Kolekce čtrnácti Šímů vynesla přes 36 milionů korun

Conception / Danae (Početí)Kupka František: Conception / Danae (Početí)
olej na plátně, 49 x 73 cm
Adolf Loos Apartment and Gallery, 21.04.2024
Aukční provize: 10 %
Dosažená cena: 126 500 000 Kč

Bylo to Kupkovo rekordní pozdní odpoledne. Když po milionové příhozové bitvě mezi zájemcem na telefonu a dražitelem v sále licitátor udeřil v neděli pět minut před půl sedmou večer kladívkem o pultík, poznalo Česko nový nejdražší obraz v dějinách tuzemských aukcí. Za olej Početí / Danae od Františka Kupky zaplatil vítěz i s aukční provizí 126,5 milionu korun. Možná zafungovala dohoda mezi aukční síní a majitelem obrazu, který šel do dražby z francouzsko-švýcarské sbírky, o snížení aukční provize z běžných 21 na 10 procent. Zájemci se tak nemuseli držet příliš zpátky. Vždyť bez provize Kupkovo dílo z roku 1930 překonalo dosavadní jedničku Staropražský motiv od Bohumila Kubišty o 12 milionů korun. (Přečtěte si více o rekordním prodeji)

Abstraktní kompozice (Trégastel)Kupka František: Abstraktní kompozice (Trégastel) 1911 - 1920
Kombinovaná technika - Malba, 22.2 x 30 cm
Dosažená cena:  6 292 000 Kč

Kupka se ovšem na nedělní aukci přiblížil ještě jednomu rekordu. Už s číslem 15 šel do dražby kvaš a akvarel na papíře s názvem Abstraktní kompozice (Trégastel). Impozantní bitva zájemce na telefonu, který až posledním stotisícovým příhozem vyčerpal dražitele v sále, trvala dobrých pět minut. Vyvolávací cenu společně zvedli téměř na čtyřnásobek. Konečná suma 6,29 milionu korun je druhá nejvyšší za Kupkovu práci na papíře na tuzemských aukcích. Za jedničkou Autour d’un point, prodanou v roce 2023, obraz zaostal o půl milionu korun.

Nižší vyvolávací ceny u Šímy zabraly

Poutavý příběh napsala také kolekce čtrnácti děl Josefa Šímy, kterou do aukce poslal majitel zámku v Normandii. Prý proto, aby získal peníze na opravu zámecké zahrady poničené vichřicí. Už vyvolávací ceny nastavila aukční síň dvakrát až čtyřikrát níže, než by si Šímova díla zasloužila. Tato prodejní taktika zabrala, protože o díla malíře, který v roce 1920 odjel tvořit do Francie, se utkalo několik zájemců v sále i po telefonu. Vyvolávací ceny v průměru zvedli na dvojnásobek. Nakonec může být spokojen i majitel zámku. Na jeho účet by mělo dorazit přes milion eur, za který se už v zahradě dá opravit ledacos.

Paysage bleu lumière 1 (Modrá krajina – světlo 1)Šíma Josef: Paysage bleu lumière 1 (Modrá krajina – světlo 1) 1960
olej na plátně, 73 x 92 cm
Dosažená cena:  10 043 000 Kč

Celkem za kolekci obrazů převážně z poválečného období sběratelé utratili včetně aukční provize 36,06 milionu korun. Olej Modrá krajina – světlo 1 odešel z aukce s novou cenovkou 10,04 milionu korun a stal se druhou nejdražší položkou nedělního odpoledne. Do aukční první desítky se dostaly i další tři Šímova plátna. Kvaše a akvarely na papíře, které do dražby vstupovaly s cenovkou mezi 200 a 300 tisíci korunami vystoupaly k hranici půl milionu korun.

Úspěšnost nad 90 procent

Celkem našlo nového majitele 82 z 89 dražených položek. Vítězové za ně dohromady zaplatili 217,7 milionu korun včetně aukční provize. O úspěšnosti aukce svědčí i skutečnost, že 25 položek se dostalo nad horní hranici předaukčního odhadu. Mezi nimi byla i čtyři Šímova díla. Pod dolní hranicí odhadů naopak zůstalo 24 položek, vesměs z cenové kategorie v desítkách a nižších stovkách tisíc korun.

