nejdražším dílem aukce se stala neobvykle práce na papíře, Polopostava ženy Emila Filly z roku 1912. O tom, že jde o výjimečné dílo, svědčila už jeho vyvolávací cena 6,8 milionu korun (bez provize). Tu zvýšili dva zájemci na telefonu až na konečných 9,94 milionu korun. Jde tak vůbec o jednu z nejdražších prací na papíře prodanou na domácím trhu.

Na výrazné autorské maximum dosáhl Alfréd Justitz s obrazem Dvě ženy před zrcadlem z roku 1923, o který bojovali dva zájemci na telefonech v licitaci dlouhé deset minut. Konečná cena, 4,9 milionu korun je čtyřnásobkem původního autorského maxima oleje Koupání z roku 2005.

Jarní krajina Jindřicha Pruchy, na kterou jsme upozorňovali před aukcí (více zde), se prodala za 3,2 milionu korun. Překonala tak o 500 tisíc předchozí rekord obrazu Lichnice v máji

Výjimečný soubor 8 kolorovaných kreseb Jak se dělají noviny Josefa Lady vydražil zájemce na telefonu za více než 3,5 milionu korun. Jakkoli jde o soubor děl, byl zakoupen v novém Ladově aukčním maximu.

Ze současného umění byl největší zájem o obraz Zorky Ságlové, 2209 králíků z 80. let. Nový majitel za něj zaplatil 646 tisíc korun, to je prozatím nejvyšší cena za autorčino dílo (trhem však doposud prošlo velmi málo jejích prací).

Senzaci vyvolala dražba 4 fotografií Miroslava Háka. Vydraženy byly za celkovou cenu 1,3 milionu korun. Ta nejdražší, Torzo, stála nového majitele přes 372 tisíc korun (opět výrazné autorské maximum).

Další autorské rekordy: Zdeněk Sklenář (2,86 milionu, Archaický čínský znak), Hugo Boettinger (447 tisíc korun, V casinu, více zde), Jan Špála (162 tisíc korun, Krajina dramatická).

Alfréd Justitz: Dvě ženy před zrcadlem, 1923 olej na plátně, 81 x 65 cm cena: 4 905 900 Kč












Alfréd Justitz: Dvě ženy před zrcadlem, 1923, olej na plátně, 81 x 65 cm, dosažená cena: 4 905 900 Kč

 


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<