TOP 10 dubnové aukce Adolf Loos Apartment and Gallery

Pořadí Autor Název Cena s  aukční provizí v  Kč Růst proti
vyvolávací ceně
1. Kupka František Conception / Danae (Početí) 126 500 000 +35 %
2. Šíma Josef Paysage bleu lumière 1 (Modrá krajina – světlo 1) 10 043 000 +43 %
3. Šíma Josef Paysage bleu 7 381 000 +154 %
4. Kupka František Abstraktní kompozice (Trégastel) 6 292 000 +285 %
5. Boštík Václav Mlhovina 5 142 500 +9 %
6. Filla Emil Zátiší s lahví grapy, hroznem a lahví 4 900 500 +33 %
7. Šíma Josef Soleil froid (Chladné slunce) 4 477 000 +236 %
8. Zrzavý Jan Madona 4 235 000 +0 %
9. Šíma Josef Paysage bleu (Modrá krajina) 3 751 000 +213 %
10. Vlaminck Maurice de Ulice 3 630 000 +173 %

Přes milion korun se podívalo devatenáct prodaných děl. Šest z nich přitom do aukce vstupovalo pod milionovou hranicí. Takovým bylo i plátno Bez názvu z roku 2004 od Josefa Bolfa. Dražit se začalo na 423 500 korunách včetně aukční provize. Licitace se nakonec zastavila dvaapůlkrát výše na částce 1,089 milionu korun. Jde tak o nejdražší Bolfův obraz prodaný na tuzemských aukcích. Na druhé místo odsunul Osamělý večer II vydražený loni v červnu u Arthouse Hejtmánek za 1,054 milionu korun. Milionovou hranici včetně provize prolomil Josef Bolf podruhé.

Bez názvuBolf Josef: Bez názvu 2004
Kombinovaná technika - Malba, 140 x 190 cm
Dosažená cena:  1 089 000 Kč

Přes milion korun se během přetahované dvou dražitelů v sále přehoupl také akvarel Oskara Kokoschky Polperro. S cenou 1,875 milionu korun se stal nejdražší autorovou prací na papíře prodanou na tuzemských aukcích.

Ceci est inévitable (To je nevyhnutelné)Toyen : Ceci est inévitable (To je nevyhnutelné) 1949
Kombinovaná technika - Kresba, 50 x 64 cm
Dosažená cena: 3 085 500 Kč

Novou jedničku v pracích na papíře má po nedělním odpoledni také Toyen. Kresbu tuší a koláž na papíře s názvem To je nevyhnutelné sama autorka věnovala ikoně světového surrealismu Meret Oppenheim. Do dražby šla přímo ze soukromého muzea Meret Oppenheim, které sídlí ve Švýcarsku. Nový majitel ze něj zaplatil 3,085 milionu korun.

Současné umění za 13 milionů

Kromě ucelené kolekce obrazů Josefa Šímy se dražitelé utkali také o část sbírky Richard Adam Gallery věnované českému současnému umění. Patřil do ní i rekordní obraz Josefa Bolfa. Jedenáct děl vyneslo celkem i s aukční provizí 12,78 milionu korun.

MlhovinaBoštík Václav: Mlhovina 1990
olej na plátně, 71 x 71 cm
Dosažená cena:  5 142 500 Kč

Nejdražší Mlhovina z roku 1990 od Václava Boštíka si připsala novou cenovku 5,14 milionu korun. Přes milion korun se podívaly ještě dva obrazy z dražené sbírky, druhý Boštíkův olej Bez názvu za 1,94 milionu korun a rozměrný akryl Jana Merty Leta za 1,45 milionu korun, který vítal dražitele u vchodu do aukčního sálu.

Nejdražší poválečná Toyen za 50 milionů či rekordní Teige

European Arts 28. 4. 2024

2. května 2024
Mince a medaile Jiřího Harcuby stojí i statisíce korun

Speciální kolekce aukcí mincí a medailí Jiřího Harcuby

29. dubna 2